Ostrzeżenie HSBC dla Turcji! Wykazano, że jest to największe ryzyko dla gospodarki

Raport brytyjskiego giganta bankowego HSBC przewiduje, że w związku ze zbliżającymi się wyborami lokalnymi decydenci w Turcji w dalszym ciągu będą przedkładać miękkie lądowanie nad zapewnienie szybszego procesu inflacyjnego.

Według raportu Bloomberga, w raporcie podpisanym przez ekonomistkę CEEMEA Melis Metiner z 17 stycznia: „Spodziewamy się pewnego złagodzenia polityki fiskalnej przed wyborami samorządowymi i wzrostem deficytu budżetowego w całym 2024 r., ale nie sądzimy, że nastąpi polityki pieniężnej lub linii kredytowych.”

Metiner przewidywał, że turecka gospodarka wzrosła w ubiegłym roku o 4 proc., a w tym roku spowolni do 2,5 proc.

„Polityka pieniężna może jeszcze bardziej zacieśnić”

„Jeśli inflacja przekroczy 65 proc. w latach 2022 i 2023 oraz przekroczy 40 proc. w tym roku, może nabrać dalszego tempa; sytuacja ta może wymagać dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej” – czytamy w raporcie.

„Głównym ryzykiem w zakresie polityki jest przedwczesna likwidacja” – stwierdził Metiner i kontynuował:

„Bank centralny dał niewielki sygnał do podjęcia łagodzenia polityki w najbliższej przyszłości, ale perspektywy te mogą szybko się zmienić, jeśli aktywność gospodarcza spowolni bardziej niż oczekiwano. Oczekuje się, że główna stopa procentowa wzrośnie do 45 procent po 250. Stopa procentowa w punkcie bazowym podwyżka stóp procentowych 25 stycznia i aktualne prognozy inflacji są brane pod uwagę.” „Nie spodziewamy się żadnych obniżek stóp procentowych do końca 2024 roku”.

READ  Ponawiamy nasze zaufanie i poparcie dla nowej administracji gospodarczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *