Amerykańscy śledczy: Zinke nadużył swojej pracy jako sekretarz spraw wewnętrznych

RACHUNKI, Mont. (AP) – Były sekretarz spraw wewnętrznych USA, Ryan Zinke, wykorzystał swoją pozycję do realizacji komercyjnego projektu rozwoju, który obejmował budowę minibrowaru w jego rodzinnym mieście w Montanie, i okłamał urzędnika agencji ds. etyki w sprawie swojego zaangażowania, wynika z raportu federalnych śledczych, który ukazał się w środę.

Dochodzenie przeprowadzone przez generalnego inspektora Departamentu Spraw Wewnętrznych wykazało, że Zinke kontynuował pracę nad komercyjnym projektem za pośrednictwem fundacji non-profit w społeczności uzdrowiskowej Whitefish w stanie Montana, nawet po tym, jak podczas objęcia urzędu zobowiązał się do zerwania więzi z fundacją.

W raporcie stwierdzono również, że Zinke podał nieprawidłowe i niepełne informacje urzędnikowi ds. etyki z Departamentu Spraw Wewnętrznych, który skonfrontował się z nim w związku z jego zaangażowaniem, oraz że Zinke nakazał personelowi Departamentu Spraw Wewnętrznych pomóc mu w projekcie w przypadku nadużycia jego stanowiska.

Fundacja Great Northern Veterans Peace Park Foundation została utworzona przez Zinke i innych w 2007 roku, aby zbudować wzgórze saneczkowe społeczności w Whitefish, mieście turystycznym około 40 kilometrów od Parku Narodowego Glacier i w pobliżu granicy Montana-Kanada. Firma Kolejowa BNSF przekazała fundacji kilka akrów ziemi w 2008 roku na założenie parku.

Po tym, jak został mianowany sekretarzem spraw wewnętrznych w 2017 roku, Zinke zgodził się zerwać więzi z fundacją i przestać świadczyć jej swoje usługi.

Ale po rezygnacji ze stanowiska prezesa fundacji i gdy był zatrudniony jako sekretarz spraw wewnętrznych, Zinke zaangażował się w „powtarzające się, trwające merytoryczne negocjacje” z deweloperami na temat wykorzystania nieruchomości fundacji do komercyjnego projektu znanego jako 95 Karrow, powiedzieli śledczy. Projekt obejmował potencjalny minibrowar.

Zinke jest kandydatem w czerwcowych prawyborach republikanów na otwarte miejsce w Kongresie Montana, które zajmował przed dołączeniem do gabinetu byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Jego kampania potępiła raport śledczy jako „polityczny hit pracy” i stwierdził w oświadczeniu, że zaangażowanie rodziny Zinkego w fundację doprowadziło do przywrócenia toru kolejowego do parku, w którym dzieci mogą jeździć na sankach.

READ  Akcje spadają zgodnie z polityką Fed, koncentracja na zyskach

„Są dumni z parku saneczkowego dla dzieci, z którego dziesiątki dzieci korzystają w każdy weekend, a niezliczeni mieszkańcy każdego dnia używają do ćwiczeń” – napisano w oświadczeniu w kampanii.

Biuro inspektora generalnego departamentu – kierowane przez inspektora generalnego Marka Greenblatta, kandydata Trumpa – przekazało wyniki śledztwa Zinkego prokuratorom federalnym w celu potencjalnego oskarżenia.

Jednak zgodnie z raportem śledczym prokuratorzy, którzy pracują dla prokuratora generalnego Merricka Garlanda, mianowanego przez prezydenta Joe Bidena, odmówili ścigania przestępstw latem 2021 roku.

Zinke i jego żona Lola odrzucili prośby o wywiad ze strony śledczych federalnych, którzy badali umowę dotyczącą ziemi.

Według śledczych e-maile i wiadomości tekstowe od innych osób zaangażowanych w projekt deweloperski pokazują, że Zinke nadal komunikował się z programistami nawet po rezygnacji z fundacji w marcu 2017 r. i kilka dni po tym, jak został potwierdzony jako sekretarz. Wiadomości uzyskano w drodze wezwań do twórców, których w raporcie nie wymieniono.

„Dowody, które uzyskaliśmy, odzwierciedlały, że sekretarz Zinke wymienił co najmniej 64 e-maile i wiadomości tekstowe oraz przeprowadził wiele rozmów telefonicznych, w których reprezentował Fundację w negocjacjach związanych z projektem 95 Karrow” – napisali śledczy.

W raporcie dodano: „Nie był po prostu przechodniem informacji do iz fundacji; wręcz przeciwnie, kilka jego własnych przesłań jasno wskazuje, że osobiście działał na rzecz Fundacji lub reprezentował ją w związku z negocjacjami.”

W jednej z wiadomości e-mail osoba zidentyfikowana w raporcie ze śledztwa jako „deweloper 1” napisała, że ​​Zinke chciał, aby część własności została przeniesiona do parku dla browaru.

Śledczy doszli do wniosku, że Zinke miał „widoczny interes w prowadzeniu minibrowaru na miejscu”, ale raport nie zawierał więcej szczegółów na temat proponowanej transakcji i kto był w nią zaangażowany.

W e-mailu stwierdzono również, że Zinke poprosił o „wyłączne prawo do produkcji alkoholu na 95 Karrow”, ale dokumenty śledcze nie określały, kto będzie właścicielem mikrobrowaru.

READ  Virginia Beach rozpoczyna sprzątanie po silnych burzach, które zniszczyły dziesiątki domów

Pracownicy Departamentu Spraw Wewnętrznych Zinke zostali zaangażowani, kiedy polecił im zorganizowanie spotkania z trzema deweloperami projektu w jego biurze w sierpniu 2017 r., a później zorganizowanie kolacji dla grupy po wycieczce po Lincoln Memorial, którą prowadził Zinke.

Pracownicy Zinkego drukowali również dla niego dokumenty związane z 95 Karrow, co stanowiło naruszenie przepisów zakazujących wykorzystywania podwładnych do wykonywania nieoficjalnych obowiązków, czytamy w raporcie śledczym.

Zinke został zapytany o te interakcje, jego rolę w fundacji i projekcie rozwoju w lipcu 2018 r. przez urzędnika ds. etyki Departamentu Spraw Wewnętrznych. Wywiad był następstwem doniesień prasowych, że fundacja zawarła umowę z 95 deweloperami Karowa.

Podczas wywiadu Zinke zaprzeczył jakiemukolwiek merytorycznemu zaangażowaniu w projekt, zgodnie z raportem, i powiedział. Urzędnik ds. etyki powiedział później, że Zinke „błędnie przedstawił” fakty, a jego wypowiedzi nazwał „rozczarowującymi… i bardzo niepokojącymi”, zgodnie z raportem.

Demokraci, w tym Arizona Rep. Raul Grijalva, przewodniczący Komisji Zasobów Naturalnych Izby Reprezentantów, poprosił o zbadanie udziału Zinkego w projekcie.

Grijalva powiedział, że odkrycia pokazują, że Zinke wykorzystywał swoje biuro do realizacji swoich osobistych interesów i próbował wykorzystać park pokoju, aby „wymusić włączenie browaru” w rozwój.

Śledztwo w sprawie umowy o ziemię było jedną z wielu prób Zinkego, które rozpoczęły się, gdy był w gabinecie Trumpa.

W innym przypadku śledczy stwierdzili, że naruszył politykę zakazującą pracownikom pozarządowym jazdy rządowymi samochodami po tym, jak podróżowała z nim jego żona, ale powiedział, że zatwierdzili to urzędnicy ds. Etyki. Zinke został oczyszczony z zarzutów po skardze, że przerysował granice narodowego pomnika w Utah na korzyść prawodawcy stanowego i sojusznika politycznego.

W ciągu prawie dwóch lat nadzorowania agencji odpowiedzialnej za zarządzanie 781 000 mil kwadratowych (2 miliony kilometrów kwadratowych) gruntów publicznych, szeroko zakrojone wycofanie przez Zinke ograniczeń dotyczących wydobycia ropy i gazu zostało z zadowoleniem przyjęte przez przemysł.

READ  Akcje Hongkongu spadają o 3%, Azja kontynuuje wyprzedaż na Wall Street; Bank Japonii utrzymuje stopy bez zmian

Ale wywołali zjadliwą reakcję grup ekologicznych i demokratycznych prawodawców, którzy oskarżyli go o przedkładanie zysków korporacji nad ochronę.

Kiedy zrezygnował z pracy w Wydziale Spraw Wewnętrznych, Zinke powiedział, że było to spowodowane politycznie motywowanymi atakami, które odwróciły uwagę od jego obowiązków.

W tygodniach poprzedzających wyjazd Biały Dom doszedł do wniosku, że Zinke był prawdopodobnie członkiem gabinetu najbardziej narażonym na śledztwa prowadzone przez demokratów, którzy byli gotowi zdobyć większość w Izbie, powiedział wówczas urzędnik administracji Trumpa.

Śledczy z biura inspektora generalnego Departamentu Spraw Wewnętrznych nie znaleźli dowodów na to, że Zinke podjął jakiekolwiek działania na rzecz prezesa firmy energetycznej Halliburton, który był również zaangażowany w rozwój, lub że członkowie personelu Zinke próbowali ukryć zaangażowanie Zinkego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *