USA i Tajwan mają rozpocząć formalne rozmowy handlowe w ramach nowej inicjatywy

Tajwańskie flagi powiewają podczas ceremonii powitania premiera Saint Vincent i Grenadyn Ralpha Gonsalvesa (nie na zdjęciu) przed Pałacem Prezydenckim w Taipei na Tajwanie 8 sierpnia 2022 r. REUTERS/Ann Wang

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

TAIPEI, 18 sierpnia (Reuters) – Stany Zjednoczone i Tajwan uzgodniły w środę, że rozpoczną rozmowy handlowe w ramach nowej inicjatywy, mówiąc, że chcą osiągnąć porozumienia z „ekonomicznymi konsekwencjami”, co jest kolejnym znakiem rosnącego wsparcia USA dla wyspy.

Waszyngton i Tajpej ujawniły amerykańsko-tajwańską inicjatywę w sprawie handlu XXI wieku w czerwcu, kilka dni po tym, jak Chiny wykluczyły rzekomą wyspę ze swojego planu gospodarczego Azji i Środkowej, zaprojektowanego w celu przeciwdziałania rosnącym wpływom Chin. Czytaj więcej

Biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA poinformowało, że obie strony „osiągnęły konsensus w sprawie mandatu negocjacyjnego”, a pierwsza runda rozmów ma się odbyć jesienią tego roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Planujemy realizować ambitny harmonogram wysokiej jakości zobowiązań i znaczących wyników w jedenastu obszarach handlu w komisji negocjacyjnej, które pomogą zbudować sprawiedliwą, dostatnią i prężną gospodarkę XXI wieku” – powiedziała zastępca przedstawiciela handlowego USA Sarah Bianchi. powiedział w oświadczeniu.

Zgodnie z mandatem negocjacyjnym wydanym wraz z ogłoszeniem Stany Zjednoczone i Tajwan wyznaczyły silny program negocjacji w sprawie ułatwień w handlu, dobrych praktyk regulacyjnych i eliminacji dyskryminujących barier w handlu.

Stwierdzono, że otwarcie formalnych negocjacji będzie miało na celu osiągnięcie porozumień z „wysokiej jakości zobowiązaniami i ekonomicznie znaczącymi wynikami”.

Nie odniosła się do możliwości szerszego porozumienia o wolnym handlu, do czego dąży Tajwan.

Waszyngton, pomimo braku formalnych powiązań dyplomatycznych, jest chętny do wzmocnienia poparcia dla Tajwanu, zwłaszcza w obliczu nasilającej się presji politycznej ze strony Chin, aby zaakceptować jego roszczenia do suwerenności.

Zgłoszone przez Bena Blancharda; Montaż przez Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *