Smartwatche mogą diagnozować chorobę Parkinsona

Nowe badanie DRI przeprowadzone w Wielkiej Brytanii ujawnia, że ​​smartwatche mogą identyfikować chorobę Parkinsona do siedmiu lat przed pojawieniem się wyraźnych objawów i postawić diagnozę kliniczną.

Inteligentne zegarki mogą zdiagnozować chorobę Parkinsona

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez smartwatche w okresie 7 dni, w których mierzono prędkość poruszania się uczestników. Odkryli, że sztuczna inteligencja (AI) może być wykorzystana do dokładnego przewidywania, u kogo rozwinie się choroba Parkinsona.

Naukowcy twierdzą, że może to być użyte jako nowe narzędzie przesiewowe w kierunku choroby Parkinsona, które mogłoby wykryć zaburzenie na wcześniejszym etapie, niż pozwalają na to obecne metody. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z UK DRI oraz Neuroscience and Psychiatry Innovation Institute (NMHII) na Cardiff University.

Choroba Parkinsona wpływa na komórki w mózgu zwane neuronami dopaminergicznymi, które znajdują się w obszarze mózgu zwanym istotą czarną. Powoduje objawy motoryczne, takie jak drżenie, sztywność (sztywność) i powolne ruchy. Zanim te charakterystyczne objawy choroby Parkinsona zaczną się pojawiać i zostanie postawiona diagnoza kliniczna, ponad połowa komórek istoty czarnej już obumarła.

Ta metoda jest tania, niezawodna i łatwo dostępna

Istnieje zapotrzebowanie na niedrogie, niezawodne i łatwo dostępne metody wczesnego wykrywania zmian, aby można było interweniować w chorobie, zanim spowoduje ona poważne uszkodzenie mózgu.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 103 712 uczestników brytyjskiego Biobanku, którzy nosili smartwatch klasy medycznej przez 7 dni w latach 2013-2016. Urządzenia mierzą średnie przyspieszenie lub prędkość ruchu w sposób ciągły przez tydzień.

Porównali dane z podgrupy uczestników, u których obecnie zdiagnozowano chorobę Parkinsona, z inną grupą, która otrzymała diagnozę siedem lat po zebraniu danych ze smartwatcha. Grupy te porównano ze zdrowymi populacjami dobranymi pod względem wieku i płci.

Korzystając ze sztucznej inteligencji, naukowcy wykazali, że uczestników, u których rozwinęła się choroba Parkinsona, można zidentyfikować na podstawie danych ze smartwatcha. Uczestnicy badania nie tylko byli nie do odróżnienia od zdrowych osób z grupy kontrolnej, ale naukowcy rozszerzyli to, aby wykazać, że sztuczna inteligencja może być wykorzystana do identyfikacji osób, u których rozwinęła się choroba Parkinsona w populacji ogólnej. Odkryli, że było dokładniejsze w przewidywaniu, czy u kogoś rozwinie się choroba Parkinsona, niż inne czynniki ryzyka lub inne znane wczesne objawy choroby. Model był również w stanie przewidzieć czas do postawienia diagnozy.

READ  Ocean Atlantycki ochładza się z nieznanego powodu – najświeższe wiadomości naukowe i technologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *