Nie przegap deszczu meteorytów Gemini – i sprawdź kamerę meteorów NASA na żywo

Deszcz meteorów Bliźniąt.

Spowodowane przez szczątki ciała niebieskiego zwanego Geminites 3200 Pythona, Jego pochodzenie jest przedmiotem dyskusji. Niektórzy astronomowie uważają ją za wymarłą kometę na podstawie obserwacji pokazujących małe obiekty wychodzące z powierzchni Pythona. Inni twierdzą, że musi to być asteroida ze względu na swoją orbitę i podobieństwo do planetoidy pasa głównego Pallas.

Obserwacje pokazują, że Geminites są gęstsze niż inne meteoryty strącające, niezależnie od natury Pythona, więc mogą podróżować do 29 mil pod powierzchnią Ziemi przed spaleniem. Najbardziej palą meteory z innych lasów deszczowych, takich jak Perseid.

Bliźnięta są widoczne dla większości ludzi na świecie. Niemniej jednak najlepiej oglądają go goście na półkuli północnej. Gdy wchodzisz na półkulę południową i zbliżasz się do bieguna południowego, wysokość promieniowania Bliźniąt – punkt na niebie, w którym pojawił się meteor Bliźniąt – pojawia się w górę iw dół horyzontu. Dlatego odwiedzający te miejsca widzą mniej Geminites niż ich północni odpowiednicy.

Galaktyczne Gemini Gemini Meteory

Wydaje się, że wszystkie meteoryty pochodzą z tego samego miejsca na niebie, co nazywa się promieniowaniem. Bliźnięta wydają się promieniować z punktu w galaktyce Bliźniąt, stąd nazwa „Geminites”. Grafika przedstawia promieniowanie 388 meteorytów z prędkością 35 km/s w grudniu 2020 roku przez NASA Fireball Network. Wszystkie promienie są w Gemini, co oznacza, że ​​należą do prysznica Gemini. Źródło: NASA

Oprócz pogody, faza księżyca jest ważnym czynnikiem decydującym o tym, czy deszcz meteorów ma dobre tempo w danym roku. Dzieje się tak, ponieważ światło księżyca „zmywa” słabe meteoryty, w wyniku czego obserwatorzy niebiańscy widzą mniej jasne meteoryty. W tym roku Księżyc w szczytowym momencie Bliźniąt będzie w prawie 80% pełny, co nie jest idealnym rozwiązaniem dla naszego wysoko cenionego deszczu meteorów. Niemniej jednak oczekuje się, że ten jasny księżyc zniknie o godzinie 2:00 w nocy, gdziekolwiek jesteś, a zobaczenie meteoru zajmuje dwie godziny do zmierzchu.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

„Będę patrzeć na Geminites tylko w zimne grudniowe noce, pełne zielonych ognistych kul” – powiedział Bill Cook. NASAMeteor Environmental Office znajduje się w Centrum Lotnictwa Kosmicznego Marshalla w Huntsville w stanie Alabama.

NASA będzie transmitować na żywo punkt kulminacyjny deszczu w dniach 13-14 grudnia (jeśli nasza pogoda będzie sprzyjać!), Zaczynając o 20:00 CST w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama. Monitorowanie meteorów NASA Strona na Facebooku.

Filmy meteorów nagrane przez Cała sieć Sky Fireball Poznaj Geminites w tych filmach każdego ranka – szukaj wydarzeń oznaczonych jako „GEM”.

Dowiedz się więcej o Geminites poniżej:


Dlaczego nazywa się ich Geminites?

Wszystkie meteoryty związane z deszczem mają podobne orbity i wydają się pochodzić z tego samego miejsca na niebie, co nazywa się promieniowaniem. Bliźnięta wydają się promieniować z punktu w galaktyce Bliźniąt, stąd nazwa „Geminites”.

Jak szybkie są Geminity?

Geminites poruszają się z prędkością do 78 000 mil na godzinę (35 km / s). Jest 1000 razy szybszy niż Leopard, około 250 razy szybszy niż najszybszy samochód świata i 40 razy szybszy niż Bullet!

Jak dbać o Bliźnięta?

Jeśli nie jest pochmurno, trzymaj się z dala od jasnych świateł, połóż się na plecach i spójrz w górę. Pamiętaj, aby dostosować oczy do ciemności – w ten sposób zobaczysz więcej meteorytów. Pamiętaj, że ta regulacja może potrwać około 30 minut. Nie patrz na ekran swojego telefonu komórkowego, zrujnuje to twoje widzenie w nocy!

Meteory są powszechnie spotykane na niebie. Unikaj patrzenia na promieniowanie, ponieważ pobliskie meteoryty mają bardzo wąskie ścieżki, które można łatwo przeoczyć. Kiedy zobaczysz meteoryt, spróbuj znaleźć go do tyłu. Jeśli trafisz do galaktyki Bliźniąt, masz dużą szansę na zobaczenie Bliźniąt.

W mieście o dużym zanieczyszczeniu światłem może być trudno dostrzec Bliźnięta. W takim przypadku w nocy można zobaczyć tylko kilka.

READ  Cel z gry Grega Josepha z 61 jardów dał Wikingom przewagę 27:24 nad Giants.

Kiedy najlepiej spojrzeć na Geminites?

Najlepsza noc na obserwowanie deszczu to 13/14 grudnia. Obserwatorzy na półkuli północnej mogą wyjść wieczorem 13 grudnia, aby zobaczyć niektóre Bliźnięta, ale nie będzie można zobaczyć wielu meteorów, ponieważ światło księżyca i niebo są nisko napromieniowane.

14 grudnia, w tym na półkuli południowej, najlepsze stawki będą widoczne, gdy niebo będzie zachmurzone o godzinie 2:00 nad ranem czasu lokalnego. Księżyc zniknie w tym samym czasie. Dlatego obserwacja Księżyca od zachodu do zmierzchu 14 grudnia powinna dać więcej meteorytów.

Bliźnięta można zobaczyć w inne noce przed lub po 13-14 grudnia, ale ceny są znacznie niższe. Ostatnie Geminity można znaleźć 17 grudnia.

Ilu Geminites mogą się spodziewać widzowie 13/14 grudnia?

Realistycznie szacowany wskaźnik dla odwiedzających półkulę północną jest zbliżony do 30-40 meteorów na godzinę. Odwiedzający półkulę południową zobaczą mniej Geminites niż ci na półkuli północnej – prawdopodobnie 25% półkuli północnej.


Chociaż w tym roku warunki mogą nie być idealne, aby zobaczyć deszcz meteorów Bliźniąt, będzie to dobry pokaz do złapania na naszym nocnym niebie.

Ponadto, jeśli chcesz wiedzieć, co jeszcze jest na niebie w grudniu, obejrzyj poniższy film z comiesięcznej serii filmów „WhatsApp” Jet Propulsion Labs:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *