Naukowcy odkryli nową biosferę na pustyni Atakama! – Gazeta Hürsöz

Naukowcy odkryli życie drobnoustrojów na głębokości 4 metrów w jednym z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi, na pustyni Atakama, najsuchszej i gorącej pustyni na świecie. Badanie opublikowano w czasopiśmie PNAS Nexus.

Pustynia Atacama w północnym Chile charakteryzuje się bardzo suchymi glebami bogatymi w sole i siarczany.

Uważa się, że pierwsze 80 cm gleby zawiera pewną ilość wody, która zapewnia schronienie przed ostrym światłem UV. A co z głębokimi granicami? Celem Dirka Wagnera i jego współpracowników było poszerzenie wiedzy o życiu pustynnym na głęboki krajobraz. Autorzy pobrali próbki gleby, kopiąc na głębokość ponad czterech metrów na placu zabaw w dolinie Yunge.

Autorzy opracowali nową metodę ekstrakcji, która gwarantuje, że próbki DNA pochodzą z żywych organizmów.

Luźny DNA najpierw przemyto, a następnie ekstrahowano w celu sekwencjonowania DNA w nienaruszonych komórkach. W górnych 80 cm osadów wydmowych placu zabaw zbiorowiska drobnoustrojów zdominowane są przez Firmicutes. Poniżej 200 cm stwierdzono wyraźną społeczność drobnoustrojów zdominowaną przez promieniowce.



Naukowiec Profesor. Dr. Kim jest Namik Kemal Aras? Ile masz lat? Czy on żyje?

Niektóre bakterie wykazywały podobieństwo genetyczne do Geodermatophilus pulveris i Modestobacter caseraceae. Autorzy sugerują, że społeczność ta mogła zamieszkiwać te ziemie 19 000 lat temu, a następnie została przysypana osadami z placów zabaw, i stawiają hipotezę, że zbiorowość ta może reprezentować nieznaną wcześniej głęboką biosferę pod wyjątkowo suchą pustynną glebą. Sugerują, że społeczność bakterii głębinowych mogła polegać na gipsie jako wodzie.

Autorzy zauważają, że na Marsie znajdują się złoża gipsu, które teoretycznie mogłyby służyć jako źródło wody dla życia drobnoustrojów.

READ  Nikt nie ufa Kananowi Karatowi! Naukowcy potwierdzili jego sugestię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *