Zachodnie stany mają najwyższe cięcia w wodzie rzeki Kolorado

Salt Lake City (AP) — drugi rok z rzędu Arizona i Nevada zmniejszą ilość wody, jaką mogą czerpać z rzeki Kolorado, ponieważ Zachód przygotowuje się na kolejne susze, ogłosili we wtorek urzędnicy federalni.

Chociaż cięcia nie spowodują żadnych natychmiastowych nowych ograniczeń — takich jak zakaz podlewania trawników lub mycia samochodów — sygnalizują, że na horyzoncie pojawiają się niepopularne decyzje dotyczące ograniczania konsumpcji, w tym priorytetowe traktowanie rozwijających się miast lub obszarów rolniczych. Meksyk również czeka cięć.

Ale te cięcia stanowią tylko ułamek potencjalnego bólu dla 40 milionów Amerykanów w siedmiu stanach zależnych od rzeki. Stanom nie udało się dotrzymać federalnego terminu, aby ustalić, jak zmniejszyć zużycie wody o co najmniej 15%, co może spowodować głębokie cięcia, które według rządu są potrzebne, aby zapobiec zbyt niskiemu spadkowi zbiorników, aby można je było pompować.

„Państwa nie wspólnie identyfikują i nie podejmują wystarczająco konkretnych środków, aby ustabilizować system”, powiedziała komisarz ds. odzyskiwania, Camille Duton.

Niedotrzymany termin i ostatnie cięcia spowodowały, że urzędnicy odpowiedzialni za zaopatrzenie miast i gospodarstw w wodę znajdują się pod ponowną presją, aby zaplanować cieplejszą, suchszą przyszłość i rosnącą populację.

Redukcja o 15% do 30% jest konieczna, aby zapewnić nieprzerwane dostawy wody i wytwarzanie energii wodnej, powiedział Duton. We wtorek był niezdecydowany, czy planuje jednostronnie narzucić te cięcia, jeśli stany nie mogą osiągnąć porozumienia.

Wielokrotnie odmawiał podania, ile czasu stanom mają na osiągnięcie porozumienia, o które zabiegał w czerwcu.

Ta bezczynność wzbudziła obawy w całym regionie.

Kyle Roerink, dyrektor wykonawczy Great Basin Water Network, powiedział o stanach dorzecza rzeki Kolorado. „W dzisiejszych wiadomościach nic się nie zmieniło — poza tym, że system rzeki Kolorado nadal zawodzi”.

Stephen Lewis, gubernator społeczności Indian Gila River w środkowej Arizonie, powiedział, że plemię było „zszokowane i rozczarowane” brakiem postępów. Plemię, które posiada około jednej czwartej zasobów rzeki Kolorado w Arizonie, planuje nie przechowywać niewykorzystanej wody w jeziorze Mead, jak miało to miejsce w ostatnich latach, ale zamiast tego przechowywać ją pod ziemią.

READ  Nowa decyzja gminy Bolu: kara od 1 do 5 milionów TL dla tych, którzy wpuszczają psy do miasta – last minute Turkey News

Przez lata miasta i gospodarstwa rolne kierowały więcej wody niż wypływa z rzeki, wyczerpując jej zbiorniki i rodząc pytania o to, jak będzie przydzielana woda, gdy woda staje się coraz rzadsza.

Po ponad dwóch dekadach suszy Arizona, Nevada i Meksyk zostały po raz pierwszy dotknięte wymuszonymi cięciami w zeszłym roku. Niektórym rolnikom w okolicy płacono za pozostawienie pól odłogiem. Mieszkańcy rozwijających się miast są poddawani środkom ochronnym, takim jak ograniczenia na trawnikach.

Ale te wysiłki były jak dotąd niewystarczające. Poziom wody w jeziorze Mead, największym sztucznym jeziorze w kraju, spadł tak nisko, że jest teraz mniej niż jedna czwarta pełna i niebezpiecznie niski do tego stopnia, że ​​nie płynie wystarczająco dużo wody, aby wytworzyć energię hydroelektryczną na zaporze Hoovera. Granica Nevada-Arizona.

Urzędnicy w Arizonie, Kalifornii, Kolorado, Nevadzie, Nowym Meksyku, Utah i Wyoming niechętnie proponowali bardziej rygorystyczne środki dotyczące podziału wody lub ograniczenia rozwoju.

Kompromisy są bardziej widoczne w Kalifornii, jednym z najszybciej rozwijających się stanów w kraju, oraz w Arizonie, która ma niższy priorytet praw do wody niż użytkownicy wody na Zachodzie.

W przypadku wtorkowej redukcji, Arizona straciłaby dodatkowe 80 000 akrów-stóp wody – o 21% mniej niż jej całkowity udział, ale o 3% mniej niż zyskałaby w tym roku.

Akr stopa to jeden akr ziemi pokryty 12 calami wody. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa półtora do jednego akra stopy wody rocznie.

Po zeszłorocznym obciążeniu przemysłu rolnego urzędnicy stanowi powiedzieli, że tegoroczne cięcia obejmą plemiona i rozwijające się miasta, które polegają na Kolorado, w tym Scottsdale.

Zamiast racjonować wodę, wymagać ochrony lub ograniczania wzrostu, miasta polegają na innych źródłach. Na przykład Phoenix w dużym stopniu opiera się na stanowych rzekach Salt i Verde, jednocześnie czerpiąc mniejsze zasoby, aby naładować swoje warstwy wodonośne.

READ  John Aniston, aktor „Dni naszego życia” i ojciec Jennifer Aniston, umiera w wieku 89 lat

Urzędnicy z Arizony wysadzili w powietrze sąsiednie stany.

Arizona i Nevada wymyśliły plany cięć, które byłyby proporcjonalne do zużycia wody, ale zarówno Kalifornia, jak i Biuro Rekultywacji odrzuciły tę umowę, powiedzieli urzędnicy stanowi.

„Potrzebujemy Kalifornii do udziału; „Nie możemy tego zrobić sami w Arizonie i Nevadzie” – powiedział Tom Puschatzke, dyrektor Departamentu Zasobów Wodnych w Arizonie.

Wpływ cięć na rolników jest niejasny, ale wielu obawia się, że dalsze cięcia mogą jeszcze bardziej podsycić napięcia między miastami a rolnictwem, które zużywa ponad 70% wody.

Paco Ollerton, hodowca bawełny z obszaru Phoenix, obawia się, że głębokie cięcia mogą wpłynąć na jego zaopatrzenie w wodę w przyszłym roku. Rolnicy z Arizony stracili już wiele wody w rzece Kolorado podczas poprzednich cięć, ale otrzymali rekompensatę w postaci wody dzięki kontraktom z miastami takimi jak Phoenix i Tucson.

W tym roku Ollerton urósł tylko o połowę mniej niż wcześniej. Ogłoszone we wtorek cięcia mogą wywrzeć większą presję na te miasta i wywołać pytania, czy w przyszłym roku podzielą się z rolnikami.

„Zmienia to moje myślenie o tym, jak długo będę uprawiać ziemię” – powiedział Ollerton.

Nevada również straci wodę – około 8% jej dostaw – ale większość mieszkańców nie odczuje skutków, ponieważ stan odzyskuje większość wody w pomieszczeniach i nie wykorzystuje jej pełnego przydziału. W ubiegłym roku państwo straciło 7%.

Upalne temperatury i mniej topnienia śniegu na wiosnę zmniejszyły ilość wody płynącej z Gór Skalistych, gdzie rzeka ma swój początek, zanim wije się 1450 mil (2334 km) na południowy zachód i do Zatoki Kalifornijskiej.

W zmieniającym się klimacie podejmowane są już nadzwyczajne środki Lake Powell, drugi duży zbiornik na rzece Kolorado wzdłuż granicy Arizona-Utah, ma magazynować wodę.

Po tym, jak jezioro cofnęło się na tyle, że zagroziło wytwarzaniu hydroelektrowni, urzędnicy federalni powiedzieli, że wstrzymują trochę wody, aby tama mogła nadal wytwarzać energię. Ta woda normalnie płynęłaby do jeziora Mead.

READ  Pojazd więzienny przewożący Cecila Ersana rozbił się

Meksyk traci 7% wody, którą co roku otrzymuje z rzeki. W ubiegłym roku stracił około 5%. Woda jest kołem ratunkowym dla miast na północy pustyni, w tym Tijuany, oraz dla dużego przemysłu rolnego w Dolinie Mexicali, na południe od granicy z Cesarską Doliną Kalifornii.

Historycznie Meksyk był na uboczu w dyskusjach o tym, jak dzielić rzekę, ale w ostatnich latach eksperci twierdzą, że wysiłki krajów, aby utrzymać więcej wody w systemie, stały się ważne.

„Ludzie zdają sobie sprawę, że utrzymanie tej relacji jest bardzo ważne” – powiedziała Jennifer Pitt, która kieruje Programem Rzeki Kolorado w Towarzystwie Audubon.

___

Naiszadam zgłosił się z Waszyngtonu. Ronayne zgłosił się z Sacramento w Kalifornii.

___

Associated Press otrzymuje wsparcie dla polityki wodnej i środowiskowej od Walton Family Foundation. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści. Aby uzyskać wszystkie informacje o klimacie AP, odwiedź https://apnews.com/hub/climate-and-environment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *