Oto 10 najnowocześniejszych robotów ratowniczych

W tragicznych okolicznościach przyszłości przygotowywana jest zupełnie nowa armia bohaterów, która ma chronić i ocalić ludzkość: najnowocześniejsze roboty ratownicze.

Zaprojektowane, aby ratować życie w czasach katastrof, roboty te będą współpracować z ludzkimi pomocnikami wyposażonymi w zaawansowaną technologię i sztuczną inteligencję.

Płonące budynki, zapadające się tunele, tonące statki… Gdziekolwiek jesteś uwięziony i grozi Ci niebezpieczeństwo, te roboty uratują Ci życie.

1. Robot strażacki

Na powyższym zdjęciu strażak testuje robota gaśniczego w stacji ratowniczej Bajiao w północno-wschodnich Chinach.

Z biegiem lat chiński rząd zaczął używać automatycznych gaśnic. W ten sposób strażacy są umieszczani w obszarach stwarzających zagrożenie pożarowe.

W 2020 roku miasto Dongliao w północnych Chinach zaprezentowało swoją armię strażacką.

Naziemne roboty-strażaki służą do gaszenia pożarów w fabrykach chemicznych i tunelach.

Jedną z największych zalet tego podejścia jest zapobieganie pożarom; Roboty mogą pracować w temperaturze 1000°C przez ponad 30 minut.

2. Roboty podziemne

Poszukiwanie osób uwięzionych w ciemnych podziemnych tunelach i kompleksach jaskiń może być bardzo trudne.

W 2017 roku amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w dziedzinie Obronności (DARPA) ogłosiła konkurs, w którym poprosiła uczestników o wymyślenie planu najlepszego podziemnego robota.

Po kilku rundach zawodów finał jego wyzwania odbył się w 2021 roku w Louisville Mega Cavern w Kentucky.

Na zdjęciu powyżej robot naziemny i dron Explorer, który awansował do finału, przedstawia zespół Carnegie Mellon University i Oregon State University.

Chociaż Team Explorer nie zdobył głównej nagrody w wysokości 2 milionów dolarów, ich robot mapował podziemny tor częściej niż jakikolwiek inny zespół.

Sukces ten zainspirował powstanie Canary Aero, firmy produkującej drony do mapowania min i inspekcji infrastruktury.

3. Roboty terenowe

Naukowcy z Georgia Institute of Technology wyjaśnili w artykule z 2023 r. opublikowanym w czasopiśmie Science, że „roboty z szeregowo połączonymi nogami mogą zapewnić niezawodny transport po nierównym terenie bez konieczności wykrywania i sterowania”.

READ  Spotkałem się z Ministrem Przemysłu i Technologii Kacırem Alperem Gezeravcı

Wersje robotów, takie jak widoczna powyżej stonoga, zostały przetestowane z maksymalnie 18 nogami, które mogą poruszać się w ekstremalnych warunkach.

Zdaniem naukowców taka technologia bezczujnikowa może obniżyć koszty i zapewnić korzyści w szybko zmieniającym się środowisku.

4. Maszyna do rozminowywania

Po udanym teście pojawiają się nurkowie ze szwajcarskich sił zbrojnych ze swoimi robotami Proteus.

Roboty opracowano we współpracy z Tethys Robotics i Szwajcarskim Centrum Technologii Naukowych; Pełnią funkcję poszukiwawczą, ratowniczą, dochodzeniową i obserwacyjną.

W 2022 r. przedmiotowe maszyny przekazano specjalistom ds. usuwania bomb w celu sprawdzenia ich zdolności do wykrywania metalowych materiałów wybuchowych.

Największym wyzwaniem dla tego robota jest mroczne i burzliwe środowisko oceanu. Aby działać w takich warunkach, opracowano innowacyjne rozwiązania w zakresie oprogramowania, które pomagają robotowi wyczuwać otoczenie i odpowiednio reagować.

5. Robot trzęsący ziemią oko węża

Kiedy w 2017 r. w Meksyku trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk, naukowcy z Laboratorium Biorobotyki na Uniwersytecie Carnegie Mellon wykorzystali roboty-węże do poszukiwania ocalałych wśród gruzów.

Chociaż roboty wężowe nie znalazły ludzi, dostarczyły żywy obraz z wnętrza wraku, aby pomóc zespołom ratunkowym.

Od tego czasu Biorobotyka; Zaktualizowano oprogramowanie robota, uczyniono interfejs użytkownika bardziej intuicyjnym i stworzono robota pływającego o podobnej konstrukcji.

6. Robot inspekcyjny

ANYmal to czworonożny robot przeznaczony do wykonywania autonomicznych inspekcji w obiektach przemysłowych.

Opracowany przez Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Zurychu i jego spółkę zależną ANYbotics, robot sprawdza stan urządzeń podczas poruszania się po terenie.

ANYmals jest przeznaczony do stosowania w elektrowniach i elektrowniach wytwarzających energię odnawialną oraz rafineriach ropy i gazu, gdzie dane mogą być gromadzone w miejscach niebezpiecznych dla człowieka.

7. Błyskawiczny błąd

Zainspirowane świetlikami, te roboty-błyskawice są tak samo małe, jak ich prawdziwe odpowiedniki.

Miękkie, imitujące mięśnie materiały, których naukowcy z MIT używają do kontrolowania maleńkich skrzydeł robotów, kurczą się 400 razy na sekundę.

READ  Ministerstwo Edukacji omówi wykorzystanie „sztucznej inteligencji” w edukacji na arenie międzynarodowej

Tworzy to siłę nośną potrzebną do wprawienia robota w lot, ale także zapewnia silne pole elektryczne, które pobudza świecące cząsteczki osadzone w „mięśniach”, powodując ich świecenie.

Naukowcy zaprojektowali je z myślą o operacjach poszukiwawczo-ratowniczych; Ich celem jest umożliwienie botom sygnalizowania i podążania za sobą za pomocą świateł.

8. Afektowany robot-kogut

Palarnię opracowała izraelska firma Roboticon. Urządzenie to, przypominające drona w klatce dla ptaków, demonstruje swoje możliwości na ziemi i w powietrzu.

Robot może toczyć się i latać po dowolnej powierzchni, aby poruszać się po dowolnym obszarze objętym katastrofą, przez wąskie przejścia i okna, pokonywać przeszkody lub manewrować w górę lub w dół po schodach.

Według Roboticonu przypominająca klatkę struktura koguta jest bezpieczna i elastyczna, co pozwala mu poruszać się po różnych terenach.

Zaprojektowany, aby pomóc w operacjach wyszukiwania, robot wykorzystuje kamery i czujniki do skanowania obszaru.

9. Psy-roboty

Ponad 1000 tych żółtych robotów, zwanych Spotami, patroluje obecnie fabryki i elektrownie.

Straż pożarna Nowego Jorku zaczęła używać urządzeń przypominających psy do akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Według doniesień w kwietniu 2023 r. wysłano placówkę w celu sprawdzenia pozostałości zawalonego parkingu, na który uznano, że wejście dla ekip strażackich jest zbyt trudne.

Opracowany przez Boston Dynamics, spółkę wydzieloną z Massachusetts Institute of Technology (MIT), Spot może dotrzeć do miejsc, do których człowiek nie może dotrzeć, przesyłać obrazy wideo i identyfikować zagrożenia.

10. Roboty strażackie

Strażacy czasami stają przed wyzwaniem w związku z pożarami wieżowców. Ponadto, ponieważ budynki te są zwykle zlokalizowane w centrach miast, natężenie ruchu może wydłużyć czas reakcji.

Chiński producent dronów EHang opracował Ehang 216F, bezzałogowy statek powietrzny do gaszenia pożarów w wieżowcach.

Robot najpierw rzuca gaśnicę na płonący budynek, a następnie rozpoczyna proces jego gaszenia.

Samolot może pomieścić sześć gaśnic i 150 litrów piany i może operować w promieniu 5 kilometrów od stacji, do której jest podłączony.

READ  Penta Technology zwiększyła swoje przychody o 86 proc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *