Akcje spółek technologicznych ponownie spadły, a Nasdaq był najgorszym miesiącem od 2008 r.

Indeks Dow Jones Industrial Average spadł w piątek o ponad 900 punktów, ponieważ kolejna gwałtowna wyprzedaż, prowadzona przez akcje spółek technologicznych, dodała do strat Wall Street w kwietniu, a indeks S&P 500 odnotował największy miesięczny spadek od czasu wybuchu.

Internetowy detalista Amazon doświadczył gwałtownego spadku rynku po odnotowaniu pierwszej straty od 2015 roku. Katastrofa spowodowała spadek wartości rynkowej Amazona do ponad 200 miliardów dolarów.

Benchmark S&P 500 spadł o 3,6% i zakończył kwiecień ze stratą na poziomie 8,8%, najgorszym miesięcznym spadkiem od marca 2020 r. Dow spadł o 2,8%.

Po kryzysie finansowym 2008 r., przeważony mix Nasdaq z akcjami technologicznymi, który zakończył się w kwietniu ze stratą 13,3%, najbardziej ucierpiał w tym miesiącu.

Gdy ostatnia runda zysków spółek trafiła na rynek, kluczowe indeksy przez cały tydzień przesuwały się między spadkami a zwyżkami. Inwestorzy odnotowują wysokie wyniki finansowe, zwłaszcza dużych firm technologicznych, firm przemysłowych i detalistów.

Jednak niektóre rozczarowujące wyniki lub opinie Apple, firmy macierzystej Google i Amazon pomogły zwiększyć sprzedaż w tym tygodniu.

„Obawy o pogłębiającą się recesję w gospodarce nabierają rozpędu, gdy zaczynasz słyszeć od firm, że być może popyt spadł i gdzie jesteśmy” – powiedział Quincy Crosby, główny strateg w LPL Financial.

Handlowcy nadal martwią się ostrym lekiem używanym przez Rezerwę Federalną w walce z inflacją: wyższymi stopami procentowymi. Oczekuje się, że bank centralny ogłosi kolejną rundę podwyżek stóp procentowych w przyszłym tygodniu, co jeszcze bardziej zwiększy koszty pożyczek dla kupujących samochody, korzystania z kart kredytowych i zaciągania kredytów hipotecznych na zakup domów.

„Rosnąca presja kosztowa i niepewne perspektywy dla wielkich firm technologicznych sprowokowały inwestorów do wyjazdu na weekend, a inwestorzy raczej nie będą czuć się komfortowo w dowolnym momencie. Powiedział.

S&P 500 spadł w piątek o 155,57 punktów do poziomu 4,131,93. Indeks benchmarku na ten rok spadł o 13,3%. Dow spadł o 939,18 pkt do 32 977,21. Nasdaq spadł o 536,89 punktów do poziomu 12 334,64. To w tym roku spadek o 21,2%.

READ  Oświadczenie Mar-a-Lago: Sędzia zdecyduje, czy kluczowy dokument Trumpa został otwarty

Akcje małych firm również mają ciężki dzień. Russell 2000 spadł o 53,84 punktu, czyli 2,8%, do poziomu 1864,10.

Big Tech co miesiąc prowadzi rynek w dół, ponieważ handlowcy unikają sektora wysokich lotów. Tech odnotował ogromne wzrosty podczas epidemii i teraz zaczyna dostrzegać wyższe ceny, zwłaszcza że stopy procentowe gwałtownie rosną, gdy bank centralny przyspiesza walkę z inflacją.

Amazon, sprzedawca internetowy Spadek o 14% był jednym z największych spadków indeksu S&P 500, dzień po tym, jak odnotował rzadką stratę kwartalną i dał inwestorom rozczarowującą prognozę zwrotu. Słaba aktualizacja Amazona pojawia się, gdy Wall Street niepokoi się możliwą recesją w wydatkach konsumenckich przy rosnącej inflacji.

W miarę jak gospodarka wychodzi z epidemii, ceny wszystkiego, od żywności po gaz, rosną i nastąpiła poważna rozbieżność między wysokim popytem a zacofanymi dostawami. Inwazja Rosji na Ukrainę Rosnące ceny ropy naftowej, gazu ziemnego, pszenicy i kukurydzy tylko pogłębiły obawy o inflację.

Inflacja, która jest ściśle monitorowana przez Rezerwę Federalną, wzrosła w marcu do 6,6%, poinformował w piątek Departament Handlu. Kolejne dowody na 12-miesięczne maksima od czterech dekad i rosnące ceny wywierające presję na budżety domowe i kondycję gospodarki w porównaniu z rokiem poprzednim.

Niedawny raport o rosnącej inflacji w USA pokazuje, że inflacja wzrosła w kwietniu do 7,5%, według firmy statystycznej Eurostat. Dla 19 krajów, które używają euro.

Rentowności obligacji wzrosły po cieplejszych pomiarach inflacji. Przychody 10-letniego skarbu państwa wzrosły z 2,85% do 2,92%.

Ciągle rosnąca inflacja skłoniła banki centralne do podniesienia stóp procentowych w celu złagodzenia wpływu na przedsiębiorstwa i konsumentów.

Większość obaw na Wall Street w kwietniu koncentrowała się na tym, jak szybko bank centralny podniesie swoją podstawową stopę procentową i czy seria agresji spowolni wzrost gospodarczy. Prezes banku centralnego wskazał, że bank centralny może podnieść krótkoterminowe stopy procentowe do ponad dwukrotnie wyższych poziomów na posiedzeniach rozpoczynających się w przyszłym tygodniu. Już raz podniosła swoją bazową stopę overnight, pierwszy taki wzrost od 2018 r., a Wall Street spodziewa się kilku znaczących podwyżek w nadchodzących miesiącach.

READ  „Prowadzi operację przeciwko Turcji”, mówi Suleman Soylu, krytyczny sondaż Bekira Akirdara dotyczący drugiej rundy.

Inwestorzy przesunęli się przez większość kwietnia z firm Big Tech, których wartości akcji skorzystały z niższych stóp procentowych i przesunęli się do obszarów o niższym ryzyku. Sektor podstawowych artykułów konsumenckich indeksu S&P 500, który obejmuje wielu producentów artykułów gospodarstwa domowego i artykułów osobistych, był jedynym sektorem, który w kwietniu osiągnął zysk na indeksie porównawczym. Inne bezpieczne sektory, takie jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, radziły sobie lepiej niż cały rynek, podczas gdy akcje spółek technologicznych i telekomunikacyjnych były największymi przegranymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *