Amerykańscy śledczy: Zinke nadużył swojej pracy jako sekretarz spraw wewnętrznych

RACHUNKI, Mont. (AP) – Były sekretarz spraw wewnętrznych USA, Ryan Zinke, wykorzystał swoją pozycję do realizacji komercyjnego projektu rozwoju, który obejmował budowę minibrowaru w jego rodzinnym mieście w Montanie, i okłamał urzędnika agencji ds. etyki w sprawie swojego zaangażowania, wynika z raportu federalnych śledczych, który ukazał się w środę.

Dochodzenie przeprowadzone przez generalnego inspektora Departamentu Spraw Wewnętrznych wykazało, że Zinke kontynuował pracę nad komercyjnym projektem za pośrednictwem fundacji non-profit w społeczności uzdrowiskowej Whitefish w stanie Montana, nawet po tym, jak podczas objęcia urzędu zobowiązał się do zerwania więzi z fundacją.

W raporcie stwierdzono również, że Zinke podał nieprawidłowe i niepełne informacje urzędnikowi ds. etyki z Departamentu Spraw Wewnętrznych, który skonfrontował się z nim w związku z jego zaangażowaniem, oraz że Zinke nakazał personelowi Departamentu Spraw Wewnętrznych pomóc mu w projekcie w przypadku nadużycia jego stanowiska.

Fundacja Great Northern Veterans Peace Park Foundation została utworzona przez Zinke i innych w 2007 roku, aby zbudować wzgórze saneczkowe społeczności w Whitefish, mieście turystycznym około 40 kilometrów od Parku Narodowego Glacier i w pobliżu granicy Montana-Kanada. Firma Kolejowa BNSF przekazała fundacji kilka akrów ziemi w 2008 roku na założenie parku.

Po tym, jak został mianowany sekretarzem spraw wewnętrznych w 2017 roku, Zinke zgodził się zerwać więzi z fundacją i przestać świadczyć jej swoje usługi.

Ale po rezygnacji ze stanowiska prezesa fundacji i gdy był zatrudniony jako sekretarz spraw wewnętrznych, Zinke zaangażował się w „powtarzające się, trwające merytoryczne negocjacje” z deweloperami na temat wykorzystania nieruchomości fundacji do komercyjnego projektu znanego jako 95 Karrow, powiedzieli śledczy. Projekt obejmował potencjalny minibrowar.

Zinke jest kandydatem w czerwcowych prawyborach republikanów na otwarte miejsce w Kongresie Montana, które zajmował przed dołączeniem do gabinetu byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Jego kampania potępiła raport śledczy jako „polityczny hit pracy” i stwierdził w oświadczeniu, że zaangażowanie rodziny Zinkego w fundację doprowadziło do przywrócenia toru kolejowego do parku, w którym dzieci mogą jeździć na sankach.

READ  Pierwszy wykryty przypadek wariantu omigracji na Alasce pojawił się, gdy spadła liczba stanowych rządów rządowych-19

„Są dumni z parku saneczkowego dla dzieci, z którego dziesiątki dzieci korzystają w każdy weekend, a niezliczeni mieszkańcy każdego dnia używają do ćwiczeń” – napisano w oświadczeniu w kampanii.

Biuro inspektora generalnego departamentu – kierowane przez inspektora generalnego Marka Greenblatta, kandydata Trumpa – przekazało wyniki śledztwa Zinkego prokuratorom federalnym w celu potencjalnego oskarżenia.

Jednak zgodnie z raportem śledczym prokuratorzy, którzy pracują dla prokuratora generalnego Merricka Garlanda, mianowanego przez prezydenta Joe Bidena, odmówili ścigania przestępstw latem 2021 roku.

Zinke i jego żona Lola odrzucili prośby o wywiad ze strony śledczych federalnych, którzy badali umowę dotyczącą ziemi.

Według śledczych e-maile i wiadomości tekstowe od innych osób zaangażowanych w projekt deweloperski pokazują, że Zinke nadal komunikował się z programistami nawet po rezygnacji z fundacji w marcu 2017 r. i kilka dni po tym, jak został potwierdzony jako sekretarz. Wiadomości uzyskano w drodze wezwań do twórców, których w raporcie nie wymieniono.

„Dowody, które uzyskaliśmy, odzwierciedlały, że sekretarz Zinke wymienił co najmniej 64 e-maile i wiadomości tekstowe oraz przeprowadził wiele rozmów telefonicznych, w których reprezentował Fundację w negocjacjach związanych z projektem 95 Karrow” – napisali śledczy.

W raporcie dodano: „Nie był po prostu przechodniem informacji do iz fundacji; wręcz przeciwnie, kilka jego własnych przesłań jasno wskazuje, że osobiście działał na rzecz Fundacji lub reprezentował ją w związku z negocjacjami.”

W jednej z wiadomości e-mail osoba zidentyfikowana w raporcie ze śledztwa jako „deweloper 1” napisała, że ​​Zinke chciał, aby część własności została przeniesiona do parku dla browaru.

Śledczy doszli do wniosku, że Zinke miał „widoczny interes w prowadzeniu minibrowaru na miejscu”, ale raport nie zawierał więcej szczegółów na temat proponowanej transakcji i kto był w nią zaangażowany.

W e-mailu stwierdzono również, że Zinke poprosił o „wyłączne prawo do produkcji alkoholu na 95 Karrow”, ale dokumenty śledcze nie określały, kto będzie właścicielem mikrobrowaru.

READ  Intensywna pogoda uderza w każdą część Dolnego 48

Pracownicy Departamentu Spraw Wewnętrznych Zinke zostali zaangażowani, kiedy polecił im zorganizowanie spotkania z trzema deweloperami projektu w jego biurze w sierpniu 2017 r., a później zorganizowanie kolacji dla grupy po wycieczce po Lincoln Memorial, którą prowadził Zinke.

Pracownicy Zinkego drukowali również dla niego dokumenty związane z 95 Karrow, co stanowiło naruszenie przepisów zakazujących wykorzystywania podwładnych do wykonywania nieoficjalnych obowiązków, czytamy w raporcie śledczym.

Zinke został zapytany o te interakcje, jego rolę w fundacji i projekcie rozwoju w lipcu 2018 r. przez urzędnika ds. etyki Departamentu Spraw Wewnętrznych. Wywiad był następstwem doniesień prasowych, że fundacja zawarła umowę z 95 deweloperami Karowa.

Podczas wywiadu Zinke zaprzeczył jakiemukolwiek merytorycznemu zaangażowaniu w projekt, zgodnie z raportem, i powiedział. Urzędnik ds. etyki powiedział później, że Zinke „błędnie przedstawił” fakty, a jego wypowiedzi nazwał „rozczarowującymi… i bardzo niepokojącymi”, zgodnie z raportem.

Demokraci, w tym Arizona Rep. Raul Grijalva, przewodniczący Komisji Zasobów Naturalnych Izby Reprezentantów, poprosił o zbadanie udziału Zinkego w projekcie.

Grijalva powiedział, że odkrycia pokazują, że Zinke wykorzystywał swoje biuro do realizacji swoich osobistych interesów i próbował wykorzystać park pokoju, aby „wymusić włączenie browaru” w rozwój.

Śledztwo w sprawie umowy o ziemię było jedną z wielu prób Zinkego, które rozpoczęły się, gdy był w gabinecie Trumpa.

W innym przypadku śledczy stwierdzili, że naruszył politykę zakazującą pracownikom pozarządowym jazdy rządowymi samochodami po tym, jak podróżowała z nim jego żona, ale powiedział, że zatwierdzili to urzędnicy ds. Etyki. Zinke został oczyszczony z zarzutów po skardze, że przerysował granice narodowego pomnika w Utah na korzyść prawodawcy stanowego i sojusznika politycznego.

W ciągu prawie dwóch lat nadzorowania agencji odpowiedzialnej za zarządzanie 781 000 mil kwadratowych (2 miliony kilometrów kwadratowych) gruntów publicznych, szeroko zakrojone wycofanie przez Zinke ograniczeń dotyczących wydobycia ropy i gazu zostało z zadowoleniem przyjęte przez przemysł.

READ  Starbucks podnosi ceny, aby zrównoważyć inflację; Zmniejsza wskazówki dotyczące zysków

Ale wywołali zjadliwą reakcję grup ekologicznych i demokratycznych prawodawców, którzy oskarżyli go o przedkładanie zysków korporacji nad ochronę.

Kiedy zrezygnował z pracy w Wydziale Spraw Wewnętrznych, Zinke powiedział, że było to spowodowane politycznie motywowanymi atakami, które odwróciły uwagę od jego obowiązków.

W tygodniach poprzedzających wyjazd Biały Dom doszedł do wniosku, że Zinke był prawdopodobnie członkiem gabinetu najbardziej narażonym na śledztwa prowadzone przez demokratów, którzy byli gotowi zdobyć większość w Izbie, powiedział wówczas urzędnik administracji Trumpa.

Śledczy z biura inspektora generalnego Departamentu Spraw Wewnętrznych nie znaleźli dowodów na to, że Zinke podjął jakiekolwiek działania na rzecz prezesa firmy energetycznej Halliburton, który był również zaangażowany w rozwój, lub że członkowie personelu Zinke próbowali ukryć zaangażowanie Zinkego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *