Yıldız powiedział reporterowi AA, że po studiach na uniwersytecie w Turcji wyjechał za granicę, aby uzyskać tytuł magistra, a następnie rozpoczął pracę w NASA.
Stwierdzając, że chce przeprowadzić badania w tej dziedzinie ze względu na swoje zainteresowanie gwiazdami i ciałami niebieskimi, Yıldız kontynuował:
„Pracowałem nad teleskopem kosmicznym przez około 8 lat. Teleskop ten był w kosmosie przez około 4 lata. Przed teleskopem Jamesa Webba był to największy teleskop na świecie. Potem wszedłem w dziedzinę komunikacji kosmicznej. Wysłaliśmy wszystkich statek kosmiczny na odległość 2 milionów kilometrów od Ziemi i nazwaliśmy instrumentami głębokiego kosmosu. Nazywamy to instrumentami działającymi na częstotliwościach radiowych, a powodem wyjazdu za granicę było to, że w Turcji nie było pola, które chciałem Chciałem pracować przy radioteleskopach, ponieważ jako dziecko widziałem film „The Message” i Jodie Foster używała takiego teleskopu. Przycisk Po naciśnięciu teleskop powiedział „wirował”. Chciałem nacisnąć ten przycisk. , zbyt. Potem robiłem to w wielu teleskopach na całym świecie. Spełniłem swoje marzenie.”
– Rozwiązał kontrakt na czas nieokreślony w NASA
Yıldız wyjaśnił, że pracując w NASA, był w stałym kontakcie z Turcją, uczestnicząc w konferencjach i starając się podnosić świadomość dotyczącą kosmosu wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Twierdząc, że w ciągu ostatnich 2 lat jego wizyty w Turcji stały się częstsze dzięki Plan-S, gdzie rozwiązał kontrakt z NASA na czas nieokreślony i rozpoczął pracę jako zastępca dyrektora generalnego, Yildis powiedział:
„Moje uczucia do Turcji wzrosły. Widzę, że jest tu wiele do zrobienia. Turcja jest bardzo dziewicza, szczególnie w dziedzinie technologii kosmicznych. To, czego najbardziej potrzebuje Turcja, to ustanowienie i rozwój ekosystemu kosmicznego. To, co chcę zobaczyć w Turcji jest więcej nauki i badań w przestrzeni kosmicznej.” Centra i zakładanie bardziej prywatnych firm kosmicznych. Ludzie będą chcieli więcej studiować te kierunki, a liczba przyszłych zawodów wzrośnie. Spójrzcie na rozwój przemysłu lotniczego i kosmicznego po tym w Turcji, a ich dzieci zaczną wracać do tych dziedzin. Zrobię co w mojej mocy, aby zbudować ten ekosystem w Turcji. „Przyszedłem dać z siebie wszystko”.
Yıldız zwrócił uwagę, że technologie kosmiczne rzeczywiście nadal stanowią zasadniczą część życia ludzkiego i wyjaśnił, że w kosmosie można obecnie korzystać z Internetu.
Yıldız powiedział, że działająca od 2,5 roku firma Plan-S wysłała w przestrzeń kosmiczną 5 satelitów w ciągu ostatnich 2 lat i planuje wysłać około 100 kolejnych w nadchodzących latach. Indyk. Jeśli może się to zdarzyć w naszej firmie, może się to również zdarzyć w innych firmach.” „Myślę, że ten ekosystem musi się rozwijać i rozwijać” – powiedział.
Yıldız zwrócił uwagę, że Turcja prawie dogania świat w dostarczaniu Internetu rzeczy z kosmosu, dodając, że chce, aby istniejące technologie w tej dziedzinie były sprzedawane tanio i dostępne dla wszystkich.
– „Ja też chcę iść”
Podkreślając, że Turcja wysłała w przestrzeń kosmiczną swojego pierwszego astronautę, o czym marzyła od lat, powiedział: „Ja też chcę lecieć. Może to będzie tysięczny, może 10 000, ale polecę. W kosmos, dzisiejszy młodzież, która widziała, jak Albert Kesaravsi leci w kosmos”, a oni powiedzą: „Mogę pojechać i wykonywać tę pracę”. powiedział.
Yıldız wyjaśnił, że w ramach tureckiego programu księżycowego planuje okrążyć Księżyc pojazdem zbudowanym przez własnych inżynierów i wylądować na Księżycu, aby na wzór innych krajów prowadzić badania.
– „Niech astronauta stanie się szerszym projektem”
Podkreślając potrzebę pójścia dalej, Yıldız zakończył swoje słowa:
„Uważam, że nasza turecka agencja kosmiczna również powinna dążyć do lotu na Marsa. Astronauta powinien stać się szerokim projektem. Może nadal latać w kosmos. W ten sposób nasi ludzie będą mogli dowiedzieć się, że nasza przyszłość jest naszą przyszłością. Kosmos. Kiedy odwiedzam Turcja, tutaj rzeczywiście można coś zrobić.” Widziałem, że ma potencjał. Być może zamiast mówić „dalej” naszym obywatelom za granicą, usprawniony zostanie proces adaptacji w Turcji. Jednocześnie wierzę, że wielu badaczy powróci do swojego kraju. Cieszę się, że punkty Krajowego Programu Kosmicznego stają się rzeczywistością, jeden po drugim. Ciąg dalszy nastąpi.”
„Rozrabiaka. Internetowy ćpuna. Telewizyjny znawca. Fanatyk alkoholu. Praktyk piwa. Oddany myśliciel. Rozwiązuje problemy. Pisarz. Znawca kawy”.