Aktualizacje wiadomości na żywo: Rynki azjatyckie w większości spadają, ponieważ inwestorzy zachowują ostrożność po wyprzedaży w USA

Finansowe centrum Chin w Szanghaju zostało szczególnie mocno dotknięte polityką blokad Xi Jinpinga © AFP via Getty Images

Według prognoz Banku Światowego, które wskazują na szkody spowodowane polityką zerowej kowbojów prezydenta Xi Jinpinga i załamaniem się największego na świecie rynku aktywów, po raz pierwszy od 1990 roku produkcja gospodarcza Chin będzie niższa niż w pozostałej części Azji.

Bank Światowy obniżył swoją prognozę wzrostu PKB w drugiej co do wielkości gospodarce planety do 2,8 procent, w porównaniu z 8,1 procent w zeszłym roku, w porównaniu z prognozą z kwietnia, która wynosiła od 4 do 5 procent.

Jednocześnie poprawiły się oczekiwania wobec Azji Wschodniej i Pacyfiku. Oczekuje się, że z wyłączeniem Chin, w 2022 r. region ma wzrosnąć o 5,3 procent, w porównaniu z 2,6 procent w zeszłym roku, ponieważ konsumpcja krajowa odbiła się po wyższych cenach towarów i pandemii.

„Chiny, które były w czołówce odbudowy po pandemii, w dużej mierze wsparły deltę. [Covid variant] Trudności pokrywają teraz ekonomiczne koszty kontrolowania choroby w jej najbardziej zaraźliwych przejawach” – powiedział Financial Times Aditya Mattoo, główny ekonomista Banku Światowego ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku.

Chiny wyznaczyły w tym roku cel PKB na poziomie 5,5 proc., co będzie najniższym od trzech dekad. Jednak prognozy znacznie się pogorszyły w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Polityka Xi polegająca na bezwzględnym tłumieniu epidemii koronawirusa za pomocą szybkich blokad i masowych testów spowolniła mobilność i aktywność konsumencką, mimo że sektor nieruchomości w Chinach – który odpowiada za około 30 procent działalności gospodarczej – odnotował historyczny spadek.

Przeczytaj więcej o prognozach Banku Światowego Tutaj.

READ  Najnowsza prognoza pogody: Meteorologia ostrzega przed ulewnymi deszczami! Sprawdź te województwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *