Akcje amerykańskie i światowe spadają, a ceny ropy rosną, gdy Putin zamawia wojska na Ukrainę

Wall Street również spadła, gdy handlowcy wrócili z świątecznego weekendu. ten Dow (INDU) spadła o około 200 punktów, czyli 0,6%. ten S&P 500 (SPX) spadł o 0,4%, podczas gdy Nasdaq (KOMP) rzucić 0,7%.
Rynki europejskie spadły na początku handlu. ten FTSE 100 (UKX) spadł o 0,4% w Londynie, podczas gdy we Francji CWC 40 (CAC40) rzucić 0,8%. niemiecki DAX (DAX) spadła o 1,4%. Rosyjskie akcje spadły o 6,9%, po załamaniu o ponad 10% w poniedziałek, a rubel osłabił się wobec dolara czwartą sesję z rzędu.
japońska Nikkei 225 (N225) spadła o 1,7%, podczas gdy w Chinach Kompozyt szanghajski (SHCOMP) spadła o 1%. Hongkong Powiesić Seng Indeks (HSI) spadła o 2,7%, największa dzienna strata od pięciu miesięcy.

„Wydaje się, że sytuacja może w każdej chwili ulec dramatycznej eskalacji, a to na razie trzyma inwestorów w napięciu” – napisał we wtorek Craig Erlam, starszy analityk rynku w firmie Oanda, we wtorkowym raporcie badawczym. „Możemy być na krawędzi czegoś strasznego, a to nadal podsyca negatywne nastroje na rynkach” – dodał.

Skoki ropy

Eskalacja niepewności co do Ukrainy znalazła odzwierciedlenie w skoku cen energii. Kontrakty terminowe na ropę naftową w USA skoczyły o 5,4% do poziomu 95,65 USD za baryłkę. Ropa Brent, globalny benchmark, wzrosła o 3,8% do 99,17 USD za baryłkę.

Rosja jest jednym z największych światowych producentów ropy. Jest także znaczącym eksporterem gazu ziemnego.

Inwestorzy obawiają się, że konflikt na Ukrainie może ograniczyć lub zatrzymać dopływ rosyjskiego gazu do Europy, co znacznie zwiększy koszty ogrzewania i oświetlenia domów. Według agencji danych Eurostat w 2020 roku Rosja odpowiadała za około 38% importu gazu ziemnego do Unii Europejskiej.

Największa gospodarka regionu, Niemcy, jest szczególnie narażona, ponieważ odstawia się od węgla i energii jądrowej. Podobnie jak Włochy i Austria, które odbierają gaz rurociągami biegnącymi przez Ukrainę.

READ  Kontrakty terminowe na S&P 500 wyprzedziły wyższe zyski detaliczne przed Świętem Dziękczynienia

Kraje zachodnie prawdopodobnie zareagowałyby na rosyjską inwazję na Ukrainę sankcjami, które mogłyby odciąć rosyjskie banki od globalnego systemu finansowego i utrudnić krajowi eksport ropy i gazu.

Chińskie zapasy technologiczne wbite

Obawy o ponowne rozprawienie się z technologiami przez Pekin zadały we wtorek również cios niektórym z największych chińskich firm w sektorze.

Indeks Hang Seng Tech, który śledzi 30 największych spółek technologicznych notowanych w mieście, stracił 1,9%, czyli trzeci dzień z rzędu.

W piątek chińskie władze wydali nowe zasady zamawianie platform do dostarczania żywności w celu obniżenia opłat za usługi, które pobierają od firm. Internetowa platforma dostarczania żywności Meituan spadła we wtorek o 5%. Od piątku akcje spadły o 23%.
Grupa Alibaba (BABA), który jest właścicielem platformy gastronomicznej Ele.me, spadł o 3%. Gigant mediów społecznościowych i gier Tencent (TCEHY) spadła aż o 3%. Zamknął się o 0,1%. Firma posiada również duży udział w Meituan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *