Opracowano małego robota, który może pływać w ludzkim ciele

Naukowcy twierdzą, że miękki robot może zmniejszyć obciążenie, rozgrzać się, zatrzymać krwawienie i nie tylko. Sugerują, że działają one w trudno dostępnych miejscach, takich jak żołądek i jelito cienkie, i pewnego dnia mogą zostać wszczepione do ludzkich ciał.

Jak dotąd robot był testowany tylko w aplikacji, a jego twórcy twierdzą, że potrzebne są dalsze eksperymenty. Ale eksperymenty pokazują, że robot może nagrzewać się do 70 stopni Celsjusza, przeprowadzać zabiegi medyczne na tkankach i uwalniać leki, które mogą być przydatne w leczeniu raka lub tamowaniu krwawień, twierdzą naukowcy.

Naukowcy od dawna wierzyli, że miękkie roboty magnetyczne wykonane z miękkich metali mogą być przydatne w procedurach medycznych, umożliwiając im poruszanie się po ciele bez operacji lub innych inwazyjnych procedur. Jednak podczas opracowywania robotów pojawiają się wyzwania związane z ich ograniczonym bezpieczeństwem i funkcjonalnością.

Aby rozwiązać te problemy, naukowcy zwrócili się do łuskowców, ssaków pokrytych łuskami, a zatem zagrożonych kłusownictwem. Ale naukowcy, którzy chcieli wykorzystać te łuski w szczytnym celu, byli pod wrażeniem elastycznego i płynnego ruchu łusek, mimo że były pokryte twardą zbroją.

Powodem, dla którego to robią, jest to, że te sztywne łuski pasują do siebie w nakładającej się strukturze, więc nakładają się na siebie. Naukowcy zrobili to samo ze swoim nowym robotem.

Te roboty, zwane millirobotami, wykorzystują podobną konstrukcję płatków, ponieważ mają bardzo małe wymiary 1 cm-2 cm-0,2 mm. I podobnie jak łuskowce, którymi się inspirują, mogą się nagrzewać, przekształcać i toczyć.

Praca zatytułowana „Inspirowany łuskowcem, niezwiązany robot magnetyczny do biomedycznych zastosowań grzewczych na żądanie” została opublikowana w czasopiśmie naukowym Nature Communications.

Niezależny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *