Biden mówi, że najwyżsi urzędnicy Narodowych Sił Bezpieczeństwa powinni przestać ujawniać informacje wywiadowcze z Ukraińcami

W zeszłym tygodniu, po tym jak Biały Dom odmówił bezpośredniego wywiadu Ukraińcom „z zamiarem zabicia rosyjskich generałów”, Biden rozmawiał prywatnie z sekretarzem obrony Austinem, dyrektorem CIA Burnsem i dyrektorem wywiadu krajowego Avrilem Hinesem. Powiedział im, że nie byłoby przydatne ujawnianie informacji o tym, czym USA dzielą się z siłami ukraińskimi walczącymi z rosyjską inwazją, powiedział urzędnik, dodając, że przecieki związane z takimi informacjami powinny zostać zatrzymane.

Urzędnicy amerykańscy szczerze podchodzą do dzielenia się danymi wywiadowczymi z Ukraińcami, ale mówią też, że od dzielenia się z nimi obowiązuje podatek. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział w zeszłym tygodniu, że oprócz wysyłania broni na pole bitwy, władze dostarczają również informacje wywiadowcze, aby pomóc Ukraińcom w obronie ich kraju.

Urzędnicy stwierdzili wcześniej, że istnieją wyraźne ograniczenia dotyczące danych wywiadowczych, którymi można się podzielić z Ukrainą, w tym zakaz dostarczania dokładnych informacji nakierowanych na dane wywiadowcze w imieniu wysokich rangą rosyjskich przywódców. Te ograniczenia są częścią wysiłków Białego Domu, aby uniknąć przekroczenia twierdzy, którą Moskwa uważa za zbyt poważną.

Jednak wysiłki dzielenia się danymi wywiadowczymi okazały się skuteczne. Jak dotąd informacje przyczyniły się do udanych ataków na wysokich rangą rosyjskich przywódców, a źródła zbliżone do głównego moskiewskiego wywiadu rosyjskiej marynarki wojennej powiedziały CNN.

Jak dotąd nie podjęto żadnych bezpośrednich działań przeciwko Rosji, Stanom Zjednoczonym czy NATO w odpowiedzi na wsparcie wojskowe i wywiadowcze.

Urzędnikom amerykańskim pozostawiono spekulacje, dlaczego Moskwa się wycofała, zwłaszcza jeśli chodzi o cyberataki, które Stany Zjednoczone ostrzegały przed wojną, a które Rosja mogłaby wykorzystać w odwecie za pomoc USA. Rosja nie ruszyła się do ataku na Kaia podczas wizyty wysokich przywódców USA, od przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi po sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena.

READ  Oświadczenie ALO przeciwko „agresji przybrzeżnej”... Minister Özhaseki: Nie będziemy widzieć waszych łez

Kraj nie próbował atakować przejeżdżających przez Polskę okrętów pancernych NATO. Uważa się, że Rosja ostatnio zaatakowała koleje na Ukrainie i wprowadziła do walki zachodnią broń.

Stany Zjednoczone dzielą się informacjami wywiadowczymi i przekazały Ukrainie miliardową pomoc w walce z Rosją.

Zeszły tydzień, Biden ogłosił pakiet 150 milionów dolarów Obejmuje to 25 000 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, radary przeciwartylerii, sprzęt zagłuszający i sprzęt polowy oraz części zamienne, powiedział urzędnik Białego Domu.

Biden zaproponował Ukrainie nowy pakiet pomocy w wysokości 33 miliardów dolarów, który wysłał do Kongresu w zeszłym miesiącu. Stany Zjednoczone dały jasno do zrozumienia, że ​​chcą zapewnić długoterminowe wsparcie Ukrainie, a pakiet zaproponowany w zeszłym tygodniu to ponad dwukrotnie więcej niż 13,6 miliarda dolarów pomocy wojskowej i humanitarnej zatwierdzonej przez Kongres w zeszłym miesiącu.

Historia została zaktualizowana w poniedziałek o więcej szczegółów.

Katie Bo Lillis z CNN, Jeremy Herb, Zachary Cohen, Devan Cole, Kate Sullivan i Nikki Carvajal przyczynili się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *