Pytanie, które intryguje od tysiącleci; Dlaczego owady idą na światło?

Wydaje się, że sztuczne światło łapie ćmy i inne owady latające na nieprawidłowo funkcjonującym torze lotu. Ponieważ owady te są przyzwyczajone do podążania za światłem nocnego nieba zamiast światła na ziemi, sztuczne oświetlenie powoduje, że owady tracą kierunek w górę i w dół. Chociaż światło niekoniecznie przyciąga ćmy, światło może przyciągać ćmy. Odkrycia opisano w badaniu opublikowanym trzy dni temu w czasopiśmie naukowym Nature Connections.

Odpowiedź kryje się w milionach lat ewolucji

Według informacji podanych przez Popular Science Turkish ćmy i motyle nazywają Ziemię swoim domem od co najmniej 200 milionów lat. Mniej więcej w tym czasie ćmy i inne owady latające nocą mogły ewoluować i odchylać głowy do tyłu w kierunku światła. Tym źródłem światła, którego wcześniej nie było na ziemi, były gwiazdy i światło księżyca na niebie. W ten sposób owady wiedziały, w którym kierunku się znajduje, i utrzymywały poziom w locie.

Gdy sztuczne źródła światła zaczęły wypełniać ziemię, ćmy zaczęły zamieniać się w lampy lub ogniska na ulicach. Kręcił się w nieskończone kręgi wokół latarni ulicznej, ponieważ przez miliony lat ewolucji był skazany na instynkty.

„To pytanie sięga czasów prehistorycznych” – stwierdził w oświadczeniu biolog Jamie Theobald z Florida International University. „W pierwszych pracach pisanych ludzie widzieli to przy ognisku. Okazuje się, że wszystkie nasze domysły na temat przyczyny tego stanu były błędne. „To najlepszy projekt, w jakim kiedykolwiek brałem udział”.

W ramach nowego badania międzynarodowy zespół naukowców udał się do mglistego lasu w Kostaryce, aby uchwycić wysokiej rozdzielczości nagrania wideo w podczerwieni przedstawiające tory lotu owadów przy sztucznym świetle. Uzyskali 477 filmów przedstawiających ponad 11 gatunków owadów. Technologia umożliwiająca uchwycenie szybkich i gorączkowych trajektorii owadów wokół światła została wykorzystana do odtworzenia punktów toru lotu zwierzęcia w środowisku trójwymiarowym. Zespół badawczy zaobserwował, że ćmy i ważki odwróciły się plecami do sztucznego światła, co znacząco zmieniło ich tor lotu. Owady mogą myśleć, że te światła są źródłem światła na niebie, a nie na ziemi.

READ  Naukowcy opracowali małego, żywego robota, który może pomóc w leczeniu ran i uszkodzonych tkanek

„Jeśli gdzieś pada na nie światło, mogą zacząć wokół niego krążyć” – powiedział gazecie The Guardian Sam Fabian, entomolog z Imperial College w Londynie i współautor artykułu. Ale jeśli zostaną z tyłu, odchylą się do tyłu, powodując, że będą piąć się w górę, aż upadną. Jeszcze bardziej niezwykłe jest to, gdy lecą bezpośrednio w światło. Są one odwrócone, co prowadzi do konfliktów. „Zdjęcia naprawdę sugerują, że ćma nie potrafi odróżnić, która droga jest która”.

Badania, które oferują możliwą odpowiedź na zjawisko mające w przyrodzie miliony lat, zaintrygowały niektórych entomologów.

Jest bardziej tajemnicza strona

Nowe badanie stanowi pierwszą znaną dokumentację tego zachowania nocnych owadów i oferuje możliwe nowe wyjaśnienie, dlaczego światło przyciąga ćmy. Chociaż odkrycia wydają się potwierdzać, że światło zakłóca porządek, dostarczają nowego wglądu w jeden z problemów związanych z bezpieczeństwem. Zanieczyszczenie światłem jest główną przyczyną niedawnego spadku populacji owadów. Ćmy i inne owady zostają uwięzione w światłach i stają się łatwym łupem dla nietoperzy. Te fałszywe światła oszukują ćmy, aby myślały, że jest dzień i że jest to pora snu, a nie pora karmienia.

Z badania wynika również, że przy projektowaniu oświetlenia zewnętrznego ważny jest kierunek padania światła. Według zespołu badawczego najgorsze oświetlenie jest skierowane w górę lub odsłonięte. Zasłonięcie lub zakrycie światła może pomóc zrównoważyć negatywne skutki. Naukowcy zaczynają także zastanawiać się, jak kolor światła wpływa na owady latające nocą. To, w jaki sposób owady początkowo przyciągały światło z tak dużych odległości, pozostaje nierozwiązaną tajemnicą.

„Mówili mi już wcześniej, że na takie pytania nie ma znaczących odpowiedzi” – mówi Yash Sonthi, badacz ze stopniem doktora w Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie, który jest współautorem nowego badania. „Ale dzięki wytrwałości i znalezieniu odpowiednich ludzi znaleźliśmy odpowiedź, o której nikt z nas tak naprawdę nie pomyślał. Ważne jest jednak podnoszenie świadomości na temat wpływu światła na populacje owadów i dostarczanie informacji o zmianach, które mogą pomóc owadom.

READ  Hawking to typologia naukowca i jego zła wiara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *