Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Emine Dzhaparova powtórzył w sobotę apele o zawarcie układu zbiorowego w celu ochrony Ukrainy, składającego się z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemiec i Turcji.

Dzhaparova powiedziała podczas wywiadu z Becky Anderson w Doha, że ​​spotkała się w sobotę rano z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlütem Çavuşoğlu, aby omówić potencjalne negocjacje.

„Co właściwie można zrobić z projektem tych gwarancji bezpieczeństwa? Wierzymy, że to kraje P5+2, Niemcy i Turcja, a wtedy może dojść do podpisania umowy… a logika stojąca za tym będzie taka sama, jak w art. 5 karty NATO, co oznacza, że ​​w przypadku ataku na Ukrainę te kraje będzie musiał chronić Ukrainę ”- powiedziała.

Do stałych członków Rady Bezpieczeństwa należą Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja.

„To jest coś, co jest obecnie przedmiotem dyskusji jako sugestia mojego kraju” – powiedziała.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jakakolwiek umowa z Rosją będzie wymagała od narodu ukraińskiego jej zatwierdzenia referendum. Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że jest to „rozważane, ale z powodu wojny dość trudno jest zrozumieć, jaki jest techniczny sposób przeprowadzenia jakiegokolwiek referendum”.

„Staramy się otwierać każde okno, które tam jest. Prosiliśmy wiele krajów, w tym Turcję, Izrael, premier Bennett również wykonał pewne wysiłki ”- powiedziała.

READ  Debata pomiędzy Özgürem Özelem a Numanem Kurtulmuşem odcisnęła swoje piętno na debatach budżetowych w parlamencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *