Rozpoczyna się 8. Antarktyczna Ekspedycja Naukowa Balkan Diary Gazeta

(Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024)

Tureccy naukowcy rozpoczęli nową ekspedycję mającą na celu zbadanie ziemskiej czarnej skrzynki.

Ze Stambułu wyruszają naukowcy i badacze biorący udział w 8. Narodowej Antarktycznej Ekspedycji Naukowej.

Ankara-Ba

Pod patronatem Prezydenta i pod nadzorem Ministerstwa Przemysłu i Technologii Ja mam Wyprawa pod patronatem Instytutu Badań Polarnych (KARE) przeprowadzi nowe badania naukowe mające na celu zrozumienie Białego Kontynentu.

W tym roku po raz drugi w wycieczce bierze udział 3 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Najlepsi uczniowie szkół średnich w „Konkursie projektów badań polarnych dla uczniów szkół średnich” organizowanym przez Dyrekcję Programu Wsparcia Naukowców TÜBİTAK (BİDEB) w ramach TEKNOFEST będą mieli okazję wypróbować swoje projekty na największej śnieżnej pustyni na świecie.

Koordynator wyjazdu Dyrektor Instytutu TÜBİTAK KARE prof. Dr. W grupie kierowanej przez Burcu Özsoya, prezesa Tureckiej Federacji Alpinizmu prof. Dr. Wraz z Ersanem BAŞAREM w badaniu weźmie udział 20 Turków i 4 naukowców zagranicznych, 2 z Hiszpanii, 1 z Bułgarii i jeden z USA. Podczas podróży na najzimniejszy, najbardziej wietrzny i najsuchszy kontynent świata naukowcy będą pracować nad 22 różnymi projektami.

Kto jest w delegacji?

Naukowcy uczestniczący w 8. Narodowej Antarktycznej Ekspedycji Naukowej udają się do tymczasowej bazy naukowej na Antarktydzie trasą Stambuł-Sao Paulo-Santiago-Punta Arenas-King George. Oprócz 20 Turków w wyprawie dołączy 4 zagranicznych naukowców z własnych krajów. W kampanii reprezentowanych będzie 7 instytucji publicznych, 14 uczelni wyższych i 1 szkoła średnia. W celu zapewnienia trwałości współpracy międzynarodowej oraz pokazania, jak ważne jest związanie naszego kraju z Polakami poprzez efektywne wykorzystanie dyplomacji naukowej, Ambasador Turcji w Argentynie Suleiman Omur Budak będzie brał udział w tej podróży oraz składał oficjalne wizyty w ośrodkach naukowych innych krajów witryny. Wyspa Króla Jerzego.

Turecki badacz będzie uczestniczył w infrastrukturze Bułgarii, Ekwadoru i Kolumbii na Antarktydzie i będzie prowadził prace w sumie w 3 oddzielnych projektach naukowych.

READ  Ichtinozaur: największy na świecie gad morski mógł zostać odkryty

Zgodnie z misjami podjętymi w ramach wyprawy, utrzymaniem/konserwacją tureckiego obozu badań naukowych na wyspie Kotavali, prowadzone będą długoterminowe badania monitorujące, konserwacja naszego GNSS i stacji meteorologicznych oraz mapowanie Kotavali Wyspa i jej otoczenie będą kontynuowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *