Umowa o wymianie więźniów między Izraelem a Hamasem: oto warunki

Jak wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa Premiera Izraela, w spotkaniu, które odbyło się w stolicy Francji, Paryżu, wzięli udział William Bill Burns, dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i David Barnia, szef izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Obecni byli także premier i minister spraw zagranicznych Kataru Mohammed bin Abdulrahman Al Thani oraz dyrektor wywiadu Egiptu Abbas Kamil.

W oświadczeniu stwierdzono, że rozmowy były „konstruktywne” i dodano: „Kluczowe różnice między stronami zostaną omówione na dodatkowych spotkaniach w tym tygodniu”. Dodano informacje.

Poprosili o dwumiesięczną przerwę

W raporcie izraelskiej telewizji państwowej KAN odnotowano, że trwają negocjacje w sprawie „uwolnienia większości więźniów w zamian za dwa miesiące wojny” i że Hamas zaproponował warunek trwałego zawieszenia broni. Wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy.

Według izraelskiego wojska w Strefie Gazy nadal przebywa 136 izraelskich więźniów.

Ataki Gazy

Brygady Iss al-Din al-Kassam, zbrojne skrzydło Hamasu, rozpoczęły kompleksowy atak na Izrael 7 października 2023 r. w odpowiedzi na „powtarzające się naruszenia wobec Palestyńczyków i świętych wartości, zwłaszcza meczetu Al-Aksa”. ”

Izrael podał, że w ataku z 7 października zginęło 1200 Izraelczyków, a 5132 zostało rannych.

Od 7 października w izraelskich atakach w Strefie Gazy zginęło 26 422 Palestyńczyków, w tym co najmniej 11 000 dzieci i 7500 kobiet, a 65 870 zostało rannych. Choć według doniesień tysiące kolejnych osób zginęło pod gruzami, niszczona jest także infrastruktura cywilna, a jej celem są szpitale i instytucje edukacyjne, w których ludzie schronili się.

Armia izraelska ogłosiła, że ​​od 7 października, kiedy rozpoczęli ofensywę w Strefie Gazy, 557 jej żołnierzy zginęło, w tym 220 podczas okupacji naziemnej.

81 izraelskich i 240 palestyńskich więźniów zostało wspólnie zwolnionych podczas „humanitarnej przerwy” w konflikcie, która została przyznana 24 listopada 2023 r. na 4 dni, a następnie przedłużona o kolejne 3 dni. Z drugiej strony Izrael w dalszym ciągu przetrzymuje i więzi tysiące Palestyńczyków.

READ  Ekstremalne napięcie w Armenii! Ogłosili Paszyniana „zdrajcą” i starli się z policją!

Od 7 października 2023 r. 373 Palestyńczyków zginęło w atakach sił izraelskich i nielegalnych osadników żydowskich na okupowanym Zachodnim Brzegu i Wschodniej Jerozolimie.

W trwających od 8 października 2023 r. starciach między armią izraelską a Hezbollahem wzdłuż granicy zginęło 30 libańskich cywilów i 171 członków Hezbollahu, a także 6 izraelskich cywilów i 10 izraelskich żołnierzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *