Chiny mówią, że obawiają się „pogorszenia” sytuacji na Ukrainie

PEKIN (Reuters) – Chiny są zaniepokojone „pogorszeniem się” sytuacji na Ukrainie, powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Wang Yi, powtarzając wezwanie do wszystkich stron, by wykazały powściągliwość i rozwiązały różnice poprzez dialog.

Zgodnie z oświadczeniem chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Wang, który jest również radnym chińskiego stanu, powiedział w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem, uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa każdego kraju powinny być szanowane.

Przyspieszając kryzys, którego Zachód obawia się, że może wywołać wojnę, rosyjski prezydent Władimir Putin w poniedziałek nakazał rozmieszczenie wojsk w dwóch separatystycznych regionach na wschodzie Ukrainy, uznając je za niepodległe.

Rosja zaprzecza jakimkolwiek planom ataku na Ukrainę, ale grozi nieokreślonymi działaniami „wojskowo-technicznymi”, o ile nie otrzyma kompleksowych gwarancji bezpieczeństwa, w tym obietnicy, że jej sąsiad nigdy nie wstąpi do NATO.

„Sytuacja na Ukrainie się pogarsza” – powiedział Blinken Wang. „Chiny po raz kolejny wzywają wszystkie strony do zachowania powściągliwości”.

Chiny będą nadal utrzymywać kontakt ze wszystkimi stronami, powiedział Wang.

W swoim apelu Blinken podkreślił potrzebę zachowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu „agresji” Rosji – powiedział Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Blinken rozmawiał również z Wangiem o rozwoju sytuacji w Korei Północnej, Price powiedział w krótkim oświadczeniu.

Chiny wzywają do bezpośredniego dialogu między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną i, jak zawsze, będą dążyć do odegrania konstruktywnej roli w promowaniu rozwiązania kwestii nuklearnej na Półwyspie Koreańskim, powiedział Wang.

TAJWAN

Stany Zjednoczone nie powinny włączać Tajwanu, który Chiny uważają za swoje terytorium, do amerykańskiej strategii Indo-Pacyfiku, powiedział Blinkenowi Wang.

Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone zapowiedziały, że przeznaczą więcej zasobów dyplomatycznych i bezpieczeństwa na Indo-Pacyfik. Waszyngton powiedział również, że będzie współpracował z partnerami w regionie i poza nim, aby utrzymać pokój i stabilność w cieśninie oddzielającej Tajwan od Chin.

READ  Z OSTATNIEJ WIADOMOŚCI: Wyrok sądu w sprawie groźby kwasem wobec siatkarza Hande Paladina!

Próba włączenia Tajwanu do strategii powstrzymania Chin wysyła wszystkie „złe sygnały”, powiedział Wang w rozmowie z Blinken, zgodnie z oświadczeniem chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Mimo to Chiny są skłonne pogodzić się ze swoimi różnicami ze Stanami Zjednoczonymi i ustabilizować stosunki dwustronne, powiedział Wang.

Chiny poinformowały w poniedziałek, że nałożyły na Lockheed Martin Corp i Raytheon Technologies Corp sankcje za sprzedaż broni do Tajwanu, co najmniej po raz trzeci ogłosiły kary wobec firm amerykańskich.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu poinformowało we wtorek, że będzie nadal wzywać Stany Zjednoczone do dalszej sprzedaży broni na wyspach „w obliczu gróźb militarnych i zastraszania ze strony Chin”.

„Dostarczenie nam przez Stany Zjednoczone broni obronnej pomaga bronić demokracji i wolności Tajwanu, a także zapewnia bezpieczeństwo narodowe, pokój i stabilność w regionie Indyjsko-Pacyfiku” – powiedziała dziennikarzom rzecznik Joanne Ou.

(Raportowanie Ryana Woo; Dodatkowe reportaże Bena Blancharda w Taipei; Edytowanie przez Toma Hogue i Lincoln Feast.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *