Naukowcy wykorzystują komórki z płynu pobranego podczas ciąży do tworzenia maleńkich narządów

Naukowcy stworzyli maleńkie narządy z komórek unoszących się w płynie otaczającym zarodek. Uważa się, że jest to przełom, który może otworzyć nowe obszary medycyny prenatalnej.

Mini-organy, czyli „organoidy”, to małe, proste struktury używane do testowania nowych metod leczenia lub badania, jak działają zdrowe lub chore narządy.

Naukowcy z University College London i Great Ormond Street Hospital w Anglii pobrali komórki od 12 matek z próbek płynu owodniowego pobranych podczas ciąży w ramach rutynowych badań prenatalnych. Następnie wkroczyli na nowy poziom i wyhodowali maleńkie narządy z komórek pobranych podczas aktywnej ciąży.

Naukowcy są przekonani, że opracowana przez nich aplikacja może pomóc lekarzom monitorować i leczyć choroby wrodzone przed urodzeniem oraz opracowywać spersonalizowane metody leczenia nienarodzonego dziecka.

Eksperci uważają produkcję małych narządów za przełom, który może znacznie zwiększyć zakres badań prenatalnych.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani” tą możliwością, stwierdziła Mattia Gerli z University College London, jeden z autorów badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie Nature Medicine.

Specyficzne tkankowo komórki macierzyste zebrane przez Gerliego i jego współpracowników to komórki, które zwykle są wydalane przez płód, tak jak ma to miejsce w czasie ciąży. Aby określić, z jakich tkanek pochodzą te komórki macierzyste, naukowcy zidentyfikowali komórki z płuc, nerek i jelit.

Wcześniej małe narządy otrzymywano z dorosłych komórek macierzystych, które są podobne do tkanki dorosłej, lub z tkanki płodu po aborcji.

Pobieranie komórek z płynu owodniowego wiąże się również z pokonywaniem przeszkód regulacyjnych związanych z pobieraniem komórek macierzystych bezpośrednio z tkanki płodowej. Dzięki temu naukowcy mogą pobierać komórki od płodu aż do późnej fazy ciąży.

Prawny limit przerwania ciąży w Wielkiej Brytanii wynosi zwykle 22 tygodnie po poczęciu. Po tym okresie naukowcy nie mogą pobierać próbek od płodu, co ogranicza możliwości badań naukowych nad prawidłowym rozwojem człowieka lub chorobami wrodzonymi.

W Stanach Zjednoczonych ograniczenia dotyczące aborcji różnią się w zależności od stanu. Alta Charo, profesor prawa i bioetyki na Uniwersytecie Wisconsin w Madison, powiedziała, że ​​wykorzystywanie tkanki płodu do badań jest legalne w większości stanów USA.

Chociaż Narodowy Instytut Zdrowia definiuje tkankę płodową jako tkankę uzyskaną z płodu ludzkiego lub płodu, który zmarł w wyniku poronienia, aborcji lub porodu, wykorzystanie tkanki uzyskanej w wyniku aborcji od dawna budzi kontrowersje.

Charo, która nie była zaangażowana w badanie, stwierdziła, że ​​nowe podejście nie rodzi takich samych problemów etycznych.

„Pobranie komórek z płynu owodniowego, pobranego już do standardowych celów medycznych, nie stwarza fizycznego ryzyka dla płodu ani kobiety w ciąży” – stwierdziła Charo w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną, według agencji prasowej Associated Press.

Dr D., który kieruje programem biologii rozwojowej i komórek macierzystych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Arnold Kriegstein powiedział również, że uzyskanie komórek w ten sposób „może dostarczyć pewnych informacji o rozwijającym się zarodku”.

Wcześniej małe narządy otrzymywano z dorosłych komórek macierzystych, które są podobne do tkanki dorosłej, lub z tkanki płodu po aborcji.

Wcześniej małe narządy otrzymywano z dorosłych komórek macierzystych, które są podobne do tkanki dorosłej, lub z tkanki płodu po aborcji.

Gerli twierdzi, że wyhodowanie maleńkich narządów z komórek płynu owodniowego zajmuje około 4–6 tygodni, co jest wystarczającym czasem, aby opieka prenatalna mogła skorygować wszelkie problemy stwierdzone przez lekarzy.

Aby sprawdzić wykonalność swojego podejścia, zespół brytyjski wraz z kolegami z Belgii zbadał rozwój dzieci z chorobą zwaną wrodzoną przepukliną przeponową, w której narządy takie jak wątroba i jelita migrują do klatki piersiowej z powodu dziury w oku. klatka piersiowa. Membrana.

W tym stanie płuca nie rozwijają się prawidłowo i 30 procent płodów z tą chorobą umiera. Jeśli lekarze wykryją przepuklinę, dziecko można zoperować jeszcze w łonie matki.

Naukowcy wyhodowali organoidy płuc z komórek płodów przed i po leczeniu i porównali je z organoidami zdrowych płodów.

Jeden z autorów badania, dr. Dzięki tej metodzie możliwa była ocena stanu zakażonego dziecka jeszcze przed urodzeniem – powiedział Paolo de Coppi.

Coppie stwierdziła, że ​​każdy przypadek jest inny i lekarze nie mogą obecnie zbyt wiele powiedzieć rodzinom o konsekwencjach diagnostyki prenatalnej. Coppi dodał, że możliwość badania małych narządów w okresie prenatalnym jest pierwszym krokiem w kierunku bardziej wszechstronnego rokowania i skuteczniejszego leczenia.

Krigstein stwierdził, że potrzebne są dalsze badania. „Jest to wciąż na wczesnym etapie” – powiedział Kreigstein – „i będziemy musieli poczekać i zobaczyć, jak skuteczne będzie na dłuższą metę”.

READ  „Ukryty” gigantyczny wulkan i ślady życia na Marsie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *