Odkryto najbardziej słoneczne miejsce na świecie — najnowsze wiadomości techniczne

W badaniu opublikowanym 1 czerwca w Biuletynie Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego naukowcy przeanalizowali dane satelitarne, aby obliczyć promieniowanie słoneczne.

Promieniowanie słoneczne odnosi się do energii promieniowania elektromagnetycznego uwalnianej w procesie syntezy jądrowej w jądrze Słońca.

W badaniu promieniowanie słoneczne osiągnęło ekstremalne poziomy w Altiplano na pustyni Atakama w Ameryce Południowej.

Naukowcy obliczyli 2177 watów energii promieniowania słonecznego na metr kwadratowy na płaskowyżu Sajnanter w chilijskim regionie Altiplano. Naukowcy wykazali, że 1360 watów na metr kwadratowy energii dociera do górnej warstwy atmosfery, a ilość w Altiplano jest jeszcze większa.

„Ekwiwalent promieniowania, na które byłbyś narażony, gdybyś był latem na Wenus”

„Jest to właściwie odpowiednik promieniowania, na które byłbyś narażony, gdybyś był latem na Wenus” – powiedział Raul Cordero, jeden z autorów badania.

Naukowiec z Uniwersytetu w Groningen w Holandii przypomniał nam, że Wenus znajduje się o 28 procent bliżej Słońca niż Ziemia i określił sytuację na Altiplano jako „niewiarygodną”.

„Kiedy jesteś narażony na tak wysokie ryzyko promieniowania, musisz chronić swoją skórę” – powiedział Cordero o poziomach promieniowania na drugim co do wielkości płaskowyżu na świecie.

Chmury mogą zwiększyć energię słoneczną w regionie o 80 procent

Naukowcy ustalili również, dlaczego poziomy promieniowania były wysokie w danych zebranych z Obserwatorium Llano de Chajnantor w Chile.

Badania pokazują, że cienkie i wysokie chmury nad tym regionem na wysokości 5000 metrów zwiększają intensywność promieniowania odbitego od powierzchni, niemal z efektem szkła powiększającego.

Warto zauważyć, że chmury zwiększyły ilość energii słonecznej docierającej do regionu o 80 procent. Mówiono, że chmury są ciężkie w styczniu i lutym, miesiącach letnich na półkuli południowej.

READ  GPT-4 — wykorzystał miliony filmów z YouTube do szkolenia w zakresie najnowszych wiadomości naukowych i technologicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *