Agenda kosmiczna Turcji! Oto plany

Po 30 latach pracy nad „kosmiczną ojczyzną” i sukcesach w sektorze satelitarnym dzięki swojej pierwszej załogowej misji kosmicznej Turcja skupiła się na „głębokim kosmosie” i programie Księżyc.

Eksploracja kosmosu przez Turcję rozpoczęła się od zaspokojenia potrzeb sektora poprzez badania i rozwój oraz tworzenie wiedzy.

Kosmiczna przygoda Turcji rozpoczęła się w latach 90. XX wieku, kiedy położono podwaliny pod rozwój satelitów obserwacyjnych Ziemi. Badania te przeprowadzono w kraju w latach 2001-2003 przy wsparciu państwa i transferze technologii.

Po utworzeniu w 2018 roku Tureckiej Agencji Kosmicznej (TUA) priorytetem było prowadzenie eksploracji kosmosu zgodnie z polityką państwa.

W ramach ogłoszonego przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w 2021 roku Narodowego Programu Kosmicznego 19 stycznia na Międzynarodową Stację Kosmiczną został wysłany pierwszy turecki astronauta Alper Gezeravcı, aby przeprowadzić 13 eksperymentów naukowych.

Kolejnym celem Turcji jest realizacja „Projektu Księżycowego”, gdyż stara się ona pozyskać udziały w „kosmicznej ojczyźnie” i gospodarce, która ma osiągnąć 1 bilion dolarów. Turcja pod przewodnictwem Ministerstwa Przemysłu i Technologii planuje wysłać swój pierwszy statek kosmiczny na Księżyc w 2026 roku. W odniesieniu do tego projektu minister przemysłu i technologii Mehmet Fatih Kasir powiedział: Dotrzemy na Księżyc statkiem kosmicznym, który opracowaliśmy i wyprodukowaliśmy. Dokonał swojej oceny.

Eksploracja kosmosu przez Turcję obejmuje kilka programów satelitarnych i rakietowych.

Niektóre z tych programów obejmują:

Satelita BILSAT: Pierwszy turecki satelita teledetekcyjny, BiLSAT, został wyniesiony na orbitę w 2003 roku. Jego budowa wiązała się ze współpracą z brytyjską firmą, a tureccy badacze zostali przeszkoleni w zakresie poznania procesu budowy satelity i zdobycia umiejętności budowania niezależnych satelitów. W ramach projektu BILSAT w obiektach TÜBİTAK UZAY utworzono stacje naziemne oraz laboratoria do produkcji i testowania satelitów. Kamera wielopasmowa (ÇOBAN) i karta przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym (GEZGİN) zostały zaprojektowane przy użyciu lokalnych zasobów. Urządzenia te przeszły do ​​historii jako pierwsze produkty zaprojektowane i wyprodukowane w przemyśle lotniczym w Turcji.

READ  Kapitalizacja rynkowa Microsoftu przekracza 3 biliony dolarów — najnowsze wiadomości techniczne

Satelita RASAT: Podczas gdy opracowywano satelitę BILSAT, RASAT był pierwszym satelitą obserwacyjnym Ziemi wyprodukowanym w kraju, którego można uznać za model inżynieryjny umożliwiający lepsze uczenie się. Rozwój RASAT rozpoczął się w 2004 roku przy wsparciu rządu. Turcja stała się liderem technologii satelitarnej dzięki krajowemu satelitowi obserwacyjnemu RASAT, który został wystrzelony w 2011 r. i jest w całości wyprodukowany w Turcji przez tureckich inżynierów.

Satelita GÖKTÜRK 2: Projekt został zrealizowany we współpracy z firmą TUSAŞ pod kluczowym kierownictwem TÜBİTAK UZAY, aby spełnić wymagania tureckich sił powietrznych dotyczące satelitów wywiadowczych o wysokiej rozdzielczości w latach 2007–2012. Dzięki wystrzeleniu satelity w grudniu 2012 r. Turcja znalazła się w gronie 16 krajów, które były w stanie zbudować przy użyciu własnych zasobów satelitę do obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości.

Satelita GÖKTÜRK 1: Celem badań GÖKTÜRK1 jest rozwój technologii, specjalistycznej siły roboczej i infrastruktury dla systemów kosmicznych i satelitarnych. Utworzono Centrum Montażu, Integracji i Testów Satelitarnych (USET), które stanowi infrastrukturę krytyczną na potrzeby krajowej produkcji przyszłych tureckich satelitów obserwacyjnych i komunikacyjnych. Przeprowadzono tu testy środowiskowe i operacyjne satelity. Satelita, opracowany w celu spełnienia wymagań tureckich sił zbrojnych w zakresie zdjęć satelitarnych na potrzeby wywiadu docelowego, został wystrzelony w 2016 r.

Satelity Turksatu

Satelity Türksat odgrywają również ważną rolę w eksploracji kosmosu przez Turcję. Satelita Türksat 3A został wystrzelony w 2008 r., Türksat 4A w 2014 r., a Türksat 4B w 2015 r. Na 2021 rok planowane jest także wystrzelenie satelitów Türksat 5A i Türksat 5B.

Türksat 5A świadczy usługi wspierające istniejące satelity komunikacyjne. Satelita, o którym mowa, świadczy usługi transmisji telewizyjnej i transmisji danych na szerokim obszarze geograficznym, obejmującym Turcję, Europę, Bliski Wschód, Afrykę Północną, Afrykę Środkowo-Zachodnią, Afrykę Południową, Morze Śródziemne, Morze Egejskie i Morze Czarne. Satelita ten świadczy najwyższej jakości usługi telewizyjne i komunikacyjne.

READ  HPE Aruba Networking udostępnia trendy technologiczne na rok 2024 - Bthaber

Satelita Türksat 5B osiągnął duży wzrost przepustowości w zakresie komunikacji i Internetu.

Türksat 5B zwiększył pojemność danych satelitarnych Turcji ponad 15 razy. Oprócz Turcji satelita obejmuje swym zasięgiem cały Bliski Wschód, Zatokę Perską, Morze Czerwone, Morze Śródziemne, Afrykę Północną i Wschodnią, Nigerię, Afrykę Południową oraz kraje sąsiadujące w pobliskim obszarze geograficznym.

Budowa Türksata 6A postępuje w szybkim tempie. Podsystemy, satelitarna stacja naziemna i oprogramowanie użyte w satelicie opracowywane są ze środków krajowych. Türksat 6A będzie obsługiwał większość Europy, Afrykę Północną, Bliski Wschód i Azję oraz Turcję. Turcja należy do krajów produkujących i rozwijających satelity komunikacyjne na świecie.

Satelita İMECE

Dzięki İMECE, pierwszemu lokalnemu i krajowemu satelitowi obserwacyjnemu o rozdzielczości poniżej metra, Turcja stała się krajem zdolnym do innowacyjnego projektowania i produkcji satelitów obserwacyjnych Ziemi oraz podsystemów naziemnych.

Kamera elektrooptyczna, elektryczny układ napędowy, czujnik słoneczny, tory gwiezdne, koło reakcyjne, odbiornik globalnego systemu pozycjonowania, magnetometr, sprzęt komunikacyjny i antena w paśmie X, sprzęt i anteny komunikacyjne w paśmie S, sprzęt do regulacji i dystrybucji mocy, komputer pokładowy, oprogramowanie statku powietrznego , antena stacji naziemnej, oprogramowanie stacji naziemnej zostały opracowane we własnym zakresie w ramach projektu İMECE.

Projekty przemysłu obronnego

Systemy obrony powietrznej i rakietowe opracowane przez firmy z sektora obronnego również odgrywają ważną rolę w sukcesie kraju w przestrzeni kosmicznej i lotnictwie.

W tym kontekście od 2011 roku odpowiednio SOM, CİRİT, SOM-A, BORA, HGK-1, MAM-L, L-UMTAS, HGK-84, LHGK-84, KGK-82, UMTAS, MAM-C, TEBER. ., KGK-83, HGK-82, OMTAS, SORS, HİSAR-O, ATMACA, GÖKDOĞAN, BOZDOĞAN, MAM-T, BOZOK, HGK-83, TRLG-230, TAYFUN, SUNDLARS, MISS i jest to jedna z rakiet wypuszczone produkty.

Narodowy Program Kosmiczny

W ramach tureckiego Narodowego Programu Kosmicznego trwają wysiłki mające na celu osiągnięcie celu, jakim jest pierwszy kontakt z Księżycem.

Na potrzeby programu Moon opracowany zostanie hybrydowy układ napędowy, komputer pokładowy i kilka rodzimych urządzeń satelitarnych. Statek kosmiczny, który będzie używany do eksploracji Księżyca z orbity i wykonywania twardych lądowań na powierzchni Księżyca, zostanie wyprodukowany ze środków krajowych.

READ  Ukraina zaatakowała na Krymie rosyjskie okręty wyposażone w zaawansowane systemy obrony powietrznej

Ponadto ma na celu stworzenie marki biznesowej mogącej konkurować ze światem w zakresie rozwoju satelitów nowej generacji.

Jednym z głównych celów jest rozwój regionalnego systemu pozycjonowania i czasu kraju, zapewnienie dostępu do przestrzeni kosmicznej i ustanowienie ruchu kosmicznego, inwestycje w sektor pogody kosmicznej lub meteorologicznej oraz zwiększenie potencjału tego sektora.

Wśród tematów programu znajduje się wyniesienie Turcji na wyższy poziom w obserwacjach astronomicznych i naziemnym śledzeniu obiektów kosmicznych, dalszy rozwój ekosystemu przemysłu kosmicznego w kraju oraz utworzenie strefy rozwoju technologii kosmicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *