Turecki sąd zatwierdza transfer podejrzanych o morderstwo Khashoggi do Arabii Saudyjskiej

Zabójstwo Khashoggi w konsulacie saudyjskim w Stambule w 2018 roku wywołało globalne oburzenie przeciwko królestwu i jego de facto władcy, księciu Mohammedowi bin Salmanowi. tureccy urzędnicy powiedział, że Khashoggi, wybitny krytyk bin Salmana, został zabity i poćwiartowany w konsulacie w operacji zatwierdzonej przez „najwyższe szczeble” w Rijadzie. amerykański wywiad ocenił, że sam książę koronny zatwierdził operację, choć zaprzeczył zarzutowi.

Orzeczenie w czwartek ma miejsce tydzień po tym, jak turecki prokurator zażądał wstrzymania prawie dwuletniego procesu i przeniesienia go do Arabii Saudyjskiej, ponieważ nakaz aresztowania podejrzanych nie mógł zostać wykonany, a ich zeznania nie mogły zostać odebrane.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stara się obecnie naprawić stosunki z Rijadem.

Hatice Cengiz, narzeczony zmarłego Khashoggiego, i jej zespół prawników powiedzieli CNN, że odwołają się od decyzji. Argumentowali, że sprawa prawdopodobnie zakończy się fiaskiem w nieprzejrzystym systemie wymiaru sprawiedliwości Arabii Saudyjskiej.

Nie wiadomo, co będzie dalej z 26 podejrzanymi. Arabia Saudyjska w 2020 roku skazała osiem osób na kary od 7 do 20 lat więzienia za zabójstwo Khashoggiego, ale Ankara powiedziała wtedy, że werdykt ten nie spełnił oczekiwań. Nadzorujący sprawę turecki sąd poprosił w listopadzie władze saudyjskie o szczegóły, które nie podały nazwisk podejrzanych skazanych w Rijadzie, aby oskarżeni nie zostali ukarani dwukrotnie za to samo przestępstwo.

Turecki prokurator powiedział, że władze saudyjskie odpowiedziały, prosząc o przekazanie im sprawy. Rijad zobowiązał się ocenić oskarżenia przeciwko 26 oskarżonym, jeśli sprawa zostanie przeniesiona, powiedział prokurator.

Zabójstwo i późniejsze oskarżenia nadwyrężyły więzi między Turcją a Arabią Saudyjską, w tym bojkot tureckich towarów, który ograniczył eksport Ankary do królestwa o 90%.

Erdogan poszukuje teraz lepszych więzi z państwami, które w ostatnich latach stały się zaciekłymi rywalami, w tym z Egiptem, Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską.

READ  W ostatniej chwili: 3 kolejne trzęsienia ziemi w Malatya Najnowsze trzęsienia ziemi - Last Minute Türkiye News

Przywódcy Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich odwiedzili Ankarę w ostatnich miesiącach, ale postępy z Kairem i Rijadem są wolniejsze. Erdogan powiedział w zeszłym miesiącu, że ma nadzieję, że wkrótce podejmie „konkretne kroki” z Arabią Saudyjską.

Reuters dostarczył reportaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *