Wydarzenia, których nie da się nawet wytłumaczyć nauką! Tych tajemnic nie da się rozwiązać

Choć współczesna nauka wyjaśnia wiele zjawisk w sposób racjonalny i metodyczny, to jednak nie jest w stanie rozwiązać zagadek niektórych zjawisk. To nie jest dyskusja na temat fizyki kwantowej i teorii względności. W pracy Zjawiska, których nauka nie potrafi wytłumaczyć…

Celuj w to

Naukowcy wyjaśniają!  Picie herbaty spowalnia proces starzenia

Eksperci deklarują: Kobiety szybciej tracą miłość

Dlaczego ziewamy i dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Ziewanie jest jedną z tych pozornie niemożliwych czynności fizycznych. A każdy, kto miał kontakt z osobą ziewającą, może potwierdzić prosty fakt: ziewanie jest zaraźliwe. Biorąc pod uwagę powszechność i szybkość rozprzestrzeniania się ziewania, jeszcze bardziej niezwykłe jest odkrycie, jak mało nauka o nim wie. Powszechnie uważa się, że proces ten umożliwia wysłanie do mózgu większej ilości krwi bogatej w tlen; Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie mogą głęboko oddychać, gdy są zmęczeni. Jednak nadal brakuje faktycznej neuronauki stojącej za potrzebą tego konkretnego procesu.

Dlaczego się śmiejemy?

Chociaż przyczyny śmiechu różnią się znacznie w zależności od kultury, wydaje się, że jest to jedna z rzeczy, która łączy ludzi. Ponieważ jest to tak powszechne, można by pomyśleć, że nauka znajdzie jednolitą teorię wyjaśniającą humor, ale jest odwrotnie. Nawet teraz naukowcy mają trudności ze znalezieniem sposobu, aby systematycznie wyjaśniać, czym jest humor i jak działa.

Nowe badania sugerują, że złamanie norm społecznych lub fizycznych powoduje poczucie humoru, ale nie na tyle, aby wywołać reakcję strachu. Niektórzy biolodzy ewolucyjni sugerują, że śmiech może odgrywać rolę we wzmacnianiu więzi społecznych i solidarności, a ponieważ zwiększa szanse grupy na przeżycie, oznacza to, że takie zachowanie będzie powielane w następnym pokoleniu. Inni sugerują, że humor może wynikać z mieszaniny oczekiwań i rzeczywistości.

Dlaczego koty krzyczą?

Koty są znane z wielu rzeczy, ale jedną z ich najbardziej znanych cech jest mruczenie. Jeśli ktoś kiedykolwiek miał kota – lub spotkał kota, który należał do kogoś innego – prawdopodobnie słyszałeś ten dźwięk; Według powszechnego przekonania ten uroczy szum reprezentuje zadowolenie małej futrzanej kulki. Wiadomo jednak, że koty robią to również z innych powodów, a niektóre robią to nawet, gdy się boją. Ponadto nie wszystkie koty to potrafią; Niektóre duże koty, takie jak lwy i tygrysy, nie mogą tego zrobić. Chociaż ich motywacje są niejasne, większość naukowców uważa, że ​​koty angażują się w takie zachowanie w ramach mechanizmu komfortu.

READ  Dzięki lepszej nauce możemy walczyć z „greenwashingiem”!

Dlaczego śpimy?

Oczywiście sen jest czynnością znaną każdemu, biorąc pod uwagę jego niezbędność do funkcjonowania człowieka. Chociaż jest to doświadczenie powszechne, naukowcy wciąż nie do końca zrozumieli, dlaczego ludzie i inne ssaki tego potrzebują. W końcu sen stwarza wiele wyzwań ewolucyjnych, ponieważ czyni ludzi i inne ssaki bardziej podatnymi na ataki drapieżników.

Dlaczego płaczemy?

Oczywiście płacz jest jednym z tych doświadczeń, którego od czasu do czasu doświadcza każdy człowiek. Z jednej strony proces ten ma również korzyści fizjologiczne; Ponieważ pomaga usunąć zanieczyszczenia z oczu. Jednakże jego związek z emocjami wydaje się być charakterystyczny tylko dla ludzi, a ponieważ płacz emocjonalny nie ma konkretnego związku z dobrostanem fizycznym, nadal nie ma zgody co do tego, dlaczego u ludzi rozwija się to szczególne zachowanie.

Dlaczego mamy czkawkę?

Czkawka może być bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, szczególnie jeśli nie minie szybko. Większość ludzi doświadczyła tego nieprzyjemnego uczucia w pewnym momencie swojego życia i chociaż często ustępuje ono samoistnie, może trwać zaskakująco długo. Pomimo tego, jak powszechne są, naukowcy prawie zawsze nie mają pojęcia, co je powoduje i co robią (nie mówiąc już o tym, jak je leczyć).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *