Astronomowie zaobserwowali fazę pierwszej kwadry Księżyca

Dyrektor Departamentu ds. Zmian Klimatu i Zero Odpadów w Mersin Metropolitan Municipality, dr. Po przemówieniu otwierającym Kemala Sorlu astronom Yonka Karaka wygłosił pouczającą prezentację na temat Księżyca. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, zarejestrowało się około 600 osób. Centrum, które do tej pory odwiedziło ponad 90 000 gości, planuje w nadchodzących miesiącach organizować ceremonie obserwacyjne na płaskowyżach.

Podczas wydarzenia uczestnicy badali Księżyc za pomocą dwóch przenośnych teleskopów, a astronomowie za pomocą głównego teleskopu obserwatorium. Podczas obserwacji uczestnicy zadawali pytania dotyczące astronomii i otrzymywali informacje. Działania związane z obserwacją Księżyca organizowane przez gminę Mersin Metropolitan Municipality będą kontynuowane od czasu do czasu.

„Nadszedł niesamowity popyt”

Dyrektor Departamentu ds. Zmian Klimatu i Zero Odpadów w Mersin Metropolitan Municipality, dr. Kemal Sorlu powiedział, że na wydarzenie cieszy się duże zainteresowanie: „Kiedy ogłaszaliśmy to w mediach społecznościowych, ustaliliśmy limit 500 osób, ale zapotrzebowanie było niewiarygodne. Na wydarzenie zarejestrowało się prawie 600 osób, a odwiedziło go znacznie więcej. Nasze centrum bardzo przyciąga zainteresowania w ciągu dnia, a to zainteresowanie zostało uwieńczone działaniami wacht nocnych.

aw229149-03.jpg

„Będziemy organizować ceremonie wachtowe na płaskowyżu”

Sorlu podała, że ​​ośrodek został otwarty około 7 miesięcy temu i w tym okresie odwiedziło go 90 tys. osób oraz dodała, że ​​w sezon letni ośrodek wejdzie z czterema warsztatami, w których będą mogły uczestniczyć dzieci. Zorlu powiedział: „Ośrodek dysponuje teleskopem T35, dwoma nocnymi teleskopami obserwacyjnymi i teleskopem słonecznym. Wykorzystamy te teleskopy dla dzieci, które nie mogą przyjechać do centrum, aby prowadzić obserwacje w swoich szkołach i prowadzić ceremonie obserwacyjne na płaskowyżach. Nasz pierwszy festiwal będzie bądź we wsi Tarisekizi Ornek.” „Zrobimy to” – powiedział.

aw229149-04.jpg

„Jeden z najmniejszych ośrodków nauki na świecie”

Centrum Nauk o Klimatie i Środowisku będzie dysponowało 120 systemami testowymi, powiedział, dodając: „Nasze centrum będzie jednym z najmniejszych ośrodków naukowych na świecie. Można szybko zapoznać się ze zgodnymi i interaktywnymi systemami testowymi. To doskonały przykład”.

READ  Fosfor Powietrze na TEKNOFEST | Aktualności

Dzieci i ich rodziny byli zadowoleni z wydarzenia

11-letnia Dora Mires, która wzięła udział w wydarzeniu, stwierdziła, że ​​była podekscytowana obserwacją Księżyca i chciała w przyszłości zostać naukowcem. Jeden ze studentów, Mehmet Demisoy, powiedział, że patrząc na kratery na Księżycu, widział także krater Atatürka. Selman Emir Yilmaz, który bardzo interesuje się kosmosem, powiedział: „Kiedy dorosnę, chcę zostać naukowcem zajmującym się kosmosem”. Sümeyra Şeyho i İzdihar Mireş, którzy uczestniczyli w wydarzeniu wraz ze swoim synem, powiedzieli, że są zadowoleni z konfiguracji, a obserwacja Księżyca z bliska była dobrym doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *