Oczekuje się, że chińskie samoloty bojowe ustawią się w Cieśninie Tajwańskiej przed wizytą na Pelosi – źródło

TAIPEI, 2 sierpnia (Reuters) – Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi ma przybyć do Tajpej później we wtorek, ponieważ kilka chińskich myśliwców przelatuje w pobliżu linii demarkacyjnej, która dzieli Cieśninę Tajwańską. Reutera.

Chiny wielokrotnie ostrzegały przed wizytą Pelosi na Tajwanie, która, jak twierdzą, jest ich własną wizytą, a Stany Zjednoczone powiedziały w poniedziałek, że nie będą zastraszone chińską „podmuchem szabli” w związku z tą wizytą.

Źródło powiedziało Reuterowi, że kilka chińskich okrętów wojennych znajdowało się w pobliżu nieoficjalnej linii demarkacyjnej od poniedziałku, mimo że chińskie samoloty leciały w pobliżu środkowej linii wrażliwej drogi wodnej we wtorek rano.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Źródło podało, że zarówno chińskie okręty wojenne, jak i samoloty „naciskały” linię demarkacyjną we wtorek rano, co osoba ta określiła jako „bardzo prowokacyjne”.

Osoba ta powiedziała, że ​​chiński samolot na krótko „dotknął” linii środkowej i wielokrotnie wykonywał manewry taktyczne, aby okrążyć drugą stronę cieśniny we wtorek rano, podczas gdy tajwańskie samoloty były w pogotowiu w pobliżu.

Samoloty z obu stron zwykle nie przecinają linii środkowej.

We wtorek ministerstwo obrony Tajwanu oświadczyło, że w pełni rozumie operacje wojskowe w pobliżu Tajwanu i odpowiednio rozmieści siły w odpowiedzi na „groźby wroga”.

Chińskie ministerstwa obrony i spraw zagranicznych nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

W południowo-wschodnim chińskim mieście Xiamen, które leży po drugiej stronie ulicy od Tajwanu, znajduje się silna obecność wojskowa, a mieszkańcy zgłaszają we wtorek obserwacje pojazdów opancerzonych i zamieszczają zdjęcia w Internecie.

Chińskie media społecznościowe tętnią zarówno perspektywą zjednoczenia z Tajwanem, jak i poczuciem patriotyzmu, a temat wizyty Pelosi staje się coraz bardziej popularny na podobnym do Twittera Weibo.

Osoba zaznajomiona z planem podróży Pelosi powiedziała, że ​​większość jej zaplanowanych spotkań, w tym prezydent Tsai Ing-wen, zaplanowano na środę, a jej delegacja może przybyć na Tajwan wcześnie rano w środę.

READ  Lokalizacja: Esanler! Podszedł do okna i próbował otworzyć zasłonę, usłyszał krzyk i przybiegł.

– Wszystko jest niepewne – powiedział mężczyzna.

Tajwańska gazeta Liberty Times poinformowała, że ​​delegacja Pelosi miała przybyć we wtorek o 22:20 (1420 GMT) bez cytowania źródeł.

Pelosi rozpoczęła swoją azjatycką trasę koncertową w Singapurze w poniedziałek, a we wtorek odwiedziła Malezję. Jego biuro zapowiedziało, że odwiedzi również Koreę Południową i Japonię, ale nie wspomniał o wizycie na Tajwanie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu poinformowało, że nie skomentowało doniesień o planach podróży Pelosi, ale Biały Dom – który nie potwierdził podróży – powiedział, że ma ona prawo do wyjazdu.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie, że reakcje Pekinu mogą obejmować wystrzelenie rakiet w pobliżu Tajwanu, operacje powietrzne lub morskie na dużą skalę lub twierdzenie Chin, że Cieśnina Tajwańska nie jest międzynarodową drogą wodną. Poniedziałek.

„Nie łapiemy przynęty ani nie angażujemy się w walki na miecze. Jednocześnie nie dajemy się zastraszyć” – powiedział Kirby.

„całkowita ingerencja”

Pelosi planuje spotkać się z niewielką grupą chińskich obrońców praw człowieka w środę po południu, podały cztery źródła.

Spotkanie odbędzie się w Narodowym Muzeum Praw Człowieka w Nowym Tajpej, podało źródło z bezpośrednią wiedzą.

W poniedziałek rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian powiedział, że wizyta Pelosi na Tajwanie będzie „ogromną ingerencją w wewnętrzne sprawy Chin” i ostrzegł, że „Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nigdy nie będzie bezczynna”.

Zapytany, jakie środki może podjąć PLA, Zhao powiedział: „Jeśli odważy się iść, poczekamy i zobaczymy”.

Chiny postrzegają wizyty amerykańskich urzędników na Tajwanie, autonomicznej wyspie, do której pretenduje Pekin, jako zachęcający sygnał do obozu niepodległościowego na wyspie. Waszyngton nie utrzymuje oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale zgodnie z prawem USA jest zobowiązany zapewnić wyspie środki do obrony.

Wizyta Pelosiego, zastępcy prezydenta USA i wieloletniego krytyka Chin, zbiega się z pogarszającymi się relacjami Waszyngtonu z Pekinem.

READ  2021 NFL All-Pro Team: Tom Brady na czele z Aaronem Rodgersem; TJ Watt był jednym z pięciu jednogłośnie wybranych

Biały Dom odrzucił retorykę Chin jako bezpodstawną i nieistotną.

„Prawo do odwiedzin”

Kirby nie powiedział nic o potencjalnej podróży Pelosi, która zmieniłaby politykę USA wobec Tajwanu, a Pekin doskonale zdawał sobie sprawę, że przekazanie uprawnień w rządzie USA oznaczało, że Pelosi będzie podejmować własne decyzje.

„Mówca ma prawo udać się na Tajwan” – powiedział podczas briefingu w Białym Domu.

Podczas rozmowy telefonicznej w zeszły czwartek prezydent Chin Xi Jinping ostrzegł prezydenta USA Joe Bidena, że ​​Waszyngton musi przestrzegać polityki Jednych Chin i że „ci, którzy igrają z ogniem, zginą”.

Biden powiedział Xi, że polityka USA wobec Tajwanu nie uległa zmianie i że Waszyngton zdecydowanie sprzeciwia się jednostronnym wysiłkom zmierzającym do podważenia pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej lub zmiany status quo.

Pekin uważa Tajwan za część swojego terytorium i nigdy nie zrezygnował z użycia siły, aby przejąć kontrolę nad wyspą. Tajwan odrzuca roszczenia suwerenności Chin i twierdzi, że tylko jego mieszkańcy mogą decydować o przyszłości wyspy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Yimou Lee i Sarah Wu; przez Tony’ego Munro; Montaż przez Stephena Coatesa i Simona Camerona-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *