Protestujący oblegali prezydenta Sri Lanki, który uciekł na Malediwy, oraz gabinet premiera

  • Prezydent Rajapaksa ucieka kilka godzin przed planowaną rezygnacją
  • Demonstranci domagali się dymisji premiera Ranila Wickremesinghe
  • Wickremesinghe ogłosił stan wyjątkowy i wkrótce wrócił

COLOMBO, 13 lipca (Reuters) – Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa uciekł na Malediwy w środę podczas popularnego powstania napędzanego załamaniem gospodarczym.

Jednak jego decyzja o mianowaniu jego sojusznika, premiera Ranila Wickremesinghe, tymczasowym prezydentem, wywołała dalsze protesty, w których protestujący oblegali urząd premiera, domagając się, aby on również odszedł.

Rajapakse, jego żona i dwóch ochroniarzy wystartowali z głównego międzynarodowego lotniska w pobliżu Kolombo lotem sił powietrznych w środę wczesnym rankiem, podały siły powietrzne w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Grafika Reutera

Źródło rządowe podało, że ma on zastąpić Singapur.

Biuro Wickremesinghe’a początkowo wprowadziło natychmiast stan wyjątkowy i godzinę policyjną, a następnie je zniosło, ale poinformowało, że środki zostaną ogłoszone później.

Policja stacjonująca przed biurem premiera wystrzeliła w demonstrantów kilka pocisków z gazem łzawiącym, ale nie zostali powstrzymani i weszli na teren. Zespół Wickremesinghe odmówił ujawnienia jego miejsca pobytu.

„To niesamowite, ludzie próbują uchwycić tę przestrzeń od około trzech godzin” – powiedział 25-letni student Sanjuka Kavinda, stojąc w pobliżu otwartych drzwi gabinetu premiera. „Wszyscy na tym spotkaniu będą tutaj, dopóki Ranil nie ustąpi bez względu na wszystko.

Lokalne media podały, że 26-letni protestujący trafił do szpitala po uderzeniu gazem łzawiącym i zmarł z powodu problemów z oddychaniem.

W oświadczeniu Wickremesinghe powiedział, że protestujący nie mają powodu, by oblegać jego biuro.

„Chcą przerwać postępowanie parlamentarne. Ale musimy przestrzegać konstytucji. Dlatego siły bezpieczeństwa poinstruowały mnie, abym wprowadził stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Pracuję nad tym” – powiedział.

Sri Lanka była rządzona przez potężną rodzinę Rajapakse przez ostatnie dwie dekady. Gotabaya Rajapaksa został wybrany na prezydenta kraju w listopadzie 2019 roku.

Na parterze bielonego budynku z czasów kolonialnych dziesiątki protestujących śpiewało syngaleskie piosenki pop. W pokoju siedziała duża grupa pracowników ochrony uzbrojonych w broń palną.

READ  Kryptowaluta Luna spadła do 0 USD, gdy UST spadł z dziobania; Bitcoin rośnie

Organizatorzy protestów i pracownicy ochrony poprowadzili maszerujących po centralnych drewnianych schodach w centrum budynku na najwyższe piętro, gdzie znajduje się apartament premiera.

W sąsiednim pomieszczeniu na najwyższym piętrze pluszowe meble pospiesznie wsunięte w kąty, a kolejka uzbrojonych ochroniarzy odwracała odwiedzających.

Nowy lider pojawi się w przyszłym tygodniu

Oczekuje się, że Parlament wyznaczy nowego pełnoetatowego prezydenta w przyszłym tygodniu, a główne źródło partii rządzącej powiedziało Reuterowi, że Wickramasinghe jest pierwszym wyborem partii, chociaż nie podjęto żadnej decyzji.

Próba Wickremesinghe’a, by trzymać się protestujących, którzy twierdzą, że są bliskimi sojusznikami rodziny Rajapaksa, która zdominowała kraj od czasu, gdy starszy brat Rajapaksy, Mahinda został prezydentem w 2005 roku, rozgniewa ich.

„Poseł z jednym mandatem zostaje mianowany premierem. Teraz ta sama osoba zostaje mianowana p.o. prezydenta” – powiedział na Twitterze opozycyjny kandydat na prezydenta Sajith Premadasa. „To demokracja w stylu radżapaksów. Co za parodia. Co za tragedia”.

Przewodniczący parlamentu Mahinda Yappa Abeywardena powiedział, że Rajapaksa skontaktował się z nim telefonicznie i poinformował go, że jego rezygnacja dotrze później w środę.

Źródła rządowe podały, że Rajapaksa nadal przebywał w stolicy Malediwów, Male, a lokalne media poinformowały, że Singapur prawdopodobnie udzieli mu azylu. Czytaj więcej

Doradca Rajapakse i rządu Singapuru nie odpowiedział od razu na prośby o komentarz.

Kryzys ekonomiczny

Rajapaksowie i ich sojusznicy obwiniali inflację, niedobory i korupcję, kiedy setki tysięcy ludzi przejęło w ubiegły weekend budynki rządowe w Kolombo po miesiącach protestów przeciwko kryzysowi gospodarczemu. Czytaj więcej

Bracia prezydenta, były prezydent i premier Mahinda Rajapaksa oraz były minister finansów Basil Rajapaksa, nadal przebywają na Sri Lance, podają źródła rządowe i doradcy.

READ  Mieszkańcy okolicy zbuntowali się przeciwko gminie CHP.

Wickremesinghe, którego prywatny dom w Kolombo został podpalony w sobotę, zaproponował, że zrezygnuje z funkcji premiera, ale nie powtórzył oferty po tym, jak w środę został zaprzysiężony na prezydenta. Jeśli tak, Marszałek będzie pełnił obowiązki Prezydenta do czasu wyboru nowego Prezydenta 20 lipca zgodnie z planem.

Wśród zawirowań gospodarczych i politycznych ceny obligacji państwowych Sri Lanki osiągnęły w środę rekordowo niski poziom.

Jako środek ostrożności ambasada USA w Kolombo poinformowała, że ​​odwołuje usługi konsularne na popołudnie i czwartek.

Gospodarka turystyczna kraju wyspiarskiego została najpierw dotknięta pandemią COVID-19, a następnie spadkiem przekazów pieniężnych ze Sri Lanki za granicą. Chociaż zakaz nawozów chemicznych wpłynął na produkcję, zakaz został później cofnięty. Czytaj więcej

W 2019 r. Rajapaksas wdrożyli populistyczne cięcia podatków, które zaszkodziły finansom rządu, podczas gdy zmniejszające się rezerwy walutowe zmniejszyły import paliw, żywności i leków.

Obniżono ceny benzyny, a przed sklepami sprzedającymi gaz do gotowania utworzyły się długie kolejki. Inflacja zasadnicza wyniosła w zeszłym miesiącu 54,6%, a bank centralny ostrzegł, że w nadchodzących miesiącach wzrośnie do 70%.

Mahinda Rajapaksa, który był prezydentem w latach 2005-2015, a następnie premierem pod rządami swojego brata, ustąpił w maju po gwałtownych protestach przeciwko rodzinie. Przez kilka dni ukrywał się w bazie wojskowej na wschodzie kraju, po czym wrócił do Kolombo.

We wtorek urzędnicy imigracyjni Sri Lanki uniemożliwili Basilowi ​​Rajapaksie, który w kwietniu zrezygnował z funkcji ministra finansów, opuszczenie kraju. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Kanishki Singha, Alastaira Paula, Lin Chen i Shilpy Jamkandikar; Kryszna N. Przez Dasa i Raju Gopalakrishnana; Montaż przez Sama Holmesa, Sri Navaratnam i Kim Coghill

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *