Parlamentarna odmowa dostarczenia broni Ukrainie

Według doniesień szwajcarskich mediów, wniosek komisji w Izbie Reprezentantów o zezwolenie na eksport broni na Ukrainę został odrzucony stosunkiem głosów 75 do 98.

„Przekraczamy granice”

Szwajcarska Partia Ludowa, która ma większość w Izbie Reprezentantów, jest jednym z głównych przeciwników propozycji, przeciwny jest Szwajcarska Partia Zielonych. „Przyjęcie tej inicjatywy byłoby naruszeniem neutralności” – powiedział Jean-Luc Adour, członek Szwajcarskiej Partii Ludowej.

Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Alain Berset spotkał się w Mołdawii z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej (AST). Berset podzielił się na swoim koncie w mediach społecznościowych, że on i Zełenski odbyli konstruktywne dyskusje na temat sytuacji w terenie, pomocy humanitarnej i odbudowy w Szwajcarii.

W zeszłym miesiącu szwajcarska Izba Reprezentantów postanowiła nie rozluźniać zasad eksportu broni na Ukrainę.

Debata trwa

Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 r. rząd w Bernie odrzucił kilka próśb Niemiec, Hiszpanii i Danii o reeksport zakupionego ze Szwajcarii sprzętu wojskowego do Kijowa. Kwestia ta wywołała w kraju debatę na temat konieczności złagodzenia neutralności i zasad eksportu broni.

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, w styczniu i innych organizacji międzynarodowych, Berne widzi rosnącą presję na administrację, aby „ponownie rozważyła swoją politykę”, wymagając od krajów, które kupują szwajcarską broń, aby poprosiły o pozwolenie na jej reeksport.

READ  Prezydent USA Joe Biden podjął kroki w celu zreformowania Rady Bezpieczeństwa ONZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *