Rynki światowe skupiają uwagę na danych o zatrudnieniu w USA – wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Choć wydaje się pewne, że „jastrzębie” działania podejmowane przez główne banki centralne na całym świecie w walce z inflacją dobiegły końca, pozostaje niepewność co do tego, kiedy rozpoczną się obniżki stóp procentowych. Sytuacja ta ogranicza apetyt na ryzyko na rynkach światowych.

Niepewność co do terminu i tempa obniżek stóp procentowych banku centralnego, które mają się rozpocząć w tym roku, oraz ostrożny ton ustnych wskazówek wydawanych przez urzędników banku centralnego pomogły wzmocnić presję sprzedaży na rynkach akcji.

Analitycy twierdzą, że silna aktywność gospodarcza w USA ogranicza przestrzeń polityczną Fed, co znajduje odzwierciedlenie w ustnych wskazówkach urzędników banku centralnego.

Prezes Fed w Atlancie, Rafael Bostic, powiedział, że spodziewa się w tym roku tylko jednej obniżki stóp procentowych, dodając, że nadal znajdujemy się w gospodarce objętej pandemią Covid-19 i że spodziewa się stopniowego spowolnienia gospodarki i inflacji.

Prezes Fed w Chicago, Austin Goulsbee, powiedział, że trzy obniżki stóp procentowych w tym roku są zgodne z jego poglądami. Coolsbee, który stwierdził, że sytuacja nie uległa zasadniczym zmianom, stwierdził, że poprawa inflacji powinna skutkować spadkiem.

Członek Zarządu Rezerwy Federalnej Lisa Cook powiedziała, że ​​bank centralny powinien przyjąć ostrożne podejście przy obniżaniu stóp procentowych, aby dać niektórym częściom gospodarki więcej czasu na złagodzenie inflacji.

Członek zarządu Fed, Christopher Waller, powiedział, że nie ma pośpiechu z obniżkami stóp procentowych i przed obniżką stóp chce zobaczyć „co najmniej kilka kolejnych miesięcy dobrych danych o inflacji”.

Prawdopodobieństwo pierwszej obniżki stóp procentowych banku w czerwcu spadło z 75% do 64% na rynkach pieniężnych, zgodnie z ostrożnymi wskazówkami urzędników banku centralnego.

Dzięki tym zmianom rentowność 10-letnich obligacji USA zakończyła tydzień na poziomie 4,2050 procent, nieco wyżej niż w poprzednim tygodniu.

Ropa Brent wzrosła o 2,1 procent do 86,8 dolarów za baryłkę w związku z ryzykiem geopolitycznym i oczekiwaniami, że grupa OPEC+ może kontynuować cięcia w wydobyciu, w dalszym ciągu podnosiły ceny ropy.

Złoto wzrosło o 3,1 procent do 2233 dolarów za uncję, kończąc tydzień rekordowo wysokim poziomem. Rynki w USA, Europie i Hongkongu były w piątek zamknięte dla handlu ze względu na Święto Wielkanocne.

Na giełdzie nowojorskiej zaobserwowano mieszaną tendencję

Giełda w Nowym Jorku wykazywała mieszany trend w miarę utrzymywania się niepewności co do terminu obniżki stóp procentowych przez Fed po ogłoszonych danych makroekonomicznych.

Gospodarka amerykańska rosła w czwartym kwartale 2023 r. szybciej niż oczekiwano, wynosząc 3,4%. Pomimo rewizji w górę danych o wzroście w tym okresie, oczekiwania rynkowe przewidywały wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale o 3,2%.

Z kolei indeks nastrojów konsumentów mierzony przez Uniwersytet Michigan został w marcu zrewidowany w górę do 79,4.

READ  Gospodarka od prezydenta Erdogana! Odwiedź 3 kraje w 3 dni!

W zeszłym tygodniu liczba osób, które po raz pierwszy straciły pracę w USA, spadła o 210 000. Sprzedaż nowych domów w kraju była niższa od oczekiwań rynkowych, spadając o 0,3 procent w ujęciu miesięcznym do 662 000 w lutym.

Średnia cena sprzedaży nowych domów, które trafiły do ​​sprzedaży w USA w zeszłym miesiącu, spadła o około 7,6 procent rok do roku do 400 500 dolarów, najniższego poziomu od 2,5 roku.

Zamówienia na dobra trwałe w kraju wzrosły w lutym o 1,4 procent, przekraczając oczekiwania rynku. Indeks zaufania konsumentów Conference Board (CB) spadł w marcu o 0,1 punktu do 104,7.

Wydatki konsumenckie w USA wzrosły w lutym o 0,8 procent, przekraczając oczekiwania. Bazowy wskaźnik cen wydatków na spożycie osobiste, po wyłączeniu żywności i energii, który bank centralny uznaje za wskaźnik inflacji, wzrósł w tym samym okresie o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym i 2,8 proc. w ujęciu rocznym, zgodnie z oczekiwaniami.

Z kolei międzynarodowa agencja ratingowa S&P Global w swoim raporcie na temat amerykańskiej gospodarki podała, że ​​w 2024 roku amerykańska gospodarka ma wzrosnąć o 2,5 proc. dzięki dobrej kondycji rynku pracy.

Bank centralny opublikował swój roczny audytowany bilans za poprzedni rok. W związku z tym bank odnotował największą w historii stratę operacyjną na poziomie 114,3 miliardów dolarów.

Koszty odsetek od salda rezerw instytucji depozytowych wzrosły w ubiegłym roku do 176,8 miliarda dolarów, podczas gdy koszty odsetek od operacji repo wyniosły 104,3 miliarda dolarów. Ponadto międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła długoterminowy rating kredytowy Stanów Zjednoczonych na poziomie „AA+” i krótkoterminowy rating kredytowy na poziomie „A-1+”, utrzymując jednocześnie perspektywę ratingu kredytowego na „stabilnym”.

Dzięki tym zmianom indeks Nasdaq stracił 0,30 procent swojej wartości na giełdzie nowojorskiej, indeks Dow Jones zyskał 0,84 procent, a indeks S&P 500 zyskał 0,33 procent.

Ponadto wśród amerykańskich giełd, które zamknęły pierwszy kwartał roku, indeks S&P 500 odnotował najlepszy wzrost w pierwszym kwartale od 2019 r., wzrost o 10,2% w ciągu pierwszych 3 miesięcy. W tym okresie indeks Dow Jones wzrósł o 5,6 proc., co stanowi najwyższy wynik w pierwszym kwartale od 2021 r., podczas gdy indeks Nasdaq zyskał 9,1 proc.

W następnym tygodniu, poniedziałek, indeks menedżerów ds. zakupów w sektorze produkcyjnym (PMI), wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego ISM, wydatki na budowę, wtorkowe zamówienia fabryczne, zamówienia na dobra trwałe, środowy raport ADP o zatrudnieniu, PMI w zakresie usług, ISM usług PMI, czwartkowy bilans handlu zagranicznego, cotygodniowe wnioski o bezrobotnych oraz W piątek opublikowane zostaną dane o zatrudnieniu i bezrobociu poza rolnictwem.

Pozytywnie nastroje na giełdach europejskich

Pomimo pozytywnego trendu na europejskich giełdach, inwestorzy nadal skupiali się na ustnych wskazówkach urzędników banku centralnego z regionu oraz na programie danych makroekonomicznych.

READ  Nadeszła kolej Anglii na recesję! Gospodarka skurczyła się bardziej, niż oczekiwano

Philip Lane, główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego (EBC), powiedział, że rada prezesów EBC ma szeroki konsensus w sprawie możliwej obniżki stóp procentowych, a jego pewność, że wzrost płac wyhamowuje, wzrosła.

Członek Rady Prezesów EBC Piero Cipollone powiedział, że zbyt długie czekanie z obniżkami stóp procentowych w kontekście i tak już słabego wzrostu gospodarczego byłoby ryzykowne.

Członek Rady Prezesów EBC Francois Villeroy de Galhau powiedział, że EBC rozpocznie „mierzalne” obniżki stóp procentowych wiosną tego roku, niezależnie od terminu wyznaczonego przez bank centralny. Francois Villeroy de Galhau powiedział, że nie będzie miało „istnienia egzystencjalnego”, jeśli zrzeczenie się nastąpi w kwietniu lub czerwcu.

Analitycy twierdzą, że nie jest jasne, kiedy EBC i Bank Anglii (BoE) rozpoczną obniżki stóp procentowych, ale możliwość pierwszej obniżki stóp przez oba banki na czerwcowym posiedzeniu wyróżniała się w wycenie rynków pieniężnych.

Z drugiej strony Unia Europejska (UE) ogłosiła, że ​​wszczęła dochodzenie w celu ustalenia, czy Apple, Alphabet i Meta Digital Markets przestrzegają zasad wynikających z ustawy.

Dzięki tym zmianom indeks DAX zyskał w zeszłym tygodniu 1,57 procent w Niemczech, indeks MIB 30 zyskał 1,13 procent we Włoszech, indeks CAC 40 zyskał 0,66 procent we Francji, a indeks FTSE 100 zyskał w zeszłym tygodniu 0,27 procent w Wielkiej Brytanii.

Patrząc na wyniki pierwszego kwartału roku, indeks DAX 40 w Niemczech wzrósł o 10,4 proc. We Francji indeks CAC 40 wzrósł o 8,8 proc. W Wielkiej Brytanii indeks FTSE 100 zakończył pierwszy kwartał wzrostem o 2,8%.

W przyszłym tygodniu PMI dla strefy euro i niemieckiego przemysłu we wtorek, inflacja w Niemczech, inflacja i bezrobocie w strefie euro w środę, PMI dla strefy euro i niemieckich usług w czwartek, indeks cen producentów w strefie euro, dane o sprzedaży detalicznej srebra w strefie euro we wtorek.

Na rynkach azjatyckich przeważała sprzedaż

W tym tygodniu rynki azjatyckie podążały za trendem sprzedaży.

Spadek apetytu na ryzyko na światowych giełdach dotknął także giełdy azjatyckie.

Kurs dolara do jena wzrósł po tym, jak Naoki Tamura, członek Rady Gubernatorów Banku Japonii (BoJ), powiedział, że korzystne warunki finansowe zostaną utrzymane przez jakiś czas, a zmiany w polityce będą następować „powoli i równomiernie”. 151,97, najniższy od 34 lat.

W następstwie tych wydarzeń przewodniczący BOJ Kazuo Ueda powiedział: „Przyszłe decyzje dotyczące polityki pieniężnej będą zależały od koniunktury gospodarczej i bieżącego rozwoju cen”. Japoński minister finansów Shunichi Suzuki powiedział: „Podejmiemy wszelkie możliwe kroki, aby ustabilizować kurs walutowy, biorąc pod uwagę ruchy na rynku”. Po jego wypowiedzi kurs dolara do jena spadł do 151,3.

READ  Przerwy w dostawie prądu spowalniają wzrost gospodarczy w RPA

Protokoły z ostatniego posiedzenia BoJ wskazują, że urzędnicy rozważają ostrożność w sprawie przyszłych podwyżek stóp procentowych.

Po przyjęciu przez japoński parlament budżetu na rok budżetowy 2024 wynoszącego 112,5 biliona jenów (744 miliardów dolarów) minister finansów Shunichi Suzuki powiedział, że budżet ma na celu „przezwyciężenie pilnych wyzwań, których nie można odłożyć na później”.

Z kolei w Japonii indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w Tokio wzrósł rok do roku o 2,6 proc., a bazowy CPI o 2,4 proc. Według wiodących danych krajowych, produkcja przemysłowa była niższa od oczekiwań, w lutym miesięczny spadek wyniósł 0,1 proc., a stopa bezrobocia wzrosła do 2,6 proc.

Dane zgłoszone w Chinach pokazały, że całkowity zysk przemysłowy w kraju wzrósł w styczniu i lutym o 10,2 procent rok do roku, a zysk przemysłowy spadł o 2,3 procent w 2023 roku.

Ponadto Chiny zwróciły się do Światowej Organizacji Handlu, uzasadniając to tym, że dotacje dla krajowych producentów pojazdów elektrycznych na walkę ze zmianami klimatycznymi, zawarte w amerykańskiej ustawie antyinflacyjnej z 2022 r., są sprzeczne z regułami konkurencji.

Jak wynika z oświadczenia chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, chiński prezydent Xi Jinping spotkał się na początku tygodnia w stolicy Pekinu z delegacją przedstawicieli amerykańskich kręgów handlowych, strategicznych i akademickich na Chińskim Forum Rozwoju.

Doniesiono, że Xi Jinping przekazał wiadomość, że Stany Zjednoczone i Chiny powinny szanować swoje prawa do rozwoju i współpracować na rzecz współpracy, aby przynieść korzyści zarówno krajom, jak i światu.

W ujęciu tygodniowym zmiany te spowodowały spadek chińskiej giełdy Shanghai Composite o 0,23%, południowokoreańskiej spółki Kospi o 0,05%, japońskiego Nikkei 225 o 1,27% i Hang Seng w Hongkongu o 1,27%. Spadek o 0,25 proc.

W przyszłym tygodniu poznamy indeks PMI dla przemysłu w Chinach, a w środę dla usług.

Krajowe oczy zwracają się w stronę inflacji

Na rynku krajowym indeks BIST 100 Borsa Istanbul zyskał 0,34 procent, kończąc tydzień na poziomie 9142,40 punktów. Dolar/dl zakończył tydzień na poziomie 32,1814, co oznacza wzrost o 1,13 procent w porównaniu z poprzednim zamknięciem.

S&P Global podniosła swoją łączną prognozę wzrostu na 2024 rok dla krajów rozwijających się do 4,2% z 4,1%, a dla Turcji do 3% z 2,4%.

W przyszłym tygodniu w poniedziałek poznamy dane PMI z sektora przemysłowego, w środę inflację, w czwartek realny efektywny kurs walutowy, a w piątek bilans pieniężny skarbu państwa.

Technicznie rzecz biorąc, analitycy zauważyli, że indeks BIST 100 ma 9200 i 9350 poziomów jako opór oraz 9000 i 8900 punktów jako wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *