Naukowcom udało się osiągnąć w laboratorium temperaturę 7 razy wyższą od Słońca

Plazma wewnątrz reaktora Tokamak ST40 w Wielkiej Brytanii osiągnęła 100 milionów stopni, bijąc rekord dla reaktorów tej wielkości. Wiadomo, że temperatura w jądrze Słońca wynosi około 15 milionów stopni.

Ponieważ temperatury plazmy rzędu 100 milionów stopni były wcześniej osiągane tylko w dużych reaktorach, które wymagały więcej energii.

Uważa się to za ważny krok, ponieważ pokazuje, że odpowiednie warunki do syntezy jądrowej można stworzyć w reaktorach takich jak ST40, które wymagają mniej energii do działania.

Ostatecznym celem eksperymentów z tokamakiem jest wygenerowanie zrównoważonej i czystej energii poprzez naśladowanie procesu syntezy jądrowej na Słońcu. Fuzja jądrowa ma miejsce, gdy dwa lżejsze pierwiastki łączą się, tworząc cięższy pierwiastek w wyniku reakcji jądrowych.

W przeciwieństwie do paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, które są zagrożone wyginięciem i stanowią zagrożenie dla środowiska, przetwarzalny surowiec tego reaktora jest praktycznie nieograniczony.

Ponieważ te reaktory wykorzystują ciężki wodór, deuter, który występuje obficie w oceanach. Szacuje się, że deuter zawarty w jednym litrze wody morskiej może ulec stopieniu, dając ekwiwalent 300 litrów benzyny.

Jednak do przeprowadzenia tego procesu w reaktorze jądrowym często potrzebny jest duży obszar. Z kolei ST40 przypomina metrowej szerokości metalowe jajko.

W artykule opublikowanym w recenzowanym czasopiśmie naukowym Nuclear Fusion naukowcy obsługujący reaktor użyli następujących stwierdzeń:

Wyniki te sugerują, że wysoce wydajny i opłacalny projekt tokamaka jest najlepszym sposobem na uzyskanie czystej i łatwej w użyciu komercyjnej energii termojądrowej.

Sferyczne tokamaki w kształcie jajka, takie jak ST40, umożliwiają bardziej efektywne wykorzystanie energii termojądrowej. Można również obniżyć koszt reaktora.

Ale ogólnie rzecz biorąc, reaktory termojądrowe są dalekie od praktycznego wykorzystania do wytwarzania energii.

Ponieważ plazma wytworzona w tych reaktorach jest gorętsza niż Słońce, tylko przez kilka sekund.

READ  Opracowano małego robota, który może pływać w ludzkim ciele

W testach przeprowadzonych w Chinach, jednym z wiodących krajów w tej dziedzinie, gorącą plazmę można było utrzymać nieruchomo tylko przez 403 sekundy.

Jednak w ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w tej technologii.

Na przykład 13 grudnia 2022 roku ogłoszono, że po raz pierwszy osiągnięto zapłon termojądrowy w Lawrence Livermore National Laboratory w Stanach Zjednoczonych.

Po raz pierwszy w wyniku syntezy jądrowej uzyskano zysk energetyczny netto (wytwarza się więcej energii niż zużywa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *