Pięknie zachowany embrion dinozaura w jajku kopalnym

Rekonstrukcja artysty embrionu w jaju pokazuje etap przed wylęgiem.

Według nowych badań rzadki skamieniały zarodek Ovraoptera ujawnia zaskakujący związek między zachowaniem wylęgowym dinozaurów a współczesnymi ptakami.

Niewylęgowe jaja dinozaurów, chociaż nie zostały właściwie zidentyfikowane, odkryto w 2000 roku w prowincji Jiangxi w Chinach. Skamieniałości zaczerpnięte z późnokredowej formacji Hakov w południowych Chinach natychmiast trafiły do ​​magazynu i często są zapomniane. To właśnie podczas budowy Muzeum Historii Naturalnej Kamienia Yingliang w 2010 roku pracownicy muzeum ponownie odkryli ponad 66 milionów okazów po sortowaniu archiwów. I 72 miliony lat.

Te skamieliny zostały później zidentyfikowane jako jaja dinozaurówLida Xing, pierwsza autorka nowej pracy doktorskiej iScience opisującej odkrycie, wyjaśniła w komunikacie prasowym Uniwersytetu w Birmingham. „Przeprowadzono przygotowanie skamieniałości i ostatecznie ujawniono embrion ukryty w jaju” – powiedział Jing, starożytny badacz z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi.

Skamieniałe jądro, nazwane „Baby Yingliang”, zostało zidentyfikowane jako lotnik zróżnicowanej grupy teropodów o piórach blisko spokrewnionych ze współczesnymi ptakami. Znalezienie skamieniałego zarodka jest rzadkością, ale dziecko Yingliang jest wyjątkowe ze względu na swój kształt ciała, który ma 17 centymetrów długości wewnątrz.) Jajko.

„Ten embrion dinozaura w jajku jest jedną z najpiękniejszych skamieniałości, jakie kiedykolwiek widziałem” – powiedział Steve Brusat, współautor badania i badacz z Uniwersytetu w Edynburgu. „Ten mały prenatalny dinozaur wygląda jak pisklę zwinięte w jajku, co jest kolejnym dowodem na to, że wiele cech dzisiejszych ptaków wywodzi się z ich przodków – dinozaurów”.

W rzeczywistości analiza płodu wykazała, że ​​znajdował się w ciasnej pozycji płodowej, z głową wsuniętą w ciało i kręgosłupem ułożonym w krzywiznę skorupy jaja. Nie zwinięty, będzie 10,6 Cale Długi (27 Cm). Naukowcy nazywają to zachowaniem „kaczenia”, które występuje u współczesnych ptaków.

W e-mailu Fiona Wissam Ma, doktorantka paleontologii na Uniwersytecie w Birmingham i współautorka nowego badania, opisała pozę jako „jak współczesny ptak wylęgający się z bliska”.”I„ jak 17-dniowy kurczak ”, który wykluwa się 21 dnia.

Kaczenie jest wywoływane przez centralny układ nerwowy rozwijającego się płoduUważany za kluczowy dla sukcesu wylęgu. D.Był w końcowej fazie przed wykluciem „Kiedy ptak używa dzioba do wybicia dziury po jajku, pomaga to ustabilizować i poruszyć głową” – wyjaśnił Ma. „Nieosiągnięcie tego ostatniego etapu zmniejszy szanse na pomyślne wyklucie i ptak umrze w jaju.”.

Dlatego ta skamielina sugeruje możliwy ewolucyjny związek między zachowaniem wylęgowym dinozaurów, zwłaszcza dinozaurów niebędących ptakami (co widać w tym przypadku), a współczesnymi ptakami (znanymi również jako ptasie dinozaury – tak, Wszystkie ptaki to dinozaury)

„Wcześniej uważano, że kaczka jest unikalna dla ptaków, ale nasze odkrycia faworyzują teropody. [oviraptors] Mogłem też mieć takie zachowanie ”- powiedziała Ma. „Sugeruje to, że zachowanie ciągnięcia współczesnych ptaków mogło po raz pierwszy rozwinąć się wśród ich przodków dinozaurów”.

To intrygujące odkrycie, ale Shundong P., archeolog z Indiana University w Pensylwanii, który nie angażował się w nowe badania, nie uwierzył w to. „Jestem sceptycznie nastawiony do zachowania ciągnącego, ponieważ opiera się ono głównie na modelu” – wyjaśnił P w e-mailu.

Komórka powietrzna lub kieszonka powietrzna wewnątrz jaja szybko się rozszerza na kilka dni przed wykluciem i to właśnie tam rozwijający się zarodek bierze swój pierwszy oddech. Autorzy nowego badania opisali lukę między embrionalnym kręgosłupem a tępym biegunem jaja (duży czubek jaja) jako komórkę powietrzną znajdującą się w nowoczesnych jajach ptaków, ale nie jest jasne, co pokazuje skamielina, powiedział P. .

Zespół ma nadzieję, że rozpoznając mały rozmiar próbki jednego, podobne skamieliny w końcu wyjdą na jaw. Należy zrobić znacznie więcej dowodów, aby wzmocnić tę teorię, chowając ewolucję A przynajmniej tak było? U teropodów innych niż ptaki. Wyczekując przyszłych badań, zespół chce zbadać skamieliny za pomocą różnych technik obrazowania, „zajrzeć do wnętrza modelu i bardziej szczegółowo zbadać jego anatomię” – powiedział Ma. To dobra wiadomość, ponieważ może być o wiele więcej historii dla Baby Yingliang.

Dalej: Niezwykłe skamieliny gniazdujących dinozaurów owipraptorów z niewylęgającym się potomstwem.

READ  Özgür Özel: „Możemy dodać od 4 do 11 gmin”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *