Ostatnie wyjście przed urwiskiem

Pożar w kuchni dał domownikom gospodarczy sygnał ostrzegawczy

Gdy Turcja idzie do urn, kryzys gospodarczy stanowi ostrzeżenie. Obecny obraz ujawnia, że ​​dzień przed wyborami, pożar w kuchni ogarnął cały dom. Po obietnicy prezydenta Erdoğana, że ​​„da władzę, zobacz rezultaty”, dolar przekroczył wczoraj 20 lirów po pięcioletnim okresie. Inflacja, o której mówi się, że jest „niska do jednocyfrowej”, osiągnęła rekordowy poziom nawet przy oficjalnych danych. Kolejną oznaką niebezpieczeństwa jest to, że odsetki płacone w obcej walucie od depozytów chronionych w obcej walucie osiągnęły 40 proc.

Suma odsetek zapłaconych w ciągu 16 lat, zapłaconych w ostatnich dwóch latach

Zainteresowanie, które zostało sprowadzone do dna powiedzeniem „interes jest powodem”, osiągnęło na rynku apogeum ostatnich pięciu lat. Wraz ze wzrostem premii za ryzyko rosły koszty kredytu w Turcji. Całość zapłaconych odsetek w pierwszych 16 latach istnienia partii AK została zapłacona dopiero w 2022 i 2023 roku. Obraz stworzony przez niewłaściwą politykę po raz kolejny pokazał, że najważniejszym kryterium przy urnach wyborczych jest gospodarka. 28 maja wyborcom powiedziano, aby trzymali się kryteriów „albo naprawić, albo zepsuć”.

Poparcie wyborcze z Zatoki Perskiej po Putinie

Na kilka godzin przed wyborami pojawiły się alarmujące wypowiedzi zarówno ze strony rządu, jak i opozycji. Prezydent Erdoğan powiedział: Nasza gospodarka jest bardzo dobra. Nadeszły nowe pieniądze z Zatoki Perskiej. Dzięki temu rząd centralny odczuwa ulgę” – powiedział. Ostatnie poparcie wyborcze pochodziło od Putina, ale wcześniej było wsparcie z krajów takich jak Katar, Arabia i Azerbejdżan. Opozycja powiedziała: „Koniec tej drogi to rów. Widzieliśmy moc, widzieliśmy efekt, komentowaliśmy, że dolar, który miał 4 liry, przekroczył dziś 20 lirów.

Turcja idzie jutro po raz ostatni do urn. Podczas gdy mówiło się, że zasoby gospodarcze były zużywane jeden po drugim przed wyborami, dziś rezerwy, z wyłączeniem transferów, wynoszą -76 miliardów dolarów. Jak powiedział prezydent Recep Tayyip Erdoğan: „Daj władzę, zobacz rezultaty”, dolar przekroczył wczoraj 20 lirów z 4 lirów. Inflacja osiągnęła szczyt, ceny oznakowań spadły, ale rynek eksplodował. Dzień przed wyborami ekonomiści opozycji powiedzieli: „To koniec drogi. – Jesteśmy na ostatnim zjeździe przed mostem – powiedział. Całość zapłaconych odsetek w pierwszych 16 latach istnienia partii AK została zapłacona dopiero w 2022 i 2023 roku.

Pomimo przeżywania jednego z najbardziej bolesnych okresów w gospodarce z ociepleniem rynków, nawet ruchy zmierzające do wyschnięcia nie są już zbyt responsywne. Z jednej strony działania podjęte przez Bank Centralny Turcji (CBRT), az drugiej wykorzystana rezerwa nie jest środkiem zapobiegawczym, a jedynie tymczasowym rozwiązaniem. Uwagę zwracają też przekazy pieniężne i pożyczane pieniądze od sojuszników, choć w celu zachowania obrazu przynajmniej przed wyborami. Wcześniej centrum podpisało umowy wymiany z takimi krajami jak Arabia Saudyjska, ZEA, Katar, Chiny, Korea Południowa i Rosja. Rosja odroczyła płatności za gaz ziemny i zapowiedziała pewne wsparcie dla energetyki jądrowej. Tak było również w przypadku opozycji, która podzielała pogląd, że Rosja nie powinna ingerować w wewnętrzne sprawy Turcji. Z drugiej strony, prezydent Erdogan w transmisji na żywo z samego rana powiedział, że turecka gospodarka jest bardzo stabilna. W tej samej transmisji na żywo Erdogan powiedział: „Mieliśmy kraje deponujące pieniądze z Zatoki Perskiej w naszym systemie. Nowy. To przyniosło naszemu bankowi centralnemu pewną ulgę.

READ  Na ścianie pokoju dziecka, które „zaprosiło demona do mojego pokoju”, znaleziono 50 tysięcy pszczół.

„Shakti nie ma zespołu do rozwiązania kryzysu gospodarczego”

Sygnalizuje, że będzie kontynuował obecną politykę, jeśli zdobędzie władzę, ponieważ gospodarka się pogarsza. Eksperci twierdzą, że sytuacja jest nie do utrzymania. Profesor w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Dr. Daron Acemoğlu w swojej ocenie powiedział: „AKP zmniejszyła swoje rezerwy i znacznie zwiększyła wydatki, obiecując wzmocnienie swojej sieci bezpieczeństwa. Nie jest jasne, jak kraj przetrwa załamanie gospodarcze. Niestety, nie widzę żadnych oznak że AKP przezwycięży kryzys. Jest zbyt mało wykwalifikowanych. Zaburzenie administracyjne będzie trwało. ”- powiedział lider polityki gospodarczej IYI Bilj Yilmaz, który powiedział, że głosowanie na Erdogana doprowadzi do załamania gospodarki. „Turcja ma kłopoty Zimą nie będzie żadnych rezerw. Nie będziemy w stanie kupić całego gazu, ropy, żywności i leków, które importujemy. Państwo będzie musiało wybrać część z nich. ”- powiedział. Były główny ekonomista CPRD, Håkan Kara , który powiedział, że KKM połknie system, powiedział: „KKM stał się bombą, która za każdym razem potrzebuje więcej ustępstw, aby nie wybuchła. Bomba zegarowa musi zostać rozbrojona w kontrolowany sposób. Jeśli będziesz nalegać, to nie skończy się dobrze – powiedział.

„BRAK WYMIANY PIENIĘDZY”

Deputowany CHP Stambuł Özgür Karabat powiedział, że jeśli lider partii AK Recep Tayyip Erdogan zostanie ponownie wybrany, dolar będzie w krótkim czasie wart 30 TL: „Wydali wszystkie pieniądze z kasy państwowej. – Ostatnie wyjście przed mostem – ostrzegł. Karabat udostępnił następujące informacje na swoim koncie w mediach społecznościowych: „Bank centralny nie ma obecnie pieniędzy. Nawet przy transferach i depozytach rezerwy wynoszą minus 200 milionów dolarów. Nasz bilans netto jest ujemny już od 4 lat. Escrow wykazał nadwyżkę z monetami. Teraz nawet one nie wystarczają. Saldo netto bez zmian -60,3 mld dolarów! W ciągu ostatnich 2 miesięcy rezerwy zmniejszyły się o 25 miliardów dolarów! Bez względu na to, ile wydajesz, to nie działa. Wzrostu wartości dolara nie da się zatrzymać, a inflacji nie da się kontrolować. Próbujesz unosić statek ze względu na dochody z turystyki, ale statek już uderzył w skały! 205 miliardów dolarów długu zagranicznego wymagalnego w ciągu roku! Nie obejmuje to odroczenia miliardów dolarów płatności energetycznych dla Rosji. Nie obejmuje to płatności z systemów przesunięć fazowych, w których umowy są ukryte.

READ  Ci profesjonaliści przeżyli! Miesięczna pensja netto wyniesie 147 tys. TL! Zatrudnionych będzie dokładnie 85 tys. pracowników

„Idźmy do urn, aby chronić naszą własność”

Kerim Rota z Future Party powiedział: „Ogólna sprzedaż walutowa netto od początku roku została obliczona na 23,4 miliarda dolarów. Zachowuje przejrzystość. Innymi słowy, kwota sprzedana ze statusu CBRT oprócz waluty obcej od KKM i eksporterów w celu ochrony irracjonalnej polityki. Szacujemy, że w tym okresie CBRT otrzymało ponad 30 mld USD od eksporterów i 30 mld USD od KKM. (Obie dane są niepublikowane) Jednak nasz kraj stracił 23,4 miliarda dolarów w rezerwach niesprzedanych netto. Z jednej strony szkody strukturalne i wartość dodana eksportu z powodu obniżek kursów walutowych. Z drugiej strony potencjalne różnice kursowe płacone przez społeczeństwo z powodu wzrostu KKM. Jest jasne, jak bardzo upolityczniona jest CPRD. Sprzedaż netto nabrała tempa pod koniec marca, kiedy rozpoczęła się kampania wyborcza. Pójdźmy 28 maja do urn, aby chronić nasze aktywa i instytucje naszej republiki. Ekonomista Murad Kubilai powiedział, że wartość dolara na rynku międzybankowym przekroczyła 20 TLI. I tak nikt nie zamierzał znaleźć dolara w tej cenie przez wiele tygodni. W rezultacie przez kilka miesięcy marnowano rezerwy walutowe i sprzedano 144 tony rezerw złota, co nie wystarczyło. Efektem ubocznym był rekordowy import, a ci, którzy chcieli kupić obcą walutę, nie mogli jej zdobyć.

„Co przyszło do sprzedaży, ale za mało”

CHP Faik Öztrak powiedział: „Erdogan powiedział:„ Odsetki są przyczyną, inflacja jest skutkiem ”. Aby to udowodnić: przejęto walutę eksportera. Wymieniał waluty w bankach. Waluta gwarantuje depozyt. Związał sprzedaż dewiz z dzwonkami. Banki interweniowały telefonicznie. Sprzedał, że bez względu na to, jaka waluta przyjdzie, to nie wystarczy. Deficyt rezerw netto Rezerwy Federalnej wzrósł z 50 do 80 miliardów dolarów. Koszt dla kraju pseudoekonomisty był zbyt wysoki. Ten rząd całkowicie stracił zdolność rządzenia… Zdecyduj się na Turcję: Czy pozostawią ten naród niezdolny do wycofania waluty z banku, jeśli pozostanie na stanowisku? Lub Kilichtaroğlu, który mówi, że „rząd nie jest królem”? Członek Partii Przyszłości Serkan Özkan dodał: „Dług zagraniczny przypadający do spłaty w ciągu roku wynosi 205 miliardów dolarów. Rezerwy netto CBRT z wyłączeniem transferów są najniższe w historii – 60,3 miliarda dolarów. Republika Turcji i Tureckie korporacje nie nadszarpnęły reputacji tego kraju terminowo spłacając swoje długi w każdych okolicznościach. W ten sposób nie pozbawiły naszego narodu pracy i odzieży. Obawiam się, że ta reputacja może zostać zniszczona, jeśli Rzeczpospolita ponownie zwycięży Jako państwo narodowe chrońmy tę ciężko zapracowaną reputację naszego kraju”.

READ  ISIS celuje w Azję Środkową... Tarcza Turcji: Demokracja

„Mieliśmy taką sytuację 4 lata temu”

Sytuację skomentowali także ekonomiści. Ekonomista Ömer Rıfat Gencal powiedział: „To bardzo szybko. To jest duże. Taka losowa likwidacja rezerw nie ma precedensu w historii bankowości centralnej. Również w ostatnich latach nie było zobowiązań bilansowych z transferami” – powiedział. Analityk Fatih Sezer powiedział: „Rezerwy netto banku centralnego spadły o 25 miliardów dolarów w ciągu ostatnich 2 miesięcy. Rezerwy netto, w tym transfery i depozyty skarbowe, spadł do -0,2 mld dolarów. (Ostatnie (najniższe od 21 lat) rezerwy netto z wyłączeniem transferów na poziomie -60,3 mld dolarów; bieżące rezerwy netto z wyłączeniem transferów i depozytów skarbowych na poziomie -76,2 mld dolarów (bez precedensu)” podziela jego opinię. Ekonomista Hakan Kara powiedział , „Rezerwy walutowe netto CPRD są ujemne. Wiadomości o spadku są niepełne. W efekcie minęły cztery lata, odkąd rezerwy netto były ujemne. Według najnowszych danych wynosi on -60,6 mld USD. Swapy nie są ujmowane w bilansie zobowiązań i musi być uwzględniony w saldzie netto.Rachunek salda netto, który nie obejmuje swapów, jest praktycznie niekompletny. Z drugiej strony dostępne całkowite zasoby są ważniejsze pod względem zdolności reagowania w krótkim okresie. Niestety, ze względu na brak danych, nie można tego dokładnie obliczyć. Ekonomistka Iris Sibre powiedziała: „W tygodniu rozpoczynającym się 18 maja. Rezerwy netto spadły do ​​-60,3 mld USD z wyłączeniem zmian. Saldo międzynarodowe netto stało się ujemne po raz pierwszy od 2002 r. -148,9 mln dolarów. Na dzień 14 kwietnia sprzedaż złota wyniosła 10 miliardów dolarów. Interwencja walutowa w tym samym tygodniu wyniosła 15,6 mld dolarów. Hal-e Biedny Melal.

„Równowaga Nadchodzi kryzys równowagi

Selin Sayek Böke, sekretarz generalny CHP, przypomniał, że rezerwy netto banku centralnego, w tym SWAP, spadły do ​​minus 0,2 mld USD, 60,3 mld USD po odjęciu SWAP i minus 76,2 mld USD po uwolnieniu nadwyżki walutowej Skarbu Państwa. Stoimy w obliczu kryzysu gotówkowego. „Jesteśmy na krawędzi kryzysu salda gotówkowego” – powiedział. Böke powiedział: „Rezerwy walutowe są wyczerpane. Banki nie są w stanie sprostać nawet najmniejszej kwocie wymiany walut. Stół jest ciężki. Stoimy w obliczu kryzysu gotówkowego. Stoimy w obliczu kryzysu bilansu płatniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *