Pierwszy turecki astronauta Alper Gezeravcı wypróbuje w kosmosie projekt PRANET przygotowany przez studentów Centrum Nauki i Sztuki Muş.

Studenci Centrum Nauki i Sztuki Muş, którzy przygotowali projekt Propolis (PRANET), jedno z 13 różnych badań naukowych, które podjął pierwszy turecki astronauta Alper Gezeravcı na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wystartują w Turcji 18 stycznia o 01:11. Czas Nie może się doczekać swojej podróży.

Pierwszy turecki astronauta Alper Gezeravcı spędzi 14 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), przeprowadzając 13 różnych eksperymentów naukowych. Jednym z takich eksperymentów jest projekt Antybakteryjne działanie propolisu (PRANET), przygotowany przez studentów Centrum Nauki i Sztuki Muş. W ramach eksperymentu PRANET wpływ propolisu na bakterie będzie badany w środowisku mikrograwitacji. Baver Bedirhan Bingöl (13), Zeynep Nehir Çamlıca (14) i Dilşah İmran Avcı (13), którzy z niecierpliwością czekają na lot kosmiczny Gezeravcı, opowiadali o swoich planach i radości, jaką odczuwali.

„Niecierpliwie czekamy na moment premiery”

Baver Bedirhan Bingöl, który brał udział w projekcie powstałym w wyniku 2 lat pracy w Centrum Nauki i Sztuki Muş pod koordynacją autora Birsena Geçera, powiedział: Nasz projekt Antybakteryjny efekt propolisu (PRANET) został dziś wieczorem przetestowany przez Alpera Gezeravcı na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pomocą rakiety. Przez 2 lata pracowaliśmy jako zespół z naszymi przyjaciółmi i kierownikiem projektu Birsenem Geçerem. Jesteśmy dumni, że nasz projekt będzie testowany na stacji kosmicznej. Z niecierpliwością czekamy na moment premiery. Jeśli spojrzysz na wpływ materiału propolisowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną; Jeśli lek będzie miał pozytywny wpływ na bakterie, naturalną alternatywą będzie masowa produkcja – stwierdził.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani i czekamy”

Dilşah IMran Avcı powiedziała: Projekt PRANET, nad którym ciężko pracowaliśmy, projekt, w którym zaobserwowaliśmy antybakteryjne działanie propolisu, zostanie przetestowany przez naszego astronautę, który poleci w kosmos dziś wieczorem o 01:11 czasu tureckiego. Jesteśmy tym bardzo podekscytowani. Ponieważ ten projekt jest dla nas bardzo dumny i ważny. „Jesteśmy tym bardzo podekscytowani i nie możemy się doczekać” – powiedział.

READ  Cała Ameryka mówi o tej Turcji. Jego odkrycie odbiło się szerokim echem w świecie naukowym

„Staliśmy się pierwszym i jedynym projektem posła”

Zeynep Nehir Çamlıca powiedziała również, co następuje

Zaczęliśmy ten projekt 2 lata temu. W czasie pandemii postawiliśmy sobie za cel produkcję chusteczek nawilżanych wykorzystujących antybakteryjne działanie propolisu. W wyniku długich wysiłków zgłosiliśmy się jako jeden z 13 projektów wyruszających w przestrzeń kosmiczną w tym roku. Staliśmy się pierwszym i jedynym programem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jesteśmy szczęśliwi i dumni. Obejrzyjmy na żywo lot kosmiczny, zaczynając od dziś wieczorem. Czekamy na te godziny z wielką ekscytacją. Jeśli otrzymamy pozytywną opinię z kosmosu na temat naszego projektu; Możemy pracować nad tym, aby program ten był używany w różnych obszarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *