Naukowcy odkryli ślady starożytnej planety głęboko we wnętrzu Ziemi, w pobliżu jądra. To odkrycie radykalnie zmieni naszą wiedzę na temat powstawania i ewolucji naszej planety.
Naukowcy z Caltech odkryli duże struktury zlokalizowane w pobliżu jądra Ziemi pod Afryką i Oceanem Spokojnym. Struktury te, ze względu na wysoką zawartość żelaza, powoli przenoszą fale sejsmiczne i nazywane są „dużymi prowincjami o niskiej prędkości” (LLVP). Te LLVP są dwukrotnie większe od Księżyca.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature pod koniec 2023 roku sugeruje, że te LLVP są w rzeczywistości pozostałością planety zwanej Thea, która miliardy lat temu zderzyła się z Ziemią i przyczyniła się do powstania Księżyca.
Innowacja w serii RTX 50: Nvidia robi pierwszy krok z modelem 5090!
Naukowcy zauważają, że obrazy sejsmiczne wnętrza Ziemi ujawniają duże prowincje charakteryzujące się niskimi prędkościami, wielkości dwóch kontynentów. Badanie to pokazuje, że LLVP mogą reprezentować zachowane pozostałości masywnego materiału płaszcza pokolizyjnego powstałego w wyniku uderzenia planety Thea w Ziemię.
Badania pokazują, że część planety Thea połączyła się z dolnym płaszczem Ziemi, tworząc dzisiejsze struktury.
Odkrycie znacząco zmieni nasze obecne rozumienie powstawania i ewolucji naszej planety, dostarczając głębszych informacji o przeszłości Ziemi.
„Rozrabiaka. Internetowy ćpuna. Telewizyjny znawca. Fanatyk alkoholu. Praktyk piwa. Oddany myśliciel. Rozwiązuje problemy. Pisarz. Znawca kawy”.