Amerykański filmowiec Brent Renaud zabity przez siły rosyjskie na Ukrainie | Ukraina

Brent Renaud, wielokrotnie nagradzany amerykański filmowiec, którego prace ukazały się w New York Times i innych gazetach, został zabity przez siły rosyjskie w zapalonym mieście Irpin pod Kijowem. Ranny został amerykański fotograf Juan Arredondo.

Renaud, lat 51, został trafiony w szyję i zmarł po tym, jak znalazł się pod rosyjskim ostrzałem podczas pracy w niedzielę, według lokalnych funkcjonariuszy policji i wielu ukraińskich źródeł.

Jane Ferguson, reporterka PBS Newshour, która była w pobliżu, gdy Renaud został zabity, napisała na Twitterze: „Właśnie wyjechałam z przydrożnego miejsca w pobliżu Irpin, gdzie pod kocem leżało ciało amerykańskiego dziennikarza Brenta Renauda. Ukraińscy medycy nie mogli mu już na tym etapie pomóc. Oburzony ukraiński policjant: „Powiedz Ameryce, powiedz światu, co zrobili dziennikarzowi”.

Clifford Levy, zastępca redaktora zarządzającego New York Times, wydał oświadczenie na Twitterze, wyjaśniając, że Renaud nie był przydzielony do gazety, wbrew wcześniejszym doniesieniom.

“[The New York Times] jest głęboko zasmucony, gdy dowiaduje się o śmierci amerykańskiego dziennikarza w Ukraina, Brent Renaud. Brent był utalentowanym fotografem i filmowcem, ale nie pracował dla „New York Timesa” na Ukrainie. Wczesne doniesienia o tym, że pracował dla Timesa, krążyły, ponieważ nosił odznakę prasową Timesa, którą wydano mu wiele lat temu za zadanie”.

Levy dodał: „Śmierć Brenta to straszna strata. Dzielni dziennikarze, tacy jak Brent, podejmują ogromne ryzyko, aby dać świadectwo i opowiedzieć światu o zniszczeniach i cierpieniach spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę”.

Szef policji obwodu kijowskiego Andriej Nebitow powiedział w oświadczeniu: „Okupanci cynicznie zabijają nawet dziennikarzy międzynarodowych mediów, którzy próbują pokazać prawdę o okrucieństwach wojsk rosyjskich na Ukrainie”.

READ  Niezwykłe słowa ministrów TRNC w sprawie hotelu Isias

45-letni Arredondo, zwycięzca World Press Photo i adiunkt na Uniwersytecie Columbia, powiedział, że on i Renaud pojechali do Irpin, aby sfilmować uchodźców uciekających z miasta, i zostali ostrzelani przez siły w pobliżu punktu kontrolnego. Sfilmowany opisując, co wydarzyło się podczas leczenia szpitalnego, zasugerował, że wpadli w zasadzkę.

„Przekroczyliśmy punkt kontrolny i zaczęli strzelać” – mówi ranny dziennikarz w Irpinie - wideo
„Przekroczyliśmy punkt kontrolny i zaczęli strzelać” – mówi ranny dziennikarz w Irpinie – wideo

„Przekroczyliśmy pierwszy most w Irpinie. Mieliśmy sfilmować wszystkich wyjeżdżających uchodźców. Wsiedliśmy do samochodu… Ktoś zaproponował, że zabierze nas na drugi most i przeszliśmy przez punkt kontrolny, a oni zaczęli do nas strzelać – powiedział Arredondo. „Więc kierowca zawrócił, a oni dalej strzelali… i było nas dwóch. Moim przyjacielem jest Brent Renaud, który został zastrzelony i pozostawiony.”

Kiedy ankieter zapytał, jak się miewa Renaud, Arredondo odpowiedział: „Nie wiem. Widziałem, że został postrzelony w szyję. I rozdzieliliśmy się ”.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, powiedział CNN: „Jeśli w rzeczywistości zginął amerykański dziennikarz, jest to szokujące i przerażające wydarzenie. Jest to jeszcze jeden przykład brutalności Władimira Putina i jego sił, które atakowały szkoły, meczety, szpitale i dziennikarzy.

„I dlatego tak ciężko pracujemy, aby nałożyć na niego poważne konsekwencje i spróbować pomóc Ukraińcom w każdej formie pomocy wojskowej, jaką możemy uzyskać, aby móc odeprzeć atak tych sił rosyjskich”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *