„Złośliwy i ukierunkowany” sabotaż wstrzymuje transport kolejowy w północnych Niemczech

BERLIN, 8 października (Reuters) – Cały ruch pociągów w północnych Niemczech został zatrzymany na prawie trzy godziny w sobotę rano po tym, jak napastnicy przecięli krytyczne kable do sieci kolejowej w dwóch lokalizacjach, w tym, co urzędnicy nazywali sabotażem, nie identyfikując kogo. Odpowiedzialny.

Policja federalna wszczęła dochodzenie w sprawie incydentu, powiedział na konferencji prasowej minister transportu Volker Wissing. „Jest to wyraźnie ukierunkowany i złośliwy czyn” – powiedział.

Zakłócenie natychmiast wywołało alarm po tym, jak NATO i Unia Europejska w zeszłym miesiącu podkreśliły potrzebę ochrony krytycznej infrastruktury po tym, co nazwali „sabotażem” na gazociągach Nord Stream.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„W tej chwili niewiele możemy powiedzieć, jest za wcześnie” – powiedział jeden z pracowników ochrony, który odmówił podania nazwiska. Źródło podało, że w sprawie incydentu wszczęto poważne śledztwo i że istnieją różne przyczyny, od zwykłej kradzieży kabla – która jest powszechna w dzisiejszych czasach – po atak ukierunkowany.

Ani centralna policja, ani ministerstwo spraw wewnętrznych nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Operator kolei państwowych Deutsche Bahn (DB) powiedział w oświadczeniu: „Z powodu wandalizmu na kablach istotnych dla ruchu kolejowego, Deutsche Bahn musiał wstrzymać ruch pociągów na północy dziś rano na prawie trzy godziny”.

DB wcześniej przypisał zakłócenie sieci do problemu technicznego z komunikacją radiową. Usługi kolejowe były nadal nieregularne w sobotnie popołudnie po zmianie trasy, z ostrzeżeniami o odwołanych pociągach i opóźnieniach.

Zakłócenia wpłynęły na usługi kolejowe przez Dolną Saksonię i Szlezwik-Holsztyn oraz miasta związkowe Brema i Hamburg, wywołując efekt domina w przypadku międzynarodowych podróży kolejowych do Danii i Holandii.

Kolejki szybko utworzyły się na głównych stacjach, w tym w Berlinie i Hanowerze, ponieważ tablice odlotów wskazywały, że wiele usług jest opóźnionych lub odwołanych. Pracownicy stacji starali się doradzać pasażerom, ponieważ opóźnienie trwało.

READ  W ostatniej chwili: 3 kolejne trzęsienia ziemi w Malatya Najnowsze trzęsienia ziemi - Last Minute Türkiye News

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raporty Sarah Marsh; Dodatkowe relacje Andreasa Rinke i Christiana Ruettgera; Montaż przez Catherine Evans i Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *