Stambuł: Europejski lider czynszów. Stambułczycy nie mogą związać końca z końcem, nie mogą spłacić zadłużenia na karcie kredytowej, 3 na 5 mieszkańców Stambułu kupuje teraz mniej żywności

W badaniu przeprowadzonym przez Komisję Europejską Stambuł znalazł się na szczycie listy problemów z czynszami. Pod względem dochodów i czynszów Stambuł stał się drugim najdroższym miastem w Europie, zaraz po Monachium.

Wynajem małego mieszkania w Monachium wynosił 1770 euro, natomiast w Stambule 650 euro. Jednak pensja Stambułu wynosi około jednej piątej średniej pensji mieszkańca Monachium.

Komisja UE zbadała trudności w znalezieniu odpowiednich mieszkań dla najemców w kilku miastach europejskich. Komisja zapytała 700 000 osób o jakość życia i kwestie wynajmu mieszkań w europejskich miastach.

Według raportu Komisji Europejskiej Genewa jest najdroższym miastem w Europie dla najemców. Średni czynsz w luksusowym mieście Szwajcarii jest wyższy od średniej krajowej, a mieszkanie kosztuje 372 franki za metr kwadratowy.

90 proc. nie może znaleźć mieszkania w przystępnej cenie

Według wiadomości w Sözcü, w ślad za nimi podążają Stambuł i Monachium. Tylko 10 proc. mieszkańców tych dwóch miast uważa, że ​​znalazło w swoim mieście niedrogie mieszkanie. Niezadowolonych jest 90 proc. najemców. Średni czynsz za dwupokojowe mieszkanie w Monachium wynosi 1770 euro, a w Stambule 650 euro.

Czynsze w Stambule stanowią prawie jedną trzecią tych w Monachium, ale wynagrodzenia również są niższe od tego wskaźnika. Średni dochód Stambułu waha się od jednej czwartej do jednej szóstej dochodu Monachium.

Po Monachium i Stambule najwyższe czynsze mają Hamburg, Zurych i Sztokholm.

***

Nie można spłacić zadłużenia karty

Według raportu Agencji Planowania Stambułu (IPA), która jest stowarzyszona z gminą metropolitalną Stambułu (IMM), celem Stambułu jest gospodarka. Chociaż prawie wszyscy mieszkańcy miast są poważnie dotknięci przez gospodarkę, obywatele nie są w stanie spłacać swoich długów na kartach kredytowych.

Według raportu Stambulskiego Barometru z marca 2024 r.:

• 42,7 proc. uczestników podało, że w domu omawiano wybory samorządowe zaplanowane na 31 marca, 32,5 proc. stwierdziło, że w domu omawiano problemy gospodarcze, a 2 proc. stwierdziło, że w domu omawiano problemy rodzinne.

READ  Kolejny ciężar płatności spada na barki obywateli. sączył się z zaplecza gospodarki

• 70,1 procent uczestników stwierdziło, że zwykle spędza wakacje w Stambule. Spośród uczestników, którzy spędzili czas poza Stambułem, 2,1 procent stwierdziło, że przyjechało do Stambułu ze względów ekonomicznych.

• 65,9 procent uczestników stwierdziło, że w marcowym programie Stambułu odbędą się wybory lokalne zaplanowane na 31 marca. Na drugim miejscu znalazły się problemy gospodarcze (20,4 proc.).

• 67 proc. uczestników wskazało, że omawianych jest 31 wyborów samorządowych. Na drugim miejscu znalazły się problemy gospodarcze (22,7%), a za nimi plasowała się izraelska okupacja Gazy (4,1%).

• 33,9 procent uczestników stwierdziło, że jest w stanie spłacić minimalną kwotę zadłużenia na karcie kredytowej. 48 procent użytkowników kart kredytowych stwierdziło, że jest w stanie spłacić całe miesięczne zadłużenie na karcie kredytowej, a 33,9 procent stwierdziło, że jest w stanie spłacić minimalne saldo. 5,4 proc. stwierdziło, że jest w stanie spłacić kwotę mieszczącą się w przedziale od kwoty minimalnej do całej kwoty kredytu, 4,1 proc. stwierdziło, że może spłacić mniej niż kwota minimalna, a 8,6 proc. stwierdziło, że nie jest w stanie.

• W marcu 47,4 procent uczestników stwierdziło, że udało im się związać koniec z końcem. W marcu 17,9 procent uczestników stwierdziło, że nie może dokonać niektórych płatności i jest zadłużonych, 13,7 procent stwierdziło, że nie może związać końca z końcem, 47,4 procent stwierdziło, że nie może oszczędzać, a 21 procent stwierdziło, że może. Spełnij wymagania i odłóż pieniądze.

• 60,9 procent uczestników stwierdziło, że ilość kupowanej przez nich żywności spadła. 58,7 procent uczestników zgłosiło zwiększoną częstotliwość wybierania żywności przecenionej. 97,8 procent uczestników zgłosiło ograniczenie żywności ze względów ekonomicznych. 59,1 proc. stwierdziło, że ilość kupowanej przez nich żywności spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym.

• 85,3 proc. uczestników zgłosiło zmniejszenie ilości kupowanej żywności, w tym czerwonego mięsa, 43,3 proc. białego mięsa oraz 33,7 proc. mleka i przetworów mlecznych.

READ  Szefowa MFW Georgiewa: „Jest wiele powodów do zmartwień” – najświeższe wiadomości gospodarcze

• Według uczestników trzy główne problemy Stambułu to ruch uliczny (57,9%), problemy gospodarcze – 49,4% oraz osoby ubiegające się o azyl i uchodźcy – 47,3%. 97,8 procent uczestników stwierdziło, że ogranicza różne rodzaje żywności ze względów ekonomicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *