METU rozpoczęło największy w kraju eksperyment środowiskowy z udziałem studentów, absolwentów i ich rodzin w 28 nadmorskich prowincjach, aby określić temperaturę, zanieczyszczenie i poziom tlenu w morzach wokół Turcji. Wyniki uzyskane z próbek pobranych przez uczestników z morza za pomocą specjalnie wykonanych urządzeń rzucą światło na stan mórz Turcji w artykule naukowym.
Wraz z programem „Młodzi odkrywcy naszych mórz”, najbardziej kompleksowym programem „nauki obywatelskiej” realizowanym w kraju, uczniowie i ich rodziny rozpoczęli pobieranie próbek z morza za pomocą specjalnie wykonanego sprzętu w nadmorskich prowincjach. Na wakacjach.
Dzięki eksperymentowi z ochotnikami statek nie będzie musiał pływać przez wiele miesięcy, zaoszczędzone zostanie 250 tys. litrów paliwa i zapobiegnie się śladowi węglowemu odpowiadającemu 650 tonom dwutlenku węgla.
Kanclerz METU prof. Dr. Mustafa Versan Kok powiedział reporterowi AA, że jako uniwersytet wykonują swoją pracę, przyczyniając się do rozwoju kraju i świata poprzez osiągnięcia w nauce, technologii, służbie społecznej i edukacji, oraz „zobaczymy nasze wyniki. Nasz test w tym kontekście to że 19 maja, w Dzień Atatürka, nasi studenci, absolwenci i obywatele wezmą udział w nadmorskich prowincjach kraju”. Dzień Sportu” – powiedział.
– Zostanie napisana praca naukowa z podpisami wszystkich wolontariuszy
Doradca Rektora METU i koordynator projektu prof. Dr. Eren Kalay ogłosił, że wczoraj w przybrzeżnych prowincjach kraju ruszył program „Młodzi odkrywcy naszych oceanów” przy wsparciu Biura Łącznikowego Naukowego METU oraz Instytutu Nauk o Morzu (DBE) i Fabryki Projektów.
Podkreślając, że w ramach projektu studenci, absolwenci METU i ich rodziny uczestnicy rozpoczęli pomiary w 28 prowincjach przybrzeżnych, powiedział Kalai, „temperatura otoczenia, ciśnienie, wilgotność, temperatura i wartość pH wody morskiej, przewodność elektryczna, rozpuszczone zawartość tlenu i zmętnienie wody morskiej. ; 3 dni.” „Będzie mierzony w tym samym czasie, co święto Eid”. powiedział.
Twierdząc, że Instytut Nauk Morskich i Fabryka Projektowa METU opracowały specjalne urządzenie do pomiarów, Kale podał następujące informacje:
„Dane zebrane przez te urządzenia zostaną zebrane przez Biuro Komunikacji Naukowej METU wraz z ich współrzędnymi w bazie danych i przetworzone przez badaczy, a ostateczne wyniki zostaną opublikowane w postaci artykułu naukowego z podpisami wszystkich ochotników od 7 do 77. Dzięki temu projektowi w artykule zostaną wymienione nazwiska uczennicy szkoły podstawowej i emeryta.”
– Miesiące testów zakończą się za trzy dni
Podkreślając, że projekt przynosi także ogromne zyski ekonomiczne, Kale powiedział:
„Aby zrealizować ten projekt własnymi środkami, Instytut Nauk o Morzu musiał opłynąć wszystkie wybrzeża morskie statkiem badawczym Film-2, zużywając około 250 tys. litrów paliwa i dysponując wielomilionowym budżetem. Co więcej, prace te pozostawiłyby ślad węglowy odpowiadający 650 tonom dwutlenku węgla.
Wskazując, że badania, o których mowa, jeśli zostaną przeprowadzone na statku, zajęłyby miesiące, Kale powiedział:
„Zamiast tego będziemy zbierać niezbędne dane od naszych uczniów, którzy podczas wakacji przebywają w swoich rodzinnych miastach, naszych absolwentów mieszkających w nadmorskich prowincjach, ich rodzinami i bliskimi. Oczekujemy, że taka skala testów będzie pierwsza. Pierwsza w Turcji i świat.”
prof. Dr. Kale dodał, że dzięki zaangażowaniu nieprofesjonalistów zajmujących się naukami o morzu projekt został zrealizowany przy przyjaznym dla środowiska, bardzo niskim budżecie i przy szerokim udziale.
„Rozrabiaka. Internetowy ćpuna. Telewizyjny znawca. Fanatyk alkoholu. Praktyk piwa. Oddany myśliciel. Rozwiązuje problemy. Pisarz. Znawca kawy”.