Tymczasowy prezydent Bangladeszu Mohammad Younis powiedział, że pomimo chaosu przynajmniej „bestia zniknęła”.
Tymczasowy prezydent Bangladeszu, Mohammad Younis, oświadczył, że jego najważniejszym priorytetem jest przywrócenie prawa i porządku po tym, jak były premier Szejk Hasina opuścił kraj w „całkowitym zamęcie”.
Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii stał się nową twarzą władzy w państwie Azji Południowej, obejmując stanowisko głównego doradcy rządu tymczasowego po tym, jak protesty uliczne zmusiły Hasinę, która przez 15 lat rządziła krajem żelazną pięścią, do ucieczki do Indii . .
Yunus opisał powstanie kierowane przez studentów jako „rewolucję”.
W swoim oświadczeniu wygłoszonym w stolicy Dhace nowy przywódca powiedział, że „prawo i porządek są dla ludzi najważniejszym priorytetem, jeśli chodzi o to, czy chcą siedzieć, czy iść do pracy”.
Yunus obiecał kontynuować szersze reformy, w tym wzmocnienie wolności słowa, po latach autorytarnego reżimu, który nazwał „bałaganem, naprawdę bałaganem”.
„Szczerze mówiąc, nawet tego, co robi rząd, cokolwiek robi, nie rozumiem” – powiedział Yunus.
Nie wiedzą, czym jest zarządzanie.
Jednak Yunus, który powiedział, że teraz jest nadzieja, powiedział: „Jesteśmy ich nową twarzą, nową twarzą kraju”.
Wreszcie, teraz potwora już nie ma.
W gwałtownych protestach, które rozpoczęły się żądaniami wycofania kontrowersyjnych kwot zatrudnienia i wkrótce przekształciły się w powstanie antyrządowe, zginęło prawie 500 osób.
Na początku tego miesiąca Hasina opuściła kraj wojskowym helikopterem, powodując załamanie prawa i porządku. Sytuacja pogorszyła się, gdy policjanci rozpoczęli strajk, aby zaprotestować przeciwko zabiciu kilkunastu kolegów podczas protestów.
Pod koniec ubiegłego tygodnia przywódcy rebeliantów zażądali rezygnacji prezesa Sądu Najwyższego Bangladeszu, Ubaida Al-Hasana. Hasan szybko podał się do dymisji wraz z 5 sędziami Sądu Najwyższego.
Yunus powiedział, że jego drugim priorytetem jest zapewnienie „niezależności sądownictwa”. Powiedział, że stary system nie jest niezależny i działał na polecenie „wyższej władzy”.
„Technicznie rzecz biorąc był prokuratorem generalnym” – powiedział, mówiąc o nowym szefie Hasanie.
Ale w rzeczywistości jest katem.
Za rządów Hasiny Younis znalazła się pod presją prawną, którą jej zwolennicy potępili jako „sprawę zemsty motywowaną politycznie”.
W tym roku Yunus został uznany za winnego naruszenia krajowego prawa pracy i skazany na 6 miesięcy więzienia. Został jednak zwolniony za kaucją i na krótko przed objęciem władzy jako nowy przywódca kraju.
„The Economic Times” doniósł, że Stany Zjednoczone, rozgniewane jej odmową przyjęcia kontroli nad wyspą St. Martin w Zatoce Bengalskiej, podobno zmusiły Hasinę do rezygnacji.
Waszyngton zaprzeczył oskarżeniom.
„Nie jesteśmy w to w żaden sposób zaangażowani. Wszelkie doniesienia i pogłoski o udziale rządu USA w tym incydencie są całkowicie fałszywe” – oznajmiła w poniedziałkowym komunikacie rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Niezależny Turek
„Rozrabiaka. Internetowy ćpuna. Telewizyjny znawca. Fanatyk alkoholu. Praktyk piwa. Oddany myśliciel. Rozwiązuje problemy. Pisarz. Znawca kawy”.