Ustawodawcy amerykańscy zwracają się do archiwów narodowych o konta dotyczące akt Trumpa

Były prezydent USA Donald Trump bierze udział w wiecu w Wilkes-Barre w stanie Pensylwania 3 września 2022 r. REUTERS / Andrew Kelly / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 13 września (Reuters) – Panel Kongresu wezwał do pilnego przeglądu amerykańskich archiwów narodowych po tym, jak pracownicy agencji przyznali, że nie wiedzą, czy wszystkie zapisy prezydenckie zostały zmienione przez administrację Donalda Trumpa.

Przewodnicząca Komisji Nadzoru Izby Gospodarczej, Carolyn Maloney, zwróciła się do Archives, agencji federalnej odpowiedzialnej za ochronę akt rządowych, o uzyskanie pisemnego zaświadczenia od byłego prezydenta republiki, że przekazał on wszystkie akta prezydenckie i materiały tajne.

Maloney, Demokrata, chce mieć pewność, że żadne kopie nie będą tworzone ani zmieniane nigdzie indziej niż agencja lub Departament Sprawiedliwości.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Po opuszczeniu urzędu w styczniu 2021 r. Trump staje przed dochodzeniem kryminalnym prowadzonym przez Departament Sprawiedliwości w sprawie przechowywania akt rządowych – niektóre ściśle tajne, w tym „ściśle tajne” – w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.

FBI przejęło ponad 11 000 akt, w tym około 100 dokumentów oznaczonych jako tajne. Autoryzowane przez sąd przeszukanie zostało przeprowadzone w Mar-a-Lago 8 sierpnia. Sędzia federalny rozważa sposób postępowania z dokumentami w toku śledztwa. Czytaj więcej

W liście Maloney nakreślił wielomiesięczne wysiłki Archiwum Narodowego zmierzające do przywrócenia własności rządowej, którą Trump usunął z Białego Domu i przeniósł do Mar-a-Lago.

Pracownicy archiwów narodowych „niedawno poinformowali komisję, że agencja nie jest pewna, czy wszystkie akta prezydenckie są w jej areszcie”, napisał Maloney, dodając, że jest głęboko zaniepokojony tym, że ważne akta nie znajdują się w areszcie rządu USA.

„Komitet prosi, aby NARA (Narodowa Administracja Archiwów i Akt) pilnie przejrzała akta prezydenckie z administracji Trumpa, aby zapewnić opiekę i kontrolę agencji” – powiedział Maloney w liście do pełniącej obowiązki oficera archiwów USA Debry Wall.

READ  Wall St spadł trzecią sesję z rzędu w związku z obawami o podwyżkę stóp Fed

Archiwum Narodowe nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Maloney powiedział, że usunięcie dokumentów przez Trumpa z Białego Domu było wyraźnym naruszeniem prawa federalnego znanego jako Presidential Records Act. Grupa jest zaniepokojona, że ​​Trump opóźniał ich powrót o wiele miesięcy i że jego przedstawiciel wprowadził w błąd śledczych co do tego, czy ktokolwiek był w Mar-a-Lago latem, dodał Maloney.

Maloney poprosił archiwum o wstępną ocenę jego ustaleń do 27 września.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Doiny Chiaku; Montaż przez Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *