Prezydent USA Joe Biden podjął kroki w celu zreformowania Rady Bezpieczeństwa ONZ

klasa=”cf”>

Wezwanie prezydenta Tayyipa Erdoğana do reform w Organizacji Narodów Zjednoczonych „świat jest większy niż 5” wyrażał na każdym forum i napisał książkę „Możliwy jest bardziej sprawiedliwy świat”. Ameryka. Chcąc osłabić wpływy Chin i Rosji, prezydent USA Joe Biden ma zaproponować rozszerzenie stałego członkostwa Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) na 78. Zgromadzeniu Ogólnym ONZ odbywającym się w Nowym Jorku. W rozmowie z brytyjską gazetą The Telegraph dyrektor ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Biden zaproponuje 193 członkom „przemyślenia struktury Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

„Musi być bardziej włączający”

Rzecznik Kirby powiedział, że Biden, który ma dzisiaj przemawiać przed Zgromadzeniem Ogólnym, rozważa dodanie do Rady Bezpieczeństwa 5 lub 6 nowych stałych członków. Wzywając Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby była „bardziej włączająca i sprawiedliwa”, Kirby powiedział: „Uważamy, że nadszedł czas, aby przyjrzeć się strukturze Rady Bezpieczeństwa. W przyszłym tygodniu usłyszycie, jak prezydent Biden będzie mówił więcej na ten temat” – powiedział.

klasa=”cf”>

Kraje G4?

Oczekuje się, że Indie, Brazylia, Niemcy i Japonia otrzymają 4 nowych stałych członków z 6 krajów znanych jako G4. Nie wiadomo jednak, czy nowi członkowie będą mieli takie same prawa jak obecnych 5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rada Bezpieczeństwa ONZ ma obecnie pięciu stałych członków z prawem weta: Chiny, Rosję, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję. Członkowie Rady mieli trudności z osiągnięciem porozumienia w kluczowych kwestiach, takich jak wojna w Korei Północnej, Syrii i na Ukrainie.

Być może nie mają prawa weta

Podejmowana jest próba przezwyciężenia tych różnic poprzez zorganizowanie Zgromadzenia Ogólnego liczącego 193 członków, podczas którego stali członkowie nie mają prawa sprzeciwu. Reforma wymaga zgody 2/3 głosów w Zgromadzeniu Ogólnym, a do wyrażenia tej zgody musi być obecnych wszystkich 5 stałych państw członkowskich. Uważa się, że potencjalna reforma została zawetowana przez Chiny i Rosję, więc Biden mógłby oferować miejsca nowym stałym członkom bez prawa weta.

READ  MFW: Migranci mogą zmniejszyć inflację - Wiadomości gospodarcze - Rzecznik

Notatka informacyjna: W 2005 roku Brazylia, Niemcy, Indie i Japonia utworzyły G4 – sojusz polityczny mający na celu wspólną pracę na rzecz stałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, Wielka Brytania i Francja również popierają członkostwo w G4.

klasa=”cf”>

Czego kraje chcą w zakresie „sprawiedliwej reprezentacji” w ONZ?

Chociaż większość ze 193 państw członkowskich ONZ jest zgodna w sprawie reform, istnieją również różnice w takich kwestiach, jak prawo weta i liczba członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Turcja: Zgodnie z poglądami wyrażonymi w książce „A Bardziej sprawiedliwy świat jest możliwy” napisanej przez Prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Turcja chce, aby ONZ działała na rzecz pokoju na świecie i zapobiegała nierównościom. Zdaniem Turcji należy wzmocnić Zgromadzenie Ogólne, aby uczynić ONZ bardziej demokratyczną i odpowiedzialną. Propozycja obejmuje wzmocnienie Zgromadzenia Ogólnego, zniesienie stałego członkostwa i prawa weta. Rada Bezpieczeństwa ONZ pełni funkcję organu wykonawczego i oczekuje się, że będzie wdrażać decyzje Zgromadzenia Ogólnego, przejmując obowiązki legislacyjne.

klasa=”cf”>

– Grupa Afrykańska: Kraje afrykańskie chcą, aby kontynent był reprezentowany w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w składzie 2 stałych i 2 tymczasowych członków.

klasa=”cf”>

– Grupa Arabska: Chociaż kraje arabskie żądają przyznania Radzie Bezpieczeństwa ONZ stałego członkostwa w przypadku ekspansji, sprzeciwiają się również temu, aby członkowie mieli prawo weta.

Chiny i Rosja: Stałe państwa posiadające weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Chiny i Rosja, nie czują się komfortowo z dominacją Zachodu i chcą włączyć do Rady Bezpieczeństwa kraje azjatyckie i afrykańskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *