„Scalanie” Ethereum pozbawia pracy każdego górnika eteru

Andre Malerba/Bloomberg przez Getty Images

Już za kilka tygodni Ethereum przejdzie najważniejszą zmianę w swojej siedmioletniej historii. Do tej pory blockchain Ethereum był chroniony za pomocą systemu o nazwie „proof-of-work”, który zużywa więcej energii elektrycznej niż cała Belgia. Przejście w przyszłym miesiącu na nowy system o nazwie „proof-of-stake” ma zmniejszyć zużycie energii przez Ethereum 1000 razy.

Stawka jest wysoka. Chaotyczna zmiana oznacza chaos dla wielu projektów kryptograficznych zbudowanych na Ethereum. Płynne przejście będzie zwieńczeniem lat starannego planowania przez głównych programistów Ethereum. W ciągu ostatniego roku programiści wielokrotnie przesuwali datę „Scalenia”, aby dać sobie więcej czasu na przygotowania. Oni są Ukończyła ostatnią próbę generalną 10 sierpnia torujemy drogę do przejścia w połowie września.

Bezpośrednim efektem udanej fuzji jest pozbycie się pracy górników Ethereum na całym świecie. W ciągu ostatnich siedmiu lat tysiące ludzi Kupiłem karty graficzne wysokiej jakości Aby pomóc w utrzymaniu łańcucha bloków Ethereum i zdobywaniu nowo wygenerowanego Etheru w tym procesie. Nowy system aktualizacji blockchain Ethereum nie wymaga tego samego rodzaju potężnego sprzętu ani ogromnych rachunków za prąd, które z nim wiążą. Stąd też wzrośnie cena używanych kart graficznych Ciągły spadek Gdy górnicy Ethereum wychodzą z branży.

Ale przejście na proof-of-stake to coś więcej niż tylko środek oszczędzania energii — to kluczowa zmiana dla sieci Ethereum. Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, wierzy, że Merge położy podwaliny pod szereg przyszłych ulepszeń, które pozwolą sieci obsługiwać znacznie większe wolumeny transakcji w nadchodzących latach. Ale krytycy obawiają się, że nowy plan może spowodować, że sieć Ethereum stanie się zbyt scentralizowana – a zatem podatna na regulacje rządowe.

Od Proof of Work do Proof of Equity

Na wysokim poziomie abstrakcji, oto jak działa każdy łańcuch bloków: ktoś w sieci proponuje blok zawierający listę ostatnich transakcji. Inni uczestnicy sieci sprawdzają, czy blok jest zgodny z regułami sieci. Jeśli wystarczająca liczba innych uczestników sieci zaakceptuje blok, staje się on „oficjalnym” kolejnym blokiem w łańcuchu. Dopóki większość uczestników sieci jest uczciwa, użytkownicy mogą być pewni, że transakcje zaakceptowane przez większość sieci nie zostaną później usunięte lub zmienione.

READ  2022 bezpłatne śledzenie agencji NBA: Zach LaVine, Bradley Beal zwracają się z ofertami Supermax; Knicks dostają Jalena Brunsona

Poważnym wyzwaniem dla każdego projektu blockchain jest uniemożliwienie złośliwej stronie tworzenia wielu kont marionetkowych w celu „wypełnienia urny wyborczej”, przechytrzania uczciwych uczestników, a tym samym zakłócania przeszłych transakcji. Wielkim spostrzeżeniem tytułowego założyciela Bitcoina, Satoshiego Nakamoto — tego, który umożliwił Bitcoin — było rozwiązanie tego problemu przy użyciu zasady „jeden hasz, jeden głos”. W sieci Bitcoin każdy, kto ma największą moc obliczeniową, a konkretnie zdolność do obliczeń SHA-256 hashMa duży wpływ na to, które bloki są dodawane do łańcucha bloków. Dopóki uczciwi górnicy mają więcej mocy obliczeniowej niż złośliwi, użytkownicy mogą być pewni integralności łańcucha bloków i integralności płatności dokonywanych za pomocą sieci Bitcoin. (Zobacz nas Dogłębne wyjaśnienie bitcoin (Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, jak to działa.)

Kiedy Vitalik Buterin uruchomił Ethereum w 2015 roku, użył odmiany schematu Nakamoto. W tym czasie dominowało już wydobycie bitcoin Specjalny silikon Zoptymalizowany pod kątem obliczania dużej liczby skrótów SHA-256, blokując zwykłe bitcoinery z gry wydobywczej. Więc Buterin został opracowany jako Nowa metoda wydobycia Zaprojektowany tak, aby był „twardy w pamięci” – tak trudno go przetaktować za pomocą niestandardowego sprzętu. W rezultacie wydobycie Ethereum nadal odbywa się głównie przy użyciu gotowych kart graficznych, umożliwiając udział zwykłym użytkownikom Ethereum.

Jednak ekonomia obu sieci jest zasadniczo podobna. Wraz ze wzrostem wartości Bitcoin i Ether, opłaca się wydawać więcej pieniędzy na sprzęt do kopania i energię elektryczną w celu tworzenia nowych monet. Chociaż sprawia to, że sieci są bezpieczniejsze, obie sieci zużywają astronomiczne ilości energii elektrycznej, a zatem generują wysokie emisje dwutlenku węgla.

Społeczności Bitcoin i Ethereum zareagowały na ten problem bardzo różnie. Satoshi Nakamoto zniknął z widoku publicznego w 2011 roku. Pod jego nieobecność kultura Bitcoina staje się coraz bardziej konserwatywna. Wielu Bitcoinerów Uparcie się sprzeciwiają Istnieje obawa, że ​​zmiana systemu wydobycia Bitcoina może otworzyć drzwi do centralizacji i ewentualnej kontroli rządowej. W rezultacie Bitcoin prawdopodobnie nie odejdzie od dowodu pracy w najbliższej przyszłości.

READ  Pierwszy post Suleimana Soylu zastąpiony przez Ali Yerlikaya!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *