Zbuntowane planety emitują tajemnicze sygnały radiowe

Wewnątrz Habera, Nauka

„Zbójcze planety” wykryte przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba emitują sygnały radiowe, których naukowcy nie potrafią wyjaśnić.


Edem yekta ulas

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujawnił tajemnicze sygnały radiowe emitowane przez zbuntowane planety w Mgławicy Oriona.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujawnił w 2023 roku, że setki dzikich planet unoszą się swobodnie w przestrzeni, nie krążąc wokół żadnej głównej gwiazdy. Teraz astronomowie odkryli, że para tych planet wytwarza tajemnicze, niezgłębione sygnały radiowe.

Te zbuntowane planety, położone w centralnej Mgławicy Oriona, zdaniem astronomów, zidentyfikowane jako obiekty podwójne o masie Jowisza (JuMBO), podważają ustalone teorie powstawania planet. Co ciekawe, około 80 takich obiektów występuje w parach i krążą wokół siebie w odległości od 25 do 400 razy większej niż Ziemia-Słońce. Zjawisko to jest zagadkowe dla naukowców, którzy debatują, czy te obiekty są prawdziwymi planetami, czy nowymi ciałami niebieskimi na granicy planet i brązowych karłów.

Wykorzystując zdolność Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba do wykrywania promieniowania podczerwonego emitowanego przez młode planety, badacze próbowali rozwiązać zagadkę, badając sygnały radiowe emitowane przez JuMBO. Głównym autorem badania jest emerytowany profesor Instytutu Radioastronomii i Astrofizyki Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku. Luisa RodriguezaUjawniło potrzebę zbadania różnych wzorców emisji radiowej, aby rzucić światło na sygnatury obiektów kosmicznych.

Nieuczciwe planety Mgławica Oriona

Sygnały radiowe ze zbuntowanych planet w Mgławicy Oriona nie są wysyłane przez kosmitów

Naukowcy badający archiwa znajdujące się w amerykańskim Narodowym Obserwatorium Radioastronomicznym (NRAO) zidentyfikowali unikalną parę JuMBO: Jumbo 24. Ten dziwny układ podwójny, najcięższy w swoim rodzaju, wykazywał ciasną konfigurację orbitalną. Analiza danych z dziesięciu lat ujawniła stabilne fale radiowe w stanie stałym o częstotliwościach od 6 do 10 GHz i energii odpowiadającej ćwierć tonie trotylu. Sygnałom brakuje polaryzacji kołowej, kluczowego wskaźnika pól magnetycznych.

READ  W ubiegłym roku Centrum Nauki Kokeli odwiedziło 203 tys. 374 osób

Wbrew oczekiwaniom zespół odkrył, że sygnały zasadniczo nie pokrywają się z sygnałami wytwarzanymi przez planety. Rodriguez stwierdził, że brak polaryzacji kołowej stanowi dla Jumbo 24 przeszkodę w niezawodnym przypisywaniu sygnałów. Wykluczając możliwości takie jak brązowe karły czy pulsary, badacze odrzucili tradycyjne wyjaśnienia i zmniejszyli możliwość, że sygnały pochodzą z obiektu znajdującego się za Jumbo 24.


Możesz być zainteresowany: 10 planet ukazuje ludziom cud wszechświata z jego niezwykłymi stronami


Zbuntowane planety to tajemnicze sygnały radiowe

Pomimo intrygującej tajemnicy, dodał Rodriguez, sygnały nie pochodziły od kosmitów. „Rozmieszczenie obu składników na tym samym poziomie wspiera naturalny mechanizm” – wyjaśnił. Zespół badawczy oczekuje obecnie na zgodę na zebranie dodatkowych danych z planet swobodnie unoszących się za pomocą teleskopu Larger Array NRAO w Nowym Meksyku i wstrzymuje pojawienie się sygnałów radiowych do czasu zakończenia badań.

Co sądzisz o tych tajemniczych sygnałach radiowych pochodzących ze zbuntowanych planet? Twoje komentarze Forum zaginionego psaMożesz go udostępnić i skontaktować się z nami w sprawie treści naukowych. wiadomości GoogleMożesz podążać dalej.

Dowód: Nauka bezpośrednia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *