Niemieccy ekonomiści obniżyli prognozę wzrostu na 2024 r. – najnowsze wiadomości gospodarcze

SVR, w skład którego wchodzą profesorowie ekonomii, podzielił się wiosną ubiegłego roku prognozami wzrostu niemieckiej gospodarki na lata 2024-2025.

Rada obniżyła prognozę wzrostu PKB na 2024 r. do 0,2 proc. z 0,7 proc., ustalając jednocześnie prognozę wzrostu na 2025 r. na 0,9 proc.

Zauważając, że trwająca wojna na Ukrainie i konflikty na Bliskim Wschodzie stanowią istotne czynniki ryzyka dla gospodarki światowej, zarząd ocenił, że „wzrost niemieckiej gospodarki jest hamowany przez słaby ogólny popyt gospodarczy”.

Oprócz ryzyka ponownego wzrostu cen energii SVR ostrzegł, że przyszły kierunek polityki pieniężnej i fiskalnej również może być niepewny.

Zdaniem zarządu, jeśli spadek inflacji w strefie euro wyhamuje w obecnym tempie, może to spowodować, że Europejski Bank Centralny (EBC) przesunie cykl stóp procentowych.

Zarząd spodziewa się, że niemiecki eksport spadnie w tym roku o 0,3 procent, a w przyszłym wzrośnie o 1,8 procent.

W raporcie zarządu wskazano, że niemiecki eksport stracił znaczną dynamikę i w znaczący sposób przyczynia się do obecnej słabości gospodarczej.

SVR przewiduje również, że roczna inflacja spowolni do 2,4 proc. w 2024 r. ze średniej wynoszącej 5,9 proc. w roku ubiegłym. Oczekuje się, że inflacja spadnie do 2,1 procent w 2025 roku

Z drugiej strony Komisja Unii Europejskiej (UE) obniżyła dziś prognozę wzrostu gospodarczego Niemiec na ten rok z 0,3 proc. do 0,1 proc., powołując się na słabszy popyt zagraniczny, konsumpcję prywatną i inwestycje.

W raporcie Komisji Europejskiej „European Economic Forecast 2024 Spring” prognozuje się, że niemiecka gospodarka w 2025 roku wzrośnie o 1 procent.

Niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim ze względu na niezwykle wysoką inflację siły nabywczej, wyższe ceny energii, spadające inwestycje, słabszy popyt zagraniczny i wyższe stopy procentowe. Niemcy były jedynym krajem G7, który się skurczył.

READ  Kasztany Sinop są wielkim hitem: 300 lirów za kilogram

Po dwuletniej recesji niemiecka gospodarka uniknęła wejścia w recesję techniczną, odnotowując w pierwszym kwartale roku wzrost o 0,2 proc.

Jednak niemiecka gospodarka pozostaje słaba, szczególnie w obliczu utrzymującej się słabości sektora produkcyjnego, który ma większy udział niż inne kraje regionu.

Niemiecki rząd skorygował 24 kwietnia swoje oficjalne oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego, ogłoszone wcześniej na poziomie 0,2 proc. do 2024 r., do 0,3 proc. w dniu 24 kwietnia, przy czym „oznaki lekkiego cyklicznego ożywienia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *