Trybunał Konstytucyjny Albanii zatwierdza umowę imigracyjną z Włochami

Albański Trybunał Konstytucyjny uznał, że ugoda podpisana między Albanią a Włochami została ratyfikowana.

Zostaną zbudowane dwa centra osadnicze

W ramach porozumienia włoski rząd wybuduje dwa ośrodki przesiedleńcze w północnej Albanii.

W ramach tej umowy nielegalni migranci uratowani przez włoskie statki na Morzu Śródziemnym mają zostać przewiezieni do Albanii i umieszczeni w tych ośrodkach, w których rozpatrywane są ich wnioski o azyl.

Porozumienie, podpisane przez obu przywódców w listopadzie ubiegłego roku, spotkało się z ostrą krytyką albańskiej opozycji, twierdząc, że jest ono sprzeczne z konstytucją i prawem międzynarodowym.

Delegacja opozycyjnej Partii Demokratycznej skierowała porozumienie do Trybunału Konstytucyjnego, aby wstrzymać proces przyjęcia, zanim trafi ono do parlamentu.

Oprócz prawa albańskiego obowiązują przepisy włoskie

Trybunał Konstytucyjny, który w poniedziałek ogłosił swoją decyzję w sprawie porozumienia imigracyjnego, stwierdził, że jest to porozumienie „Nie narusza to integralności terytorialnej Republiki Albanii” we „W dwóch ośrodkach, w których będzie realizowane porozumienie migracyjne, oprócz prawa albańskiego stosowane będą przepisy włoskie”.

Rządził.

Porozumienie musi zostać w najbliższej przyszłości ratyfikowane przez albański parlament. Z drugiej strony nie oczekuje się, że Partia Socjalistyczna premiera Ediego Ramy, która zdobyła 75 ze 140 mandatów w parlamencie, nie będzie miała problemów z zaakceptowaniem porozumienia.

Umowa migracyjna między obydwoma krajami

We Włoszech porozumienie zostało w zeszłym tygodniu zatwierdzone przez izbę niższą parlamentu i przesłane do Senatu.

Premier Włoch Giorgia Meloni określiła porozumienie jako model współpracy między UE a krajami spoza UE w zakresie zarządzania nielegalną migracją.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen również poparła porozumienie, stwierdzając, że jest to ważna inicjatywa i wynik całkowicie oryginalnego pomysłu na rozwiązanie problemu migracyjnego.

W ramach porozumienia w prowincji Leş na północy kraju powstaną dwa ośrodki recepcyjne, które będą tymczasowo przyjmować maksymalnie trzy tysiące migrantów miesięcznie i łącznie 36 tysięcy migrantów przez cały rok.

READ  Paszynian wycelował kijem w tych, którzy po klęsce w Karabachu chcieli podać się do dymisji: miałoby to fatalne konsekwencje.


Źródło wiadomości: Agencja informacyjna Ihlas (IHA)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *