Oświadczenie Hakana Fidana w sprawie Palestyny ​​na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Minister spraw zagranicznych Hakan Fidan przemawiał podczas sesji wysokiego szczebla poświęconej Palestynie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

„Gaza stała się strefą wojny, w której morduje się ludność cywilną”

Fidan powiedział, że widzi, że społeczność międzynarodowa w dalszym ciągu nie jest w stanie powstrzymać rozlewu krwi w Gazie i na Zachodnim Brzegu. „Gaza była więzieniem na świeżym powietrzu. Teraz stała się strefą wojny, w której izraelski premier organizuje operacje wojskowe i morduje cywilów, aby przedłużyć swoje polityczne przetrwanie”. powiedział.

Fidan kontynuował swoje przemówienie w następujący sposób:

„Niewiarygodne jest twierdzenie, że obecna wojna ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Izraela i że Izrael ma prawo do samoobrony. A ci, którzy tak twierdzą, nie wspominają o bezpieczeństwie Palestyny ​​ani o prawie do samoobrony. Zdjęcie w Gazie oraz „Zachodni Brzeg wyraźnie pokazuje, kto bardziej potrzebuje bezpieczeństwa i samoobrony. ujawnia”.

„Izrael popełnia poważne zbrodnie wojenne”

Fidan oświadczył, że z zadowoleniem przyjął skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącą naruszenia przez Izrael jego zobowiązań wynikających z Konwencji o ludobójstwie z 1948 r., zauważając, że była to uzasadniona próba ochrony narodu palestyńskiego przed dalszymi krzywdami.

Fidan powiedział:

„Izrael popełnia poważne zbrodnie wojenne. Osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności, jeśli chcemy przywrócić zaufanie do prawa międzynarodowego i porządku opartego na zasadach. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wiadomością, że zbrodnie wojenne Izraela w Gazie mogą osiągnąć poziom ludobójstwa. „

„Ponosimy historyczną odpowiedzialność za zatrzymanie tej wojny”.

Fidan powiedział, że zwracają również szczególną uwagę na zapobieganie geograficznej eskalacji konfliktu, przypominając Turcji, że wielokrotnie ostrzegała ona przed ryzykiem zarażenia.

drzewko,
„To, co wczoraj nazywaliśmy «niebezpieczeństwem», stało się dziś rzeczywistością. Niedawne wydarzenia na Morzu Czerwonym, w Jemenie, Libanie, Iraku, Syrii, Iranie i Pakistanie są bardzo niepokojące. Ta eskalacja może stać się wirem geostrategicznym. Nikt nie może łatwo uciec.” powiedział.

READ  Arabski Wspólny Raport Gazy

Fidan wezwał Izrael i jego zwolenników do poszukiwania rozwiązania dyplomatycznego. „Trwająca wojna w Gazie i poza nią nie może przynieść pokoju ani kapitulacji. Mamy historyczny obowiązek powstrzymania tej wojny”. powiedział.

„Przyszłość Gazy spoczywa w rękach Palestyńczyków”

ONZ jest odpowiedzialna za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Zauważając, że Rada Bezpieczeństwa po raz kolejny poniosła porażkę, Fidan wezwał do natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni, żądając od obu stron uwolnienia wszystkich więźniów i zapewnienia dalszego przepływu pomocy humanitarnej do Gazy.

W tym celu Fidan podkreślił, że Izrael musi spełnić wszystkie wymogi pokoju i bezpieczeństwa. „Potrzebujemy zjednoczonych przywódców palestyńskich, aby zrealizować nasze dążenie do godności, wolności i suwerenności tego odpornego narodu. Wszyscy wiemy, że tymczasowe rozwiązania nie zadziałają”. powiedział.

Wskazując, że powojenne scenariusze nie powinny opierać się na tym, kto będzie rządził Gazą, Fidan powiedział:

„Przyszłość Gazy spoczywa w rękach Palestyńczyków. Jedyne pytanie, na które musimy odpowiedzieć po wojnie, dotyczy tego, jak osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój w ramach rozwiązania dwupaństwowego opartego na granicach z 1967 r. Nasze wysiłki skupiają się na niepodległe i suwerenne państwo ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.” Należy ustanowić Państwo Palestyna. W tym celu chciałbym ponowić nasz apel o utworzenie mechanizmu gwarancyjnego. Zapewnij i monitoruj pokój między Izraelczykami i Palestyńczykami”.

„Trzeba szybko podjąć działania”

Większość członków społeczności międzynarodowej zgadza się co do pilności zawieszenia broni, pomocy humanitarnej i rozwiązania dwupaństwowego, ale Fidan podkreślił, że nie ma skutecznego mechanizmu, który pomógłby Izraelowi we wdrożeniu tego.

„Kontynuacja obecnej sytuacji w Gazie jeszcze bardziej podważy podstawowe zasady i wartości moralne systemu międzynarodowego”.

Fidan podkreślił, że należy jak najszybciej podjąć działania, aby zapobiec erozji tych wartości, które są niezbędne dla przyszłości ludzkości.

Spotkałem ważne nazwiska

Hakan Fiden kontynuuje swoje kontakty.

READ  W następstwie decyzji FAA Twoja decyzja o wycofaniu Boeinga 737 MAX 9 z eksploatacji!

Minister Fidan spotkał się z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem i ONZ. Spotkał się w Nowym Jorku z ministrem spraw zagranicznych Francji Stéphane Sejournayem, styczniowym przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa.

Również w poście na oficjalnym koncie Ministerstwa w mediach społecznościowych: „Nasz minister Hakan Fidan spotkał się w Nowym Jorku z algierskim ministrem spraw zagranicznych i wspólnot narodowych za granicą Ahmedem Ataabem”. Oświadczenia są uwzględnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *