Sąd amerykański zezwolił Departamentowi Sprawiedliwości na apelację w sprawie Trumpa

WASZYNGTON, 5 października (Reuters) – Amerykański sąd apelacyjny zgodził się w środę na przyspieszone wyzwanie prawne wobec niezależnej weryfikacji większości dokumentów, które FBI przejęło z domu byłego prezydenta Donalda Trumpa. utrudniając ich dochodzenie.

Decyzja Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Atlancie dla 11. okręgu stanowiła małe zwycięstwo Departamentu Sprawiedliwości, który starał się o szybkie odwołanie, i cios dla Trumpa, który starał się spowolnić sprawę.

W centrum kontrowersji znajduje się decyzja mianowanej przez Trumpa sędziny okręgowej USA Eileen Cannon o mianowaniu starszego sędziego Raymonda Deary jako specjalnego mistrza do przeglądu ponad 11 000 rekordów odzyskanych w zeszłym miesiącu z Mar-a-Lago. muszą być uprzywilejowane i chronione przed śledczymi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Trump staje przed śledztwem kryminalnym prowadzonym przez Departament Sprawiedliwości w sprawie przechowywania akt rządowych w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie po opuszczeniu urzędu. W sierpniu FBI przejęło akta podczas autoryzowanego przez sąd przeszukania.

Jednak nakaz Cannona skutecznie wstrzymał śledztwo, orzekając, że prokuratorzy nie mogą kontynuować śledztwa w sprawach karnych, dopóki kontrola Deary’ego nie zostanie zakończona.

W swoim wniosku Departament Sprawiedliwości stwierdził, że zakaz zapobiega dochodzeniu w sprawie niewłaściwego obchodzenia się z aktami i możliwymi embargami oraz wymaga kontroli niesklasyfikowanych akt przechowywanych w pobliżu akt niejawnych.

Departament powiedział, że te odtajnione zapisy „mogą rzucić światło” na to, w jaki sposób dokumenty były przekazywane lub przechowywane w posiadłości Mar-a-Lago i kto mógł mieć do nich dostęp.

To już drugi raz, kiedy XI Okręg orzekł na korzyść sądownictwa.

W zeszłym miesiącu Departament Sprawiedliwości odwołał się od innej części nakazu Cannona, który uniemożliwił im wykorzystanie około 100 zajętych akt oznaczonych jako zaklasyfikowane do ich śledztwa.

Zespół składający się z trzech sędziów, z których dwóch wyznaczył Trump, stanął po stronie prośby Departamentu Sprawiedliwości, stwierdzając, że Cannon popełnił błąd, włączając te akta do specjalnej wstępnej analizy i zabraniając Departamentowi Sprawiedliwości dostępu do nich w celu przeprowadzenia dochodzenia.

READ  „Jeśli nie będzie porozumienia, ostatni punkt ustalimy w poniedziałek…”

Trump we wtorek zwrócił się do Sądu Najwyższego w pilnym wniosku o uchylenie części orzeczenia 11. Okręgu, mówiąc, że 100 rekordów oznaczonych jako sklasyfikowane powinno być częścią specjalnej recenzji mistrza.

Inny panel składający się z trzech sędziów rozpatrzy sprawę w najnowszym i najszerszym odwołaniu Departamentu Sprawiedliwości w sprawie specjalnej nominacji mistrza przed 11. okręgiem.

Termin wystąpień ustnych nie został jeszcze wyznaczony.

Orzeczenie na korzyść rządu mogłoby zakończyć sprawę na materiałach zajętych podczas przeszukania i zewnętrznej weryfikacji tych dokumentów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sara N. Raport Lyncha; Dodatkowe sprawozdania Ismaila Shakila i Doiny Siaku; Montaż przez Tima Ahmanna i Rosalbę O’Brien

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *