Ważny tydzień dla dolara i złota! Rynki są zablokowane!

Rynki koncentrowały się na decyzjach banków centralnych w sprawie stóp procentowych, zwłaszcza Fed i EBC, w przyszłym tygodniu. Decyzja banku centralnego będzie decydująca w kierunku złota, dolarów i kryptowalut.

Ponieważ bank centralny i EBC spodziewają się podwyżek stóp procentowych po 25 punktów bazowych, rynki skupią się na sygnałach, czy możliwe są dalsze podwyżki stóp procentowych, czy też banki planują dłuższą przerwę.

Z drugiej strony, banki centralne Japonii, Indonezji, Węgier, Ukrainy, Uzbekistanu, Chile, Nigerii, Ghany, Malawi i Lesotho również ogłoszą w tym tygodniu swoje decyzje w sprawie poziomu podstawowych stóp procentowych.

Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie ogłoszona w środę o godz. 14:00.

Ważny tydzień dla złota i bitcoina

Podczas gdy dane makroekonomiczne nadal dają mieszane sygnały na całym świecie, wpływ tego scenariusza na ceny aktywów trwa.

Jeśli Fed da sygnały, że będzie kontynuował gołębie podejście, to szacuje się, że pojawi się presja na złoto i bitcoin, a decyzja w kierunku złagodzenia sygnałów spowoduje stłumienie dolara w stosunku do głównych walut, torując tym samym drogę tym aktywom.

Czy interesy Fed osiągnęły szczyt?

Zgodnie z oczekiwaniami rynku decydenci banku centralnego są gotowi podnieść stopy procentowe w tym tygodniu do najwyższego poziomu od 22 lat. Oczekuje się, że bank centralny podniesie stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych do 5,25-5,5 procent, co będzie 11. podwyżką w ciągu ostatnich 16 miesięcy.

W czerwcu bank centralny wykluczył podwyższenie stóp procentowych po raz pierwszy od 15 miesięcy. Nie wiadomo, czy wzrost oczekiwany w tym tygodniu będzie ostatnim. Według ekspertów prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell może chcieć zachować możliwość podwyższenia stóp procentowych w razie potrzeby, aby uniknąć inflacji.

Roczna inflacja w USA spadła w czerwcu do 3 proc

W czerwcu inflacja w USA spadła do 3 procent rok do roku.

READ  370,4 miliarda lirów należności zgromadzonych na rzecz społeczeństwa - wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Miesięczne oczekiwanie ekonomistów wyniosło 0,3 proc., podczas gdy roczne oczekiwanie wyniosło 3,1 proc. Fakt, że opublikowane dane były lepsze od oczekiwań, stworzył optymistyczne perspektywy dla amerykańskiej gospodarki. Rynki są świadome, że polityka pieniężna będzie nadal zacieśniana, dopóki nie zostanie osiągnięty 2-procentowy cel inflacyjny banku centralnego. W tym sensie ważna jest decyzja w sprawie stóp procentowych z tego tygodnia. Bank centralny może zdecydować się na podwyżkę o 25 punktów bazowych w ramach oczekiwań lub pominąć ją, tak jak to miało miejsce w zeszłym miesiącu.

Zarówno prezes Fed Jerome Powell, jak i prezes EBC Christine Lagarde nadal ostrzegają, że inflacja jest nadal wysoka. Ekonomiści twierdzą, że perspektywy polityki na resztę roku są niepewne.

Członkowie FED mogą utrzymać jastrzębie stanowisko

„Inflacja zwalnia, ale nie wystarczająco szybko dla banku centralnego” – powiedział James Knightley, główny ekonomista międzynarodowy w globalnej firmie zarządzającej aktywami ING Financial Markets LLC. „Mimo że rynek pracy jest silny, urzędnicy nie chcą pozostawiać niczego przypadkowi”.

Anna Wong, główna ekonomistka Bloomberg, powiedziała: „Mieszane dane ekonomiczne z posiedzenia w połowie czerwca podsyciły krajową debatę na temat tego, czy podwyżka na lipcowym posiedzeniu będzie ostatnią. Uważamy, że wielu bankierów centralnych spodziewa się kolejnej podwyżki stóp w tym roku. Jednak słabe dane o inflacji w czerwcu mogły osłabić nadzieje”.

„Ostatnia podwyżka stóp procentowych może być”

W swojej ocenie dla Blomberg HT, Mark Jandy, główny ekonomista Moody’s Analytics, powiedział: „Inflacja w kraju jest wysoka od kilku lat i nadal jest wysoka.

Jandy podkreślił, że bank centralny raczej nie zmieni zdania w sprawie swojej prognozy dotyczącej decyzji Rezerwy Federalnej USA w sprawie stóp procentowych. Podkreślając, że Powell dał jasno do zrozumienia na ostatnim posiedzeniu, że Fed może podnieść stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych, Jandy powiedział, że jego zdaniem Fed może podnieść stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych na posiedzeniu 26 lipca.

READ  Ostrzeżenie gospodarcze dla Turcji od Europejskiego Banku Rozwoju – DW – 16.05.2023

Z drugiej strony Jandy powiedział: „Wydaje się, że rynki wyceniły możliwość podwyżki o 25 punktów bazowych przez Fed”, dodając, że bank centralny może nie musieć dalej podnosić stóp po lipcowym posiedzeniu.

Kiedy FED się skończy?

Rezerwa Federalna USA (FED) ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych 26 lipca o godzinie 21:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *