Turecki i turecki od Hamdullah Subi do Okte Kaynarka

Aktor Okte Kaynarka, krytykowany w mediach społecznościowych przez nacjonalistów za powiedzenie „jestem z Turcji”, nie powstrzymał się:

„Jestem dumny, że jestem Turkiem z Turcji. Zrażanie ludzi i ogłaszanie ich zdrajcami poprzez wypaczanie jasnego przekonania, że ​​pochodzę z Turcji, jest po prostu tym, co robią zwykli ludzie. „Dorastaliśmy w przekonaniu, że każdy język, każdy akcent, każda sekta i każda rasa w tym kraju jest bogactwem tego kraju i jako tacy umrzemy”.

Gaynarka, która grała Sulaimana Sakhira w Kurtlarze Vadisi, miała szczere zdjęcia z szefami mafii, którzy byli fanami szefa mafii z serialu.

Ale kiedyś nacjonaliści nie byli tak przeciwni idei przynależności do Turcji.

W parlamencie powołano komisję, która miała opracować konstytucję zastępującą zasadniczy system z 1921 r., który był niewystarczający.

Pierwszy projekt przygotowany przez Komisję został opublikowany 23 października 1923 roku w gazecie Vadan pod tytułem Ważny dokument historyczny.

W niektórych artykułach projektu posługiwano się pojęciem Turków, w innych zaś pojęciem narodu tureckiego.

Na przykład sekcja 13 dotycząca edukacji ma następujące brzmienie.

„Edukacja jest bezpłatna. Zgodnie z prawem każdy obywatel Turcji posiada wykształcenie wyższe w sektorze publicznym i prywatnym.

Artykuł 88 definiuje obywatelstwo w projekcie przedłożonym Parlamentowi przez Komisję w następujący sposób:

„Mieszkańcy Turcji są uważani za Turków niezależnie od religii i pochodzenia etnicznego. (dzwonić)”

Kto w Parlamencie najbardziej zareagował na ten artykuł, który tak cieszy dziś nacjonalistów?

Nacjonaliści.

Głos zabrał poseł ze Stambułu Hamdullah Subi (Tanrover), szef Turkish Hearts, rzecznik ruchu tureckiego i powiedział:

„Celem może być nadanie tytułu Turka wszystkim, którzy mieszkają w naszych granicach politycznych. Ale widzicie, wyszliśmy z bardzo ciężkiej walki i nikt z nas nie nosi w sercu niczego, co oznaczałoby, że walka się skończyła. Mówimy: Obywatele Państwa Republiki Tureckiej są wyłącznie Turkami. Z drugiej strony rząd walczy, próbując eksmitować Greków i Ormian pracujących w firmach założonych przez cudzoziemców. Jeśli chcemy powiedzieć, że są to Grecy lub Ormianie, a oni odpowiadają: „Nie, zgodnie z prawem uchwalonym przez wasz parlament są to Turcy”, co odpowiecie? Słowo „uzależnienie” nie wystarczy, aby usunąć to pragnienie z umysłu i duszy. Rzeczywiście, możemy znaleźć wyjaśnienie. Artykuł można wyjaśnić objaśnieniem, ale jest fakt. Nie mogli być Turkami i nawet Parlament nie mógł zamienić zbiegłych Greków i Ormian na Turków. Czy artykuł mówiący „Tutaj Turcja” zaciera różnicę? Kto z nas może być usatysfakcjonowany faktem, że są Turkami? Odpowiedziałem pytającemu i powiedziałem; Może być turecki. Zaakceptuj to, co zrobiły inne szkoły, tak jakby Żyd mieszkający we Francji nie mówił w żadnym innym języku i zaakceptował Francję, jakby nie mówił w żadnym innym języku. , skoro przyjął Francję, zamknijcie szkoły, porzućcie ormiański i zaakceptujcie kulturę turecką. Odtąd będziemy cię nazywać Turkiem. Ale wy utrzymujecie separację językową, separację szkół, separację państw, a potem przyjdźcie i powiedzcie, uważajcie nas za Turków. Jeśli jesteś partią opozycyjną, nic na to nie poradzę. Bo moja dusza nie może uwierzyć. (poprawne głosy), potem przyjaciele; Klauzula może zostać wykorzystana przeciwko nam. Wymaga wyjaśnienia. Ustawa wymaga przepisu uzupełniającego wyjaśniającego tę kwestię. Jeśli będziemy Turkami, wykorzystają to przeciwko nam, bądź tego pewien.

READ  Obejrzyj finał 94. odcinka sezonu My Brothers ONE PIECE|| Oglądaj cały ostatni odcinek Moi bracia nieprzerwanie na ekranie ATV na żywo — Photohaber

Sprzeciwy są akceptowane.

Artykuł 88, wprowadzony przez Zgromadzenie Ogólne Parlamentu, stanowi, że „naród turecki będzie uważany za Turków według narodowości, bez względu na religię i pochodzenie etniczne”.

Innymi słowy, turecki nie jest dla każdego.

Taha Akyol szczegółowo omawia tę debatę w swojej najnowszej książce Konstytucja Atatürka z 1924 r.

Polecam książkę każdemu.

Zwłaszcza Oktay Kaynarca, który tym razem jest atakowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *