Umiarkowane wzmocnienie klimatu eksportowego – Wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Indeks klimatu tureckiej produkcji eksportowej w Stambule (ISO) wzrósł w lutym do 51,1, wskazując poprawę warunków popytu na rynkach eksportowych drugi miesiąc z rzędu. W styczniu indeks wyniósł 50,6.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez ISO, warunki popytowe dla tureckich eksporterów produkcyjnych w pierwszym kwartale 2024 r. nadal się poprawiały ze względu na przyspieszenie wzrostu w USA i niektórych gospodarkach europejskich. Jednym z głównych źródeł wzrostu popytu pozostał Bliski Wschód.

Choć umocnienie klimatu eksportowego było umiarkowane, to jednak największe od czerwca ubiegłego roku. Dane z lutego wskazały, że aktywność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych, drugim co do wielkości rynku eksportowym Turcji, znacznie wzrosła. Tempo wzrostu kraju osiągnęło najwyższy poziom od ośmiu miesięcy.

Ekspansja przyspieszyła w Europie

Ekspansja przyspieszyła na kilku kluczowych europejskich rynkach eksportowych, a po okresie osłabienia utrzymywały się oznaki ożywienia. Wzrost produkcji przyspieszył w lutym w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii.

Z drugiej strony aktywność gospodarcza znacznie spadła w Niemczech i Francji. Utrzymująca się słabość tych dwóch gospodarek, które odpowiadają za około 13 procent tureckiego eksportu sektora produkcyjnego, ogranicza ogólne perspektywy poprawy klimatu eksportowego.

Najszybszy wzrost odnotowano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W Rumunii, która stanowi nowy dodatek do zbioru danych i stanowi około 3 procent rynku eksportowego, produkcja przemysłowa spadła w lutym równie gwałtownie, jak w poprzednim miesiącu. Wśród krajów objętych badaniem najszybciej rozwijającym się krajem pod względem aktywności gospodarczej są Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).

Wzrost, o którym mowa, był najwyższy od czerwca 2019 roku. Patrząc na inne kraje Bliskiego Wschodu, podczas gdy wzrost produkcji w Arabii Saudyjskiej i Katarze przyspieszył, w Egipcie i Libanie zaobserwowano spadek. Produkcja w Rosji w lutym nadal rosła, choć była najniższa od 13 miesięcy. „W połowie pierwszego kwartału inne gospodarki BRIC również pozostawały na terytorium ekspansywnym”.

READ  Niszczycielska „burza”! z precyzyjnym celem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *